آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112734
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۳
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  اهدای خون در ایران ۱۰۰ درصد داوطلبانه است

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ پیمان عشقی مدیرعامل سازمان انتقال خون در نشست خبری با بیان اینکه سرمایه اصلی این سازمان اعتماد مردم  است،اظهار داشت:طب انتقال خون موضوع مهمی است که مغفول مانده و و حتی در آموزش پزشکی و رشته های پزشکی واحدی به انتقال خون اختصاص پیدا نکرده است.

  وی ادامه داد:شاید یکی از دلائل این موضوع این است که فعالیت های انسان دوستانه در آن نقش دارند‌.

  مدبرعامل سازمان انتقال خون  با بیان اینکه اکنون اهدای خون در ایران صد درصد داوطلبانه است،گفت:ما از ۱۲ سال پیش به این شاخص رسیدیم .

  عشقی افزود:اکنون شاخص کل اهدای خون در ایران به ازای هر هزار نفر ۲۵.۷ درصد است.

  مدیرعامل سازمان انتقال خون با تاکید بر اینکه این شاخص شاخصی است که در کشورهای توسعه یافته است،خاطرنشان کرد:شاخص اهدای مستمر خون ما حدود ۶۰ درصد است؛ضمن اینکه میزان آلودگی به عفونت های ویروسی در انتقال خون همگی در حد کشورهای توسعه یافته است.

  وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون به عنوان همکار سازمان بهداشت جهانی در آموزش طب انتقال خون در مدیترانه شرقی شناخته شده است،بیان داشت:۹۵۰ بیمارستان با سازمان انتقال خون ارتباط دارند.

  عشقی  با اشاره به اینکه در ۹ مرکز ما فراورده های اشعه دیده برای بیماران سرطانی آماده می شود،تصریح کرد:توانستیم ضرورت راه اندازی تحصیلات فوق تخصصی یکساله طب انتقال خون را در وزارت بهداشت به تصویب برسانیم.

  مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه یکی از اهداف سازمان انتقال خون رویکرد جدی به نقش بانوان و تعامل با آنان است، گفت: بانوان در بالا بردن شاخص اهدای خون در خانواده‌ها نقش داشته باشند.

  عشقی یادآور شد: سازمان انتقال خون در سال ۵۳ ایجاد شد و این سازمان نقش‌های مؤثری در مقاطع مختلف از جمله زمان دفاع مقدس داشته است. تصویب اساسنامه سازمان انتقال خون که در خصوص فراگیر و متمرکز بودن ارائه خدمات خون و فرآورده‌های خونی در کشور توسط این سازمان است در سال ۶۳ نوشته شده و این سازمان الگویی برای کشورهای منطقه شده است.

  وی گفت:‌چالش‌های تامین فرآورده‌های پلاسمایی یکی دیگر از چالش‌های این سازمان بوده است و اینکه چالش‌های انتقال خون که سال ۵۵ ایجاد شده بود به دلیل عدم دسترسی به امکانات به روز و نیز کارشکنی‌ها و شیطنت‌ها مجبور شدیم شرکت پالایشگاه پلاسما را در سال ۷۶ تعطیل کند. اما این چالش‌ها و تهدیدها به فرصت تبدیل شد و نتیجه آن ارتقاء شاخص‌های سلامت خون و جلوگیری از ضایع شدن پلاسمای استاندارد بود.

  مدیرعامل سازمان انتقال خون اضافه کرد: با تماس با شرکت‌های پلاسما پالایش پلاسما از سال ۸۳ راه اندازی شد و به تدریج کمپانی‌های معتبر اروپایی فرایند پلاسما گیری، نگهداری و فرآورده‌های پلاسما در ایران را تائید کرده و پلاسمای ما را پذیرفتند. این باعث شد پلاسما دور ریخته نشود و فرآورده‌های پلاسمایی ایران تا حد زیادی تامین شد.

  عشقی با اشاره به راه‌اندازی مؤسسه طب انتقال خون بیان داشت:‌این مؤسسه از سال ۸۷ با هدف پذیرش نیروهای تخصصی و فنی مرتبط با خون در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و PHT فعالیت خود را آغاز کرد.

  وی افزود:‌ما به شاخص صد در صد اعطای داوطلبانه در ۱۳ سال پیش رسیدیم ضمن اینکه غربالگیری‌ها با متد روز انجام می‌‌گیرد و قرنطینه کردن پلاسما برای مدت ۶ ماه نیز سبب شده شاخص‌های سلامت اهدای خون در کشور بالا برود.

  مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه میزان پلاکت‌های مصرفی در کشور نشاندهنده این است که خدمات به بیماران خونی و سرطانی تحت پوشش سرویس‌های فوق تخصصی در حال ارتقاء است، گفت: پلاکت مصرفی ما در سال گذشته ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد بود که از این میزان ۲۰ هزار واحد آن پلاکت فرزی است که همان پلاکت با کیفیت بوده است. یعنی این نوع پلاکت از لحاظ کیفی ۵ برابر ارزش بیشتری از پلاکت عادی دارد.

  عشقی گفت:‌هدف ما این است تا هر چه پلاکت افزاری در اختیار بیماران قرار دهیم که امسال نسبت به سال گذشته این میزان دو برابر شده است.البته این پلاکت هزینه‌بر است که بخشی از آن را بیمه‌ها پوشش می‌دهند.

  وی با اشاره به وجود تحریم‌ها و اثرات آن بر سیستم سلامت کشور گفت: متاسفانه کیت یکی از دستگاه‌های ما در دسترس نیست.

