آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112976
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  دادستانی سودان علیه «البرهان» کیفرخواست صادر نکرد

  به گزارش آوای شمال؛

  دادستانی سودان علیه «البرهان» کیفرخواست صادر نکرد

  آوای شمال/ شماری از وکلای سودان خواستار صدور کیفرخواست جنائی علیه «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای حاکمیتی این کشور شده بودند.

  «احمد النور» معاون دادستانی خارطوم اما در پاسخ به درخواست صدور چنینی حکمی ادعا کرد که بر اساس قانون اساسی سودان، اعضای شورای حاکمیتی و وزرا دارای «مصونیت» هستند.

  خبرگزاری آناتولی به نقل از النور گزارش داد که بدون اخذ اجازه از مجلس قانونگذاری سودان، نمی‌توان علیه اعضای شورای حاکمیتی، هیئت دولت، والیان ایالات یا حاکمان اقلیم‌ها، چنین حکمی صادر کرد.

  اخیرا شماری از وکلای سودانی خواستار مقابله با البرهان شده و تأکید کردند که البرهان با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی توافق کرده است که حریم هوایی سودان به روی هواپیماهای صهیونیستی گشوده شود و در مقابل، نام سودان از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف شود.

  به گفته این وکلا، البرهان ماده دو قانون تحریم اسرائیل صادره در سال ۱۹۵۸ را نقض کرده است. بر اساس این قانون، هیچ سودانی حق ندارد شخصا یا با واسطه، با هر هیئت یا شخصی که در اراضی اشغالی فلسطین اقامت دارد، قرارداد عقد کند.

  «عمرو الطیب الشیخ» یکی از وکلایی که خواستار صدور کیفرخواست جنایی علیه البرهان شده بود، گفت که گوه تحصن وابسته به وکلای سودانی، بار دیگر صدور این قرار را از سر خواهد گرفت.

  الشیخ می‌گوید که «قرار معاون دادستانی به عوامل عینی که درباره تخطی از قانون تحریم اسرائیل ارائه کردیم، اشاره نکرده، بلکه به فقط مسئله مصونیت [در برابر دادگاه] جنایی پرداخته است».

  البرهان سوم فوریه در حالی با نتانیاهو دیدار کرد که خشم کشورهای اسلامی از طرح صلح تحمیلی آمریکا موسوم به معامله قرن در اوج خود بود.

  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هشتم بهمن ماه جاری، طرح صلح تحمیلی موسوم به معامله قرن را رونمایی کرد. در این طرح، قدس متعلق به رژیم صهیونیستی است و پایتخت فلسطین نیز باید در شهرک «ابودیس» واقع در شرق قدس احداث شود.

  برچسب ها :

  نظرات