آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ , Monday 6 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112683
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۷ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  مجموعه پلاتو تمرین و اجرا «دکتر سعید کشن‌فلاح» افتتاح شد

  به گزارش آوای شمال؛

  مجموعه پلاتو تمرین و اجرا «دکتر سعید کشن‌فلاح» افتتاح شد

  آوای شمال/ به نقل از سایت صحنه، همزمان با چهل‌ و یکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و مصادف با ایام‌الله دهه فجر، پلاتو اجرا «دکتر سعید کشن‌فلاح» به همراه یک پلاتوی تمرین با حضور جمعی از مدیران، هنرمندان تئاتر کشور و خانواده زنده‌یاد کشن‌فلاح در حوزه هنری افتتاح شد.

  محسن مومنی‌شریف رئیس حوزه هنری، در آیین افتتاحیه پلاتو اجرای دکتر سعید کشن‌فلاح ضمن قدردانی از همه عواملی که موجب بازسازی و فعال شدن این مجموعه شده است گفت: افتتاح مکانی مناسب برای اجرای تئاتر با نام زنده‌یاد سعید کشن‌فلاح اتفاق مبارکی است.

  مومنی‌شریف افزود: زنده‌یاد سعید کشن‌فلاح همواره معلم بودند و کسوت معلمی را برای خود برگزیدند. گواه این موضوع جمع بسیاری از هنرمندان مطرح تئاتر و سینمای روز کشور است که از سوی ایشان آموزش و تربیت شده‌اند.

  وی ادامه داد: ایشان بسیار امیدوار بودند و امیدوار زندگی کردند و با تمام مشکلات و سختی‌های بیماری که در سال‌های اخیر زندگی داشتند دست از فعالیت برنمی‌داشت.

  مومنی‌شریف با اشاره به اقدامات شایسته و موثر زنده‌یاد کشن‌فلاح در حوزه تئاتر کشور گفت: ایشان بسیار آگاه و هوشیار نسبت به رویدادهای گوناگون کشور بود و اقدامات به موقع و هوشمندانه انجام می‌دادند.

  رئیس حوزه هنری در پایان گفت: باید از همسر زنده‌یاد کشن‌فلاح قدردانی کنیم که با عشق ایشان را همواره همراهی می‌کرد و نقش مهمی در فعالیت‌های اجرایی، فرهنگی و هنری این استاد بزرگ داشتند.

  شناخت‌نامه زنده‌یاد دکتر سعید کشن فلاح رونمایی می‌شود

  کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری نیز در این نشست گفت: استاد کشن‌فلاح کار مدیریتی خود در حوزه هنری را از همین مکانی که امروز به پلاتو تبدیل شده است شروع کرد. او پدر تئاتر انقلاب اسلامی و پدر تئاتر دانشگاهی بود. بی‌شک اگر زنده‌یاد کشن‌فلاح امروز در میان ما حضور داشت، سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر دچار حواشی امروز نمی‌شد، چرا که ایشان همواره آگاه به رویدادهای گوناگون کشور و جهان بودند و با اقدامات به موقع خود از وقوع واکنش‌های آسیب‌زننده به تئاتر کشور جلوگیری می‌کردند.

  زارعی افزود: در هفته هنر انقلاب شناخت‌نامه زنده‌یاد دکتر سعید کشن‌فلاح که حاوی مطالب مربوط به زحمات ایشان است رونمایی می‌شود. محسن مومنی‌شریف ریاست محترم حوزه هنری انقلاب اسلامی بسیار تاکید داشتند که یاد و نام مرحوم کشن‌فلاح را زنده نگه بداریم، چرا که ایشان خدمات بسیاری به تئاتر کشور کرده‌اند.

  وی ادامه داد: بازسازی پلاتوهای مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و تبدیل به پلاتو اجرا و تمرین برای گروه‌های جوان و دانشگاهی تئاتر پایتخت با حمایت‌های مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری انجام شد. پشتیبانی‌های ایشان برای اضافه شدن این مجموعه به سالن‌های اجرای تئاتر کشور بسیار موثر و محسوس بود.

  زارعی درباره اجرای بازسازی این مجموعه پلاتوی اجرا و تمرین گفت: مرکز معماری حوزه هنری با مدیریت دکتر فروزان‌فر و دکتر پروانه، امور طراحی و اجرای بازسازی این پلاتو را بر عهده داشتند که جای دارد از زحماتشان قدردانی کنم.

  مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در پایان، اولین اجرای تئاتر در این مجموعه را در سال آینده دانست و گفت: اولین نمایش در این پلاتو همزمان با آغاز هفته هنر انقلاب فروردین سال آینده اجرا خواهد شد.

  بازگشایی این مجموعه نور امید هنرمندان تئاتر را افزایش می‌دهد

  شهرام کرمی مدیر مرکز هنرهای نمایشی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور نیز با حضور خود در این مراسم طی سخنانی گفت: بازگشایی چنین مجموعه‌ای ویژه هنرمندان تئاتر کشور همزمان با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی اتفاق شایسته و میمونی است که به نام یکی از زحمت‌کشان تئاتر کشور عنوان‌گذاری شده است.

  کرمی با تاکید بر اهمیت راه‌اندازی این مجموعه گفت: یکی از مشکلات تئاتر کشور عدم وجود زیر ساخت‌های تئاتر کشور است. با توجه به تعداد قابل توجه فارغ‌التحصیلان هر ساله تئاتر کشور و ورودشان به فضای حرفه‌ای این هنر ما به شدت به افزایش سالن‌های با کیفیت تئاتر نیاز داریم. خوشبختانه با فعال شدن این دو پلاتو و اضافه شدن آن به مکان‌های تمرین و اجرای تئاتر گام دیگری در راستای حل مشکلات زیرساختی تئاتر کشور برداشته شد.

  وی افزود: حوزه هنری با بضاعتی که چه از نظر نیروی انسانی و مادی دارد این پلاتو را فعال کرده است. باعث خوشحالی است که یکی از فعال‌ترین سازمان‌های فرهنگی و هنری کشور در حوزه تئاتر این مجموعه را به سالن‌های تئاتر کشور افزوده است.

  کرمی در پایان گفت: زنده‌یاد کشن‌فلاح، هم معلم و مدیر خوبی بودند و هم هنرمند و بازیگر بسیار خوب و توانمندی بودند. خاطرم می‌آید که ایشان در نمایش «لیرشاه» بازی داشتند و بسیار خوش درخشیدند و همواره آرزوی دیدن بازی و هنرنمایی ایشان بودم.

  گفتنی است؛ مجموعه پلاتو تمرین و اجرای «دکتر سعید کشن‌فلاح» به پاس زحمات و خدمات مرحوم سعید کشن‌فلاح به عنوان پدر تئاتر انقلاب و دانشگاهی که سال‌ها به دانشجویان تئاتر کشور با آموزش‌های خود خدمت کرده، پلاتو اجرا دکتر سعید کشن‌فلاح نام‌گذاری شده است.

  برچسب ها :

  نظرات