  مدیرعامل سازمان انتقال خون اضافه کرد: شرکت پالایش و پژوهش سال ۹۳ به بخش خصوصی واگذار شد و فرایند حقوقی و قانونی ظرف ۵ سال اخیر پیدا کرده است و سازمان‌ها و نهادهای نظارتی و وزارت بهداشت اکنون در رفع این چالش‌ها هستند.

  عشقی با اشاره به کسری بودجه ۴۰۰ میلیارد تومانی سازمان انتقال خون یادآور شد: روند خدمات دهی این سازمان بودجه و اعتبار دهی آن به شکلی است که هزینه کیسه، کیت‌های غربالگری، آزمایش‌های ویروسی و گروه‌بندی خونی را که در حد شاخص‌های کشورهای توسعه یافته است را هزینه می‌کنیم و بهترین کیت‌ها فراهم می‌شود اما هزینه این موارد یاد شده به ما برنمی‌گردد و عمده آن در خزانه می‌ماند و ما از سازمان برنامه و بودجه و مجلس می‌خواهیم به این موضوع توجه کنند.

  وی اضافه کرد: سازمان انتقال خون از سازمان‌هایی است که از طرف سازمان پدافند غیرعامل مهمترین سازمان در وزارت بهداشت است. ضمن اینکه ۶۰ درصد ردیف‌های این سازمان بلاتصدی است. یعنی ما از پول کیت و کیسه‌های خون برای این افراد هزینه می‌کنیم و آنها برای ما کار انجام می‌دهند.

  مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان اینکه خون هیچ ارتباطی با درآمدهای استانی و یا مناطق کم برخوردار یا دارای امکانات ندارد،؛‌گفت:‌موضوع مهم این است که در هر نقطه‌ای که نیاز به خون داشته باشند ما آن را می‌رسانیم.

  عشقی درباره تفاهم نامه با سازمان انرژی اتمی و تحویل سانتریفیوژ از این سازمان و انتقال خون خاطرنشان کرد: شرکتی دانش‌بنیان وابسته به سازمان انرژی اتمی این کار را انجام می‌دهد و ما تفاهم‌نامه‌ای را در سال گذشته امضا کردیم و آنها متعهد شدند ۵۰ سانتریفیوژ را برای این سازمان تامین کنند. البته مشکلاتی در تامین اعتبار این دستگاه‌ها وجود دارد که در حال رفع آن هستیم.

  وی با تاکید بر استفاده از کیت‌ها و وسایل به روز در این سازمان اظهار داشت: سازمان انتقال خون خاطره خوبی از سانتریفیوژهای ایرانی ندارد و ما مدتی از نمونه‌های خارجی استفاده کردیم و بنده اگر نیاز باشد نام این شرکت که سانتریفیوژهای خوبی به ما نداد به وزارت بهداشت می‌دهم تا این شرکت داخلی در لیست سیاه قرار گیرد.

  مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به  راه‌های گرفتن پلاسمای خون گفت:‌دو راه برای پلاسما وجود دارد. خونی که اهدا می‌کنیم پلاسمای آن نگهداری می‌شود و اضافه پلاسمای آن را می‌توانیم در تهیه مواد اولیه داروهای پلاسمایی استفاده کنیم. سیاست سازمان از سال ۸۳ این بود که پلاسمای بازیافتی خود را روز به روز افزایش دهد و برای تبدیل آن به دارو به پالایشگرهای بین‌المللی ارائه می‌کنیم و در آینده نزدیک این پلاسماها به پالایشگرهای داخلی داده می‌شود.

  عشقی اضافه کرد:‌نوع دیگر پلاسما، پلاسمای تولیدی است به این شکل که فرد زیر دستگاهی قرار می‌گیرد و خون فرد به دستگاه رفته و پلاسمای آن جدا می‌شود. البته افراد می‌توانند طی سال چندین بار این پلاسما را اهدا کنند.

  وی گفت: با ارزیابی‌هایی که انجام دادیم ما با کمبود پزشک روبرو هستیم و در برخی استان‌ها پزشک نداشته و یا پزشکان طرحی داریم که طرح‌شان در حال اتمام است. ضمن اینکه پلاسمای بازمانده ما سالیانه حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار لیتر کمتر شده و از آن طرف مقدار پلاسمای تولیدی ما بیشتر شده است.

  مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به فعالیت مؤسسات خصوصی در گرفتن پلاسما از مردم اظهار داشت: این شرکت‌ها جزو سازمان انتقال خون نیستند اما تحت نظارت سازمان غذا و دارو و سازمان انتقال خون فعالیت می‌کنند اما اکنون این مؤسسات در حال گسترش نیستند.

  عشقی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در باره تبادلات فرآورده‌های خونی دنیا ایران با سایر کشورها بیان داشت: ما نمی‌توانیم فرآورده‌های خونی خود را به کشورهای دیگر انتقال داده و نیز از آن کشورها خونی دریافت کنیم و اهدای خون از طرف افراد بیگانه  ممنوع است و نمی‌توانیم فرآورده‌های خونی، پلاسما و پلاکت را صادر یا وارد کنیم. البته در خصوص خون‌های نادر موضوع فرق می‌کند و باید عضو شبکه خون نادر باشیم که عضو آن هستیم.

  وی درباره ساخت پالایشگاه خون در ایران یادآور شد: اینکه پالایشگاه خون در ایران ساخته می‌شود یا نه، بنده اکنون عزم جدی را در این خصوص مشاهده می‌کنم و امیدوارم سال آینده خبرهای خوبی در این خصوص بدهیم.

  مدیرعامل سازمان انتقال خون افزود: کشور حداقل یک میلیون لیتر پلاسما برای تولید داروهای پلاسمایی نیاز دارد که به دلیل کمبود بخشی از آن از پلاسمای خارجی تامین می‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات