آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ , Monday 6 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112599
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار استان
 •   

  زنگ خطر انتصاب‌های سیاسی در آموزش و پرورش مازندران

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ حاشیه‌های تغییرات بحث برانگیز آموزش و پرورش به نظر می‌رسد که با معرفی مدیرکل هم قرار نیست دست از دامان این مجموعه‌ای که متولیان امر ادعا دارند از جریانات سیاسی باید دور باشند بردارد.

  مدیران ارشد ملی و استانی اصرار بر دور نگه داشتن این مجموعه از فعالیت‌ها و جریانات سیاسی دارند اما کمتر در این انتصاب‌ها  به شعارهای خویش پایبند بوده و همیشه آموزش و پرورش لنگ نیروی تخصصی و برخواسته از مجموعه بوده است.

  البته ممکن است نیروها به نوعی از بین مدیران و متولیان آموزشی انتخاب شوند اما همیشه نگرش‌های سیاسی در انتصاب‌ها بیشتر دخیل بوده است.

  حاشیه‌های آموزش و پرورش مازندران با انتصاب دو مدیرکل سابق در دولت تدبیر و امید شروع شده و ظاهراً دامنه این حاشیه‌ها حتی به انتصاب مدیرکل جدید آموزش و پرروش هم کشیده شده است.

  قاسمی مدیرکل سابق آموزش و پرورش مازندران با وجود تلاش‌های بسیار جدی در انتخابات سال ۹۶ نتوانست نظر اسلامی استاندار سابق مازندران را جلب کند و از حلقه مدیریتی دولت تدبیر و امید کنار گذاشته شد، انتصاب نیکزاد هم چنگی به دلی نزد و به بهانه نداشتن عملکرد مناسب از جمع مدیران دولت تدبیر و امید کنار گذاشته شد تا آموزش و پرورش همچنان دستخوش تغییرات باشد.

  تلاش‌های همه جانبه برای کنار گذاشتن نیکزاد به خوبی پاسخ داد و با وجود دفاعیه مسؤولان آموزش و پرورش از ادامه فعالیتش ممانعت به عمل آمد.

  کنار گذاشتن نیکزاد باعث تقویت حضور قاسمی در اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران شده و با وجود تردد پرشمار قاسمی در این مجموعه به نظر می‌رسد که سایه سنگین این مدیر همچنان در این مجموعه وجود دارد.

  جریانات سیاسی در دوره‌ای که زمزمه‌های تغییر نیکزاد مطرح بوده دست به کار شدند و گزینه‌هایی را برای مدیریت این مجموعه معرفی کردند.

  تا جایی که استاندار مازندران هم از این فشارها و پیگیری‌ها به صورت غیرمستقیم در نشست خبری روز گذشته خویش صحبت به میان آورد.

  استاندار مازندران اعلام کرد که پس از معرفی افراد مختلف دو گزینه سعدی‌پور و شریعت برای این مجموعه به وزارتخانه معرفی شدند و در نهایت سعدی‌پور با داشتن تجربه مدیریت در شهرستان تنکابن به‌عنوان مدیرکل آموزش و پرورش مازندران معرفی شد تا این طور وانمود شود که این مجموعه با فشارهای سیاسی قرار است مدیریت شود.

  اما اگر روند انتصاب سعدی‌پور هم به‌صورت جدی مورد واکاوی قرار گیرد به نظر می‌رسد که این انتصاب هم چندان بدون نقش فعالان سیاسی اجرایی نشده است.

  سعدی‌پور در دوران مدیریت قاسمی به‌عنوان رئیس آموزش و پرورش تنکابن منصوب شد و از طرفی در کنار معاون سیاسی امنیتی استاندار در تنکابن مشغول خدمت بوده است، می‌توان این طور برداشت که کرد که نقش حسن‌نژاد معاون سیاسی امنیتی استاندار که یکی از سیاسی‌ترین مدیران ارشد استانی است در این مجموعه بی‌تأثیر نبوده است.

  اصل موضوع اینکه تردد مدیرکل سابق آموزش و پرورش مازندران در این مجموعه آموزشی این روزها با انتصاب سعدی‌پور که روزی مدیر زیرمجموعه قاسمی در تنکابن بوده به اوج رسیده است.

  علاقمندی قاسمی به حدی افزایش پیدا کرده که حتی تا پایان ساعت اداری هم در این مجموعه حضور فعال دارد.

  بر اساس اطلاعات کامل و موثق خبرنگار فارس، مدیرکل آموزش و پرورش مازندران منصوبین نیکزاد را از طبقه سوم رانده است.

  ارتباط بسیار تنگاتنگ معاون سواد آموزی با قاسمی در دوران مدیریتی نیکزاد ادامه داشته و این روزها این معاونت به‌صورت کلی بساط خویش را در دفتر مدیرکل آموزش و پرورش پهن کرده است.

  با توجه به فعالیت پررنگ قاسمی در اداره‌کل آموزش و پرورش که مستندات کافی برای آن وجود دارد به نظر می‌رسد که استاندار با این انتصاب هم نتوانست جریان‌های سیاسی را از حوزه آموزش و پرورش مازندران دور کند یا اینکه در جریان این امور قرار دارد و این تغییرات هم با درخواست خود مجموعه استانداری انجام می‌شود موضوعی است که انتظار است متولیان امر در استان به آن پاسخ کافی و مناسب بدهند.

  برچسب ها :

  نظرات