آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112695
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  افتتاح مدرسه «ادبیات انسان شهر» با حضور چهره‌های مطرح فلسفه

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ حسن سیفدار مدیر مدرسه «ادبیات انسان شهر» اظهار داشت: مدرسه‌ ادبیات، انسان، شهر برای دومین سال پیاپی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود. این مدرسه از ۷ اسفند آغاز می‌شود و در روز افتتاحیه میزبان شخصیت‌هایی چون مصطفی ملکیان، غلامحسین ابراهیمی دینانی، سیدحسین نصر و رضا داوری اردکانی است.

  سیفدار تصریح کرد: سال گذشته مدرسه باحضور شاعران، فلاسفه و ادبایی چون شهرام پازوکی، یوسف‌علی میرشکاک، امیرعباس علی‌زمانی، محمدتقی چاوشی، مرتضی امیری اسفندقه، سیدحسین شهرستانی و دیگر صاحب نظران این حوزه برگزار شد که با استقبال خوبی از طرف قشرهای مختلف جامعه از جمله دانشگاهیان روبرو شد.

  این فعال فرهنگی متذکر شد: امسال هم این مدرسه در ۵ روز به بازخوانی سنت ادبی کشور در کمک و بهره‌گیری برای ساخت شهر می‌پردازد. روز اول این برنامه باحضور فلاسفه‌ مطرح کشور برگزار می‌شود و سعی شده تا افراد متفاوت و با سلیقه‌های مختلف به ارائه‌ دیدگاه‌های خود بپردازند. مصطفی ملکیان روشنفکر معنویت‌گرا، غلامحسین ابراهیمی دینانی فیلسوف متمایل به سنت، رضا داوری اردکانی فیلسوف مطرح کشور و رئیس فرهنگستان علوم در این برنامه حضور پیدا می‌کنند. علاوه بر آن سیدحسین نصر فیلسوف سنت‌گرا و استاد دانشگاه جرج واشنگتن هم به صورت زنده از آمریکا به ایراد سخنرانی می‌پردازد.

  وی افزود: در روزهای بعد این برنامه مستقلاً در هر روز به بررسی یک شاعر و آرا و اندیشه‌های او اختصاص پیدا می‌کند. در این چهار روز به بررسی آرای فردوسی، سعدی، حافظ و مولوی پرداخته می‌شود و در هر روز چهار تا پنج ارائه از سوی اساتید مدعو ارایه می‌شود.

  سیفدار گفت: ایده‌ این مدرسه این است که ما برای ساخت شهر و انسان متعالی می‌توانیم از سنت ادبی حکمی خود استفاده کرده و به بازخوانی عناصر و مفاهیمی از آن بپردازیم که می‌تواند دوای درد انسان و جامعه‌ روزگار معاصر باشد. ثبت این مدرسه در اواسط بهمن‌ماه آغاز می‌شود و همانطور که گفته شد ۷ اسفند‌ماه این مدرسه اولین نشست خود را برگزار می‌کند.

  برچسب ها :

  نظرات