آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ , Tuesday 30 November 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112587
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۳ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۳
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  اعضای شورای سیاست‌گذاری تئاتر تهران ـ مبارک انتخاب شدند/ جواد انصافی «ننه سرما در نوروز» را به کانون می‌آورد

  به گزارش آوای شمال؛

  اعضای شورای سیاست‌گذاری تئاتر تهران ـ مبارک انتخاب شدند/ جواد انصافی «ننه سرما در نوروز» را به کانون می‌آورد

  آوای شمال/ اسامی اعضای شورای سیاست‌گذاری هجدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک از سوی دبیرخانه این رویداد اعلام شد.

  بر این اساس بهروز غریب‌پور، مرضیه برومند، اردشیر صالح‌پور، هما جدیکار، حمیدرضا اردلان و گلزار محمدی، در حکمی از سوی شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی به عنوان اعضای شورای سیاست‌گذاری این رویداد منصوب شدند. در متن حکم کرمی خطاب به اعضای شورای سیاستگذاری هجدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک چنین آمده است:

  «جشنوراه بین‌المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک به عنوان بزرگترین رویداد در حوزه نمایش عروسکی ایران و یکی از معتبرترین رویدادهای این گونه نمایشی در منطقه دارای جایگاه و شأن ویژه‌ای است.

  پاسداشت این شأن و ارتقاء جایگاه کیفی این جشنواره بی‌گمان در گرو اتخاذ تصمیمات و سیاست‌های کارآ و روزآمد بر پایه شناخت صحیح از شرایط، بسترها و قابلیت‌های این حوزه از هنر مردمی نمایش است.

  نظر به تجربه، تخصص و دغدغه جنابعالی/ سرکارعالی به موجب این حکم به عنوان «عضو شورای سیاستگذاری هجدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران – مبارک» منصوب می‌شوید. امید که با حضور، همت و مشاوره‌های ارزشمند شما و تلاش و هنرآفرینی گروه‌های نمایشی و خانواده ارجمند نمایش عروسکی ایران شاهد برگزاری رویدادی ارزنده و پرافتخار باشیم.»

  شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی نیز دیگر عضو شورای سیاستگذاری هجدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک است.

  هجدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک از ۱۰ تا ۱۸ مردادماه ۱۳۹۹ به دبیری گلزار محمدی در ۹ بخش نمایش صحنه‌ای، نمایش‌های خیابانی و محیطی، نمایش عروسکی ملل، نمایش‌های سنتی عروسکی، ایده‌های نو، پایان‌نامه‌های برتر دانشجویی، نمایش عروسکی در فضای مجازی، مسابقه عکاسی نمایش عروسکی و پژوهش، آموزش و نشست‌های تخصصی برگزار می‌شود.

  *جواد انصافی «ننه سرما در نوروز» را به کانون می‌آورد

  جواد انصافی پژوهشگر، بازیگر و کارگردان نمایش‌های سنتی و ایرانی درباره جدیدترین تجربه خود در زمینه اجرای اثری نمایشی گفت: قصد دارم نمایش «ننه سرما در نوروز» را که حاصل پژوهشی ۵ ساله است که درباره نوروز انجام دادم، در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان روی صحنه ببرم.

  وی یادآور شد: پیش از این ۲ نمایش را برای بزرگ‌سالان بر اساس پژوهش ۵ ساله خود در مورد نوروز به صحنه بردم و این سومین اثر برگرفته از آن پژوهش است که ویژه کودکان به صحنه می‌رود.

  انصافی ادامه داد: در ۲ اثر قبلی برای بزرگ‌سالان به مسائل علمی مرتبط با نوروز پرداختم و در نمایش «ننه سرما در نوروز» که ویژه کودکان است قصه، موضوع مدنظر است و یک سنت‌شکنی در آن انجام داده‌ام. قصه «ننه سرما در نوروز» این است که بچه‌ای از عمو نوروز می‌خواهد که ننه سرما را بیدار کند و در این بین حاجی فیروز به کمک بچه‌ها این کار را انجام می‌دهد و در پی آن اتفاقاتی رخ می‌دهد.

