آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112981
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  فشار ترامپ به وزارت دادگستری آمریکا برای تعدیل حکم مشاورش/ دادستان‌های پرونده کنار کشیدند

  به گزارش آوای شمال؛

  فشار ترامپ به وزارت دادگستری آمریکا برای تعدیل حکم مشاورش/ دادستان‌های پرونده کنار کشیدند

  آوای شمال/ در پی فشارهای «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بر وزارت دادگستری این کشور جهت تعدیل حکم «راجر استون» مشاور سابقش، روز چهارشنبه چهار دادستانی که او را مجرم شناخته بودند، خود از پرونده کنار کشیدند.

  به نوشته خبرگزاری «رویترز»، راجر استون روز دوشنبه به جرم ۷ مورد ادعای دروغ و ممانعت از انجام تحقیقات قانونی درخصوص پرونده ارتباط روسیه با پیروزی ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶، به ۹ سال حبس محکوم شد.

  ترامپ در واکنشی، این اقدام را «مضحک» دانست اما گفت در این باره با وزارت دادگستری صحبتی نداشته است. اما در ادامه بیان داشت: «اگر بخواهم می‌توانم این کار را انجام دهم.حق مسلم برای این کار را دارم. ازین قضیه دور می‌مانم».

  این درحالی است که ترامپ بارها در این خصوص بر وزارت دادگستری آمریکا فشار آورده و همچنین در توئیتی، این محاکمه را بسیار ناعادلانه توصیف کرده و خواستار بازنگری در حکم استون شده بود.

  در نهایت مداخله وزارت دادگستری برای کاهش حکم راجر استون به کناره‌گیری چهار دادستان از این پرونده منتج شد. همچنین یکی از این چهار مقام قضایی از سمت خود به عنوان دادستان فدرال استعفا کرد.

  به نوشته نشریه «نیوز ویک»، «اریک هولدر» دادستان کل پیشین آمریکا در حمایت از این چهار داستان مستعفی، در پیامی توئیتری آن‌ها را «قهرمانان وزارت دادگستری» نامید.

  گفته می‌شود ترامپ، «جسی لیو» دادستان سابق واشنگتن که استون را محاکمه کرده بود و نامزد تصدی مقامی در وزارت خزانه‌داری آمریکا شده بود، از میان گزینه‌های موجود کنار گذاشته است.

  تلاش «ویلیام بار» دادستان کل فعلی آمریکا برای تخفیف قائل شدن در حکم راجر استون انتقادات تند حزب دموکرات آمریکا را نیز به‌دنبال داشته است.

  «چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات سنای آمریکا در این باره گفت: «گویی رئیس‌جمهور فکر می‌کند کل وزارت دادگستری تحت دادخواست شخصی او است تا دشمنانش را محاکمه و به دوستانش کمک کند».

  «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا استون را به پنهان‌کاری درباره انتقال اطلاعات به ویکی‌لیکس در کارزار انتخاباتی ۲۰۱۶ متهم کرد.

  دادستان آمریکا دو ماه پیش در جلسه محاکمه استون اعلام کرد که او به کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه شهادت سپتامبر ۲۰۱۷ دروغ گفته است. وی به نمایندگان آمریکایی گفته بود که هیچ ارتباطی با سایت ویکی‌لیکس یا حتی کارزار ترامپ درباره ویکی‌لیکس نداشته است. استون همچنین درباره هویت میانجی خود نیز دروغ گفته بود.

  برچسب ها :

  نظرات