آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ , Saturday 4 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112613
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
 • شما اینجا هستید :اخبار استان > اقتصادی
 •   

  برگزاری جشن رونق تولید توسط صمت مازندران در دهه فجر

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ حسین قوانلو رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت در نخستین نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به آرامش نسبی حاکم پس از تنظیم قیمت بنزین اظهار کرد: ستاد نظارت بر تنظیم بازار را شکل دادیم و در استان موفق بودیم چرا که ابتکاری نو با استفاده از همه ظرفیت‌ها بود.

  * افزایش نظارت در بازار پس از اصلاح قیمت بنزین

  وی با اشاره به آمار مقایسه‌ای پس از اصلاح قیمت بنزین افزود: قبل از از اصلاح، ۲۸ هزار و ۹۲۹ بازرسی داشتیم، بعد از ۶۲ روز نظارت‌ها به ۵۶ هزار مورد رسید، در مجموع ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تخلفاتی بود که به تعزیرات معرفی کردیم، بازار به سادگی آرام نشد، طرح تشدید نظارت بر قیمت‌های بازار را از اول اسفند تا ۱۵ فروردین داریم.

  * تورم در مازندران از کل کشور کمتر است 

  قوانلو با اعلام آمارهای مقایسه‌ای تورم نقطه به نقطه کشور و استان مازندران خاطرنشان کرد: در آبان ماه جاری تورم کشور و مازندران ۱.۶ درصد بود و با تأثیر اصلاح قیمت بنزین در آذرماه در کشور تورم به ۳.۲ رصد رسید و  مجموع کالاها ۳ درصد رشد داشت، در استان تورم ۳.۱ شد، در دی‌ماه شوک افزایش قیمت بنزین در کشور کمتر شده و شاهد تورم ۰.۸ درصدی در کشور و منهای ۰.۲ درصد در مازندران بودیم.

  * لزوم توجه به بخش تولید و اشتغال 

  این مسؤول گفت: اگر بخواهیم کشور به یک رشد ۸ درصد اقتصادی برسد باید به اندازه ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی سرمایه‌گذاری انجام شود، افزایش حجم سرمایه‌گذاری و میزان جواز تأسیسی که صادر می‌شود ارتباط مستقیم با امید به آینده وضعیت صنعت و استان در بخش تولید و اشتغال دارد.

  * لزوم افزایش تولید ناخالص ملی در مازندران

  وی عنوان کرد: اگر پیش‌بینی‌ها درست باشد، ۹۰ هزار میلیارد تومان حجم تولید ناخالص داخلی ملی در سال جاری خواهد بود، در بخش صنعت ۱۵ درصد تولید ناخالص داخلی استان است، اگر همین مقدار بماند باید ۲ هزار و ۸۸۰ میلیارد تومان باید در این بخش سرمایه‌گذاری شود تا به رشد ۸ درصدی برسد که در سال‌های قبل اتفاق نیفتاده است.

  * افزایش صدور تعداد پروانه‌های تأسیس در مازندران 

  رئیس سازمان صمت مازندران بیان کرد: در سال جاری نزدیک به هزار میلیارد تومان پروانه آماده داریم و  پیش‌بینی می‌کنیم که به ۲ هزار میلیارد تومان برسانیم البته در بخش صنعت تا مقدار ایده‌آل فاصله داریم، همین جهش حجم سرمایه‌گذاری در بخش صنعت اتفاق بسیار خوبی است، با توجه به میزان جوازهای تأسیس  پیشرفت‌ها خوب بوده است.

  * وعده راه‌اندازی ۳ پروژه بزرگ 

  وی اضافه کرد:  امسال ۱۶۸ پروانه صادر کردیم که منجر به اشتغال ۲ هزار و ۳۰۰ نفر شد، افتتاح و راه‌اندازی سه پروژه بزرگ با حضور ریاست جمهوری را داریم، در پنج ماه اخیر در دو و نیم روز مجوز صادر کردیم تا پایان سال قرار است یک روزه جواز صادر کنیم، ۶۹۸ جواز با سرمایه‌گذاری ۴ هزار و ۴۵۸ میلیارد تومان و اشتغال برای ۱۱ هزار و ۷۷۱ نفر در دهه ماه جاری را داشتیم.

  قوانلو بیان کرد: مازندران در بحث تولیدات و حجم میزان اشتغال رشد بسیار خوبی داشته است طبق آمار بیش از ۱۰ درصد مصرف برق صنعتی ما رشد داشته که نشان‌دهنده افزایش حجم تولیدات است، از ابتدای سال جاری در بحث راه‌اندازی واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل ۵۲ واحد کوچک و ۲۲ واحد بزرگ به راه افتاد.

  * ۱۸ درصد واحد تعطیل در مازندران

  این مسؤول اعلام کرد:  ۲ هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی فعال و نیمه فعال در مازندران داریم که ۱۸ درصد آنها واحدهای تعطیل هستند، ۳۰۰ واحدها که پروانه و وجود خارجی نداشتند از لیست واحدهای صنعتی خارج کردیم، در واحد نکاچوب تلاش‌های بی‌سابقه انجام شد تا ۶ ماه گذشته کسی فکر نمی‌کرد این واحد به بهره‌برداری برسد ولی امروز آماده افتتاح است که منجر به اشتغال ۱۶۰ نفر خواهد شد.

  * بهبود شرایط واحد چوب و کاغذ مازندران

  وی تصریح کرد: واحد نساجی مازندران با ایجاد اشتغال برای ۴۰۰ نفر پیشرفت خوبی داشت، واحد چوب و کاغذ مازندران هم اگر کمک‌های استانی و ملی نبود به‌خاطر بحران مواد اولیه شاید تعطیل شده بود ولی الان وضعیت بهتری دارد که اگر مشکل تهیه مواد اولیه رفع شود بیش از ظرفیتش تولید خواهد داشت.

  * ارسال مرکبات شب عید به سراسر کشور 

  قوانلو تأکید کرد: در بحث میوه شب عید ارسال کل پرتقال و تامسون کشور را به میزان ۳۰ هزار تن مرکبات را تضمین کردیم که در حال حمل است همچنین ۱۵ استان متولی تأمین پرتقال از ما هستند، کاهش ۴۲ درصدی صادرات در مازندران داشتیم که ناشی از واردات بود، حجم صادرات ما از نظر تناژ افزایش ولی در بخش قیمتی کاهش پیدا کرده است ما ادعا داریم کاهش فقط ارزشی اتفاق افتاده می‌بینیم،  حجم صادرات است، در مرکبات رشد صادرات داشتیم‌.

  * استان مازندران استانی معدنی نیست

  رئیس سازمان صمت در پایان گفت: استان مازندران یک استان معدنی نیست ولی در بخش معدنی چون ذغال‌سنگ وضعیت خوبی دارد،  عمده معادن ما شن و ماسه هستند که متأسفانه مشکلات خودشان را دارند به همین دلیل توسعه را در این بخش متوقف کردیم.

  برچسب ها :

  نظرات