آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ , Tuesday 30 November 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112602
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  سفر غریبانه پرندگان مهاجر/کنترل تلفات مشکوک پرندگان

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ تلفات غیرعادی پرندگان مهاجر از روز پنج‌شنبه سوم بهمن ماه امسال در تالاب میانکاله آغاز شده که تاکنون همچنان ادامه دارد.

  مرگ مشکوک این پرندگان در روزهای نخست شدت زیادی داشت و طی روزهای گذشته در سراشیبی قرار گرفت ولی همچنان این مهمانان پاییزی سفر بی‌بازگشتی را تجربه می‌کنند.

  بلافاصله بعد از این ماجرا نمونه‌برداری از لاشه‌ها انجام شد که مشخص شد دلیل این تلفات بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و نیوکاسل نبوده است ولی همچنان سریال مرگ ادامه داشت.

  بعد از اینکه بیماری‌های آنفلوآنزا و نیوکاسل رد شد بحث مسمومیت قوت گرفت که بالاخره با انجام نمونه‌برداری از لاشه‌ها و آب مشخص شد دلیل تلفات پرندگان ازسوی رئیس سازمان دامپزشکی بیماری بوتولیسم اعلام شد که باتوجه به اینکه آب میانکاله باتلاقی و راکد است بیماری بوتولیسم ناشی از همین شرایط منجر به تولید سم در گیاه و آب در این منطقه شد و با تغذیه پرندگان از این آب و گیاه منجر به تلفات شد.

  البته تاکنون این بیماری در ۲۰ تالاب جهان سابقه داشته تا حدی که بین ۱۰۰ هزار تا یک میلیون پرنده را تلف کرده است.

  ولی موضوع مهم این است همچنان تلفات ادامه دارد درست است شدت تلفات کاهش پیدا کرده ولی مأموران محیط زیست و دامپزشکی در منطقه حضور دارند و در حال پایش هستند تا در صورت مشاهده لاشه‌ها نسبت به جمع‌آوری و دفن بهداشتی لاشه‌ها اقدام کنند، چرا که اگر لاشه‌ها جمع‌آوری نشود مخاطراتی به همراه خواهد داشت.

  مدیرکل دامپزشکی مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اینکه تلفات غیرعادی پرندگان کاهش یافته ولی هنوز به صفر نرسیده است، اظهار کرد: تلفات پرندگان کنترل شده است.

  وی افزود: مأموران دامپزشکی و محیط زیست مازندران در منطقه درحال رصد و پایش هستند در صورت مشاهده لاشه نسبت به جمع‌آوری و دفن بهداشتی لاشه‌ها اقدام کنند.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران نیز با اشاره به اینکه امروز نیز جمع‌آوری لاشه‌ها ادامه دارد، افزود: همه روزه علاوه بر جمع‌آوری و دفن بهداشتی لاشه‌ها، گشت، کنترل و پایش منطقه توسط تیم‌هایی مشخص و به‌صورت منظم و مستمر در حال انجام است.

  حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: جمع‌آوری و دفن بهداشتی لاشه پرندگان تلف شده در میانکاله، تا پاکسازی کامل منطقه ادامه خواهد داشت.

  وی  از همه مردم مازندران خواست تا در صورت مشاهده تلفات پرندگان، مراتب را در سریع‌ترین زمان به ادارات محیط زیست در شهرستان‌ها و یا با شماره تلفن‌های ۱۵-۳۳۳۵۸۸۱۳ و ۰۹۰۲۴۳۲۲۵۸۸ اعلام کنند.

   ۹ روز است که خبری از آواز پرندگان در میانکاله نیست و سکوتی غم‌انگیز بهشت پرندگان فرا گرفته است.

  برچسب ها :

  نظرات