آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112762
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۲
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  تئاتر فجر| تئاتر استان‌ها نیاز به حمایت دارد

  به گزارش آوای شمال؛

  تئاتر فجر| تئاتر استان‌ها نیاز به حمایت دارد

  آوای شمال/ «حسن سبحانی مینابی» کارگردان نمایش «پنجشنبه آخر ماه» که در بخش به علاوه فجر سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر حضور دارد، درباره داستان و بازیگران این نمایش و همکاری با هنرمندان معلول گفت: نمایش ما یک کمدی درام است که بازیگران آن همه از هنرمندان معلول در بهزیستی شهر میناب هستند. داستان نمایش ما یک موضوع اجتماعی دارد که در فضای یک جنگل روایت می شود.
  وی ادامه داد: این نمایش برگزیده جشنواره خلیج فارس و کویر است که در بین ۳۳ اثر توانست منتخب شود. ما این نمایش را حدود یک ماه در شهر میناب به روی صحنه بردیم و چند روز برای حضور در بخش به علاوه فجر تمرین کردیم.

  این کارگردان تئاتر درباره همکاری با هنرمندان معلول بیان داشت: مدتی است که سازمان بهزیستی طرحی را با عنوان هنر درمانی اجرا می کند و شامل مجموعه فعالیت هایی می شود که در راستای بهبود وضعیت مدجویان به کار گرفته می شود. در این طرح برخی مربیان و هنرمندان استانی طی یک دوره با شیوه های هنردرمانی و استفاده از ابزار هنر برای توان بخشی آشنا می شوند و در مراکز بهزیستی به آموزش می پردازند.

  وی ادامه داد: ما هم در شهر میناب این کار را با هنرمندان معلول پیش بردیم که نتیجه آن چند کار نمایشی از جمله همین تئاتر «پنجشنبه آخر ماه» شد که توانست هم در اجرای عمومی و هم در اجرای جشنواره ای موفق ظاهر شود. این کار علاوه بر اینکه از جهت مالی برای خود بچه ها درآمد اندکی دارد، به آن ها مهارت های زندگی و بهبود رفتار اجتماعی می آموزد. نوجوانان و جوانان این نمایش با تمرین زیاد و کارهایی که انجام دادیم موفق شدند تا کارهایشان را حتی از سطح استانی هم بالاتر ببرند و در جشنواره فجر حضور پیدا کنند.

  سبحانی درباره اجرای این نمایش در بخش به علاوه فجر گفت: امسال دوست داشتیم بتوانیم در بخش های خیابانی و صحنه ای هم حاضر باشیم اما ترجیح دادیم که این نمایش را با این بازیگران به جشنواره فجر برسانیم. امسال بخش به علاوه فجر هم داوری می شود و این باعث ایجاد انگیزه در بین شرکت کنندگان خواهد شد.

  وی درباره شرایط تئاتر در استان هرمزگان هم بیان داشت: در شهر میناب استان هرمزگان هیچ سالن مستقلی برای تئاتر نداریم. یک سالن فرمانداری در شهر ما وجود دارد که همه از آن استفاده می کنند و برای هر شب اجرا یا تمرین در آن باید هزینه اش را پرداخت کنیم. خوشبختانه بعد از آن که دانشگاه علمی کاربردی تئاتر در استان هرمزگان راه اندازی شد، وضعیت این رشته هنری کمی بهتر شده اما از لحاظ سخت افزاری در وضعیت خوبی قرار ندارد.

  این کارگردان درباره سابقه حضور در جشنواره تئاتر فجر هم اظهار کرد: من خوشبختانه چند دوره در جشنواره فجر حاضر بوده ام. در سنوات گذشته ۸ دوره در بخش خیابانی حاضر بودم و امسال سومین سال است که در بخش صحنه ای شرکت می کنم.

  برچسب ها :

  نظرات