آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ , Wednesday 8 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 112576
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۲ بهمن, ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۴
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  تصاویر دیده نشده از سال آخر حکومت پهلوی در «در برابر طوفان»‌

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ یکی از مجموعه مستندهای پرمخاطب چند سال اخیر صداوسیما درباره پهلوی بوده است که در دهه فجر انقلاب اسلامی از تلویزیون پخش می‌شود. فصل سوم از این مجموعه به کارگردانی و تهیه‌کنندگی مهدی نقویان در شبکه مستند تولید شده و از امشب ۱۱ بهمن تا ۲۰ بهمن ماه از این شبکه پخش خواهد شد.

  مهدی نقویان کارگردان این مجموعه مستند درباره فصل جدید به فارس گفت: در برابر طوفان ۳ با همکاری شبکه مستند و مرکز آفرینش‌های هنری بسیج در مراحل پایانی ساخت است و اتفاقات ویژه یکسال آخر حکومت پهلوی و منتهی به انقلاب را بررسی می‌کند؛ این اتفاقات به بهانه‌های مختلف فلش بک خورده و مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد؛ این مجموعه، ۱۰ قسمت ۶۰ دقیقه‌ای است که در ایام دهه فجر امسال از ۱۱ بهمن تا ۲۰ بهمن ساعت ۲۲ به روی آنتن خواهد رفت.

  او با اشاره به تصاویر ویژه‌ای که در این مجموعه آمده است، گفت: در این مجموعه تصاویر آرشیوی خاصی وجود دارد که برای اولین‌ بار در تلویزیون رونمایی می‌شود. علاوه بر این ما سومین مجموعه در برابر طوفان را می‌بینیم که درباره حکومت پهلوی است. وقتی فصل اول در برابر طوفان را ساختم احساس می‌کردم که با ساخت مجموعه ۱۰ قسمتی که هر کدام ۵۰ دقیقه‌ است همه اتفاقات حکومت پهلوی پوشش داده می‌شود اما دیدم که عرصه کار در این زمینه خیلی خالی است و هنوز هم جای کار دارد؛ به نظرم جا برای ساخت برنامه‌های تلویزیونی به غیر از مستند نظیر فیلم‌های سینمایی، سریال و … وجود دارد. اگر ما این مقطع مهم از تاریخ را روایت نکنیم، روایت غیر واقعی به دست رسانه‌های معاند انجام می‌شود.

  مهدی نقویان ادامه داد: در برابر طوفان ۳ از تابستان ۱۳۵۶ آغاز شده و تا زمستان ۱۳۵۷ را روایت می‌کند. در این مجموعه اتفاقاتى را بررسی کردیم که تاکنون کمتر بدان پرداخته شده است؛ برای مثال در مورد حمایت کشورهای خارجی از محمدرضا پهلوی به صورت کلی اطلاعاتی داشتیم اما در این مستند وارد مصادیق شدیم. همچنین به صورت جزئی‌تر به آغاز موج انقلاب در تمام استا‌ن‌های کشور پرداختیم. در این فصل حدودا ۱۰ درصد از راش‌های گذشته که در ۲ مجموعه قبلی استفاده شد مورد استفاده قرار گرفت و از این منظر تصاویر جدیدی را به نمایش می‌گذاریم.

  برچسب ها :

  نظرات