آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ , Tuesday 30 November 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112767
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  «خرونجک» به اجرا می‌رسد/ روایتی روان‌شناختی از ترس‌ها و کابوس‌ها

  به گزارش آوای شمال؛

  «خرونجک» به اجرا می‌رسد/ روایتی روان‌شناختی از ترس‌ها و کابوس‌ها

  آوای شمال/ نمایش «خرونجک» به نویسندگی و کارگردانی غزل معصومی به زودی اجرایش را آغاز می‌کند.

  غزل معصومی درباره این نمایش به فارس گفت:‌ «خرونجک» نمایشی مناسب گروه سنی نوجوان و بزرگسال است. ایده اولیه نمایش بر اساس ترس‌ها و نگرانی‌هایم شکل گرفت. موضوعی که سال‌ها من را درگیر کرده بود و همچنان ادامه دارد:‌ ترس از ناشناخته‌ها و موقعیت‌های نا آشنا، اینها همیشه حتی در کابوس‌ها و خواب‌هایم همراهم بوده‌اند.

  وی در ادامه افزود:‌این نمایش با رویکرد آگاهی به مخاطب شکل گرفت. کار به صورت کارگاهی و گفت‌وگو میان بازیگرانی که از ترس و کابوس‌های خود می‌گفتند آغاز شد. بخش و ساختار اصلی متن از  پیش نوشته و بخش دیگر در خلال تمرین‌ها شکل گرفت.

  معصومی اظهار داشت:‌ در این نمایش، مخاطب به عنوان یک عضو فعال حضور دارد. چرا که موضوع اثر، سن ندارد و گریبان‌گیر همه انسان‌هاست. مخاطب هم در این اثر از ترس‌ها و کابوس‌های خود با بازیگران سخن می‌گوید و بازیگر به صورت بداهه آن را اجرا می‌کند، همین موضوع باعث تفاوت این اثر نمایشی شده است.

  وی در ادامه افزود: بازیگران این نمایش از ۵ تا  ۱۴ سال هستند، که اغلب از مجموعه بازیگری کودک و نوجوان پانیذ انتخاب شده‌اند.

  معصومی در پاسخ به این سوال که چرا باید این اثر با اجرای کودک و نوجوان به روی صحنه برود، گفت: باید بگویم که جدا از تخصص‌ام در زمینه کارگردانی و نویسندگی کودک و سال‌ها آموزش بازیگری به گروه سنی خردسال، کودک و نوجوان، احساس کردم به کابوس و مسائل روانی مربوط به آن در عین بزرگی، کمتر پرداخته شده است.

  وی در این باره توضیح داد: همه به عنوان یک گذر، خواب و با برچسب زدن مسایلی مثل پرخوری، فکرهای لحظه‌ای و …ساده از کنارش می‌گذرند در حالی که واقعیت چیز دیگری است. به نظرم رسید اجرای این مسئله توسط کودکان و نوجوانان باعث تلنگر و تاثیر بیشتری خواهد شد. اگر نمایش در قالب کلمات و با گفتمان و بازی بازیگران بزرگسال باشد از هیجان و اهمیت موضوع کمی فاصله می‌گیرد. نمایش به زبان این گروه سنی به صورت یک تقاضا از بزرگترها مطرح می‌شود؛ از کسانی که خود  وظیفه پرورش را بر عهده دارند و همچنین به نوجوانان نیز آگاهی می‌دهد که می توانند این سبک تفکر را تغییر دهند.

  معصومی اظهار داشت:‌ نمایش خرونجک در مرحله تمرین و ساخت دکور و صحنه است.

  بازیگران نمایش: رهام حیدر علی، دیانا سلطان محمدی ، محمد طاها عباس نیا ،‌حنانه باقر زاده ،‌آریانا کردی، سارا مهرداد ،‌ روزا منصوری ، آنیسا قره داغی، فاطمه امینی ، یسنا خالقی علیائی، مهدی فرسی
  سایر عوامل: سرمایه گذار :شرکت کاوه طلای پارسیان،‌دستیاران کارگردان :بهرام کاکا سلطانی، حسین آشفته ، مدیر تولید :علی کشاورز،‌ بیت باکس : نریتور : زهرا صیتی ، امیر مهدی صمدی، موسیقی : صبا مسگری -زنبق طبیب زاده، طراحی و اجرای صحنه: غزل معصومی- پدرام محمدی ، طراح لباس :غزل معصومی ، دوخت لباس :مزون نورا،‌ مسئول هماهنگی : سمیه خالقی ، طراح پوستر و بروشور :غزل معصومی  ،‌ روابط عمومی: مطهره کشاورز محمدیان، عکاس: زهرا طهماسیان، مشاور رسانه‌ای: علی کشاورز.

  برچسب ها :

  نظرات