  کارگردان «ننه سرما در نوروز» درباره تعداد بازیگران این اثر نمایشی گفت: در این نمایش ۱۰ بازیگر به همراه ۳ نوازنده حضور دارند و ایفای نقش حاجی فیروز را خودم برعهده دارم.

  وی اظهار کرد: در نمایش «ننه سرما در نوروز» موضوعات نوروز را به‌طرز ساده‌ای که برای بچه‌ها قابل فهم باشد، تعریف می‌کنیم. همچنین از حرکات فرم فولک و اصیل ایرانی استفاده کرده‌ایم تا بچه‌ها با آن‌ها آشنا شوند.

  انصافی درباره ضرورت بازنمایی نمایش‌های سنتی برای کودکان تأکید کرد: خیلی لازم است نمایش‌های سنتی و به جرأت می‌گویم، نمایش‌های ملی‌مان را به بچه‌ها بشناسانیم. بسیاری از نمایش‌های کودک ما در حال حاضر فضای خارجی دارند در حالی‌که سوژه‌های اصیل ایرانی که فرهنگ اصیل ماست باید به بچه‌ها شناسانده شوند. اگر بچه‌ها این سوژه‌های اصیل ایرانی را بشناسند، علاقه‌مند به شناختن تاریخ مان می شوند.

  این پروژهش‌گر نمایش‌های سنتی ایرانی، در پایان سخنان خود تصریح کرد: در دانشگاه‌های ما درباره تئاتر اروپا و آمریکا آموزش می‌دهند ولی متأسفانه واحدی درسی درباره نمایش‌های سنتی و ایرانی نداریم. وقتی بچه‌ها بدانند که در پس تمام کارها، آیین‌ها، رسوم و نمایش‌های سنتی ما یک پشتوانه فکری نهفته است، به آن‌ها علاقه‌مند می‌شوند. نوع نمایش ایرانی و فضای نمایش سنتی را باید به بچه های‌مان انتقال دهیم.

  *ابراهیم پشت کوهی «اتللو» را به جنوب ایران برد/ اجرا در تئاتر شهر

  ابراهیم پشت کوهی نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها خانه می کند اتللو» را در بخش رقابتی جشنواره تئاتر فجر و همچنین مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می برد.

  پشت کوهی در جدیدترین تجربه کارگردانی خود و ۱۰ سال بعد از نمایش موفق «تنها سگ اولی می‌داند چرا پارس می‌کند مکبث»، اقتباس تازه‌ای از آثار شکسپیر را که اقتباسی مدرن و متفاوت از نمایش «اتللو» است، روی صحنه می‌برد.

  نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه‌ها خانه می‌کند اتللو» عنوان اثر جدید گروه تئاتر «تی تووک» است که در فضای جنوب ایران و بندرعباس مدرن می‌گذرد، با سبک و سیاق رئالیسم جادویی در بخش رقابتی سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به صحنه می رود.

  این نمایش بعد از اجرا در جشنواره، از هفته پایانی بهمن در قالب اجرای عمومی، در سالن قشقایی مجموعه تئاتر شهر نیز روی صحنه می رود.

  با ایده کارگردان نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها خانه می کند اتللو»، حامد رسول آبادی چند پوستر را برای این اثر نمایشی طراحی کرد که از این میان، ۳ پوستر با رأی و نظر هنرمندان و چهره های شناخته شده هنری به عنوان پوسترهای «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها خانه می کند اتللو» انتخاب شدند. همزمان با انتشار ۳ پوستر نمایش، اسامی هنرمندانی که در انتخاب این پوسترها نظرات خود را ارائه داده اند، اعلام می شود.

  به زودی بازیگران نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها خانه می کند اتللو» نیز معرفی می شوند.

  برچسب ها :

  نظرات