آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ , Friday 7 May 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 111157
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ دی, ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۴
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  هیات‌های اجرایی مستقل و از بین معتمدین هستند/ ۸ جبهه و ۱۱۶ حزب می‌توانند طبق قانون فعالیت کنند

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ جمال عرف رییس ستاد انتخابات کشور عصر امروز (شنبه) در نشستی با حضور خبرنگاران گفت: در این مدت تفاسیر مختلفی از عملکرد هیات اجرایی مطرح شد یک دیدگاه معتقد بود هیات های اجرایی به صورت فله ای ردصلاحیت کرده و جریانی دیگر اعتقادش رد صلاحیت سیاسی بود.

  وی ادامه داد: هیات های اجرایی مستقل هستند و با حضور معتمدین تشکیل شده‌اند؛ زمانی که هیات‌های اجرایی کار خود را شروع می‌کنند تمامی فرآیند انتخابات با آنها است، این هیات‌ها ۸ نفره و دارای ۵ عضو علی البدل هستند. فرماندار و رییس ثبت و دادستان هم عضو آن هستند که جمعا ۱۱ نفر می‌شوند.

  عرف خاطر نشان کرد: تعداد هیات های اجرایی ۱۱۲۳ نفر است که ۲۰۸ هیات، اصلی و مابقی هیات های فرعی محسوب می‌شوند. اگر آن ۱۱ نفر را ضربدر ۱۱۲۳ کنیم متوجه خواهیم شد که ۱۴۶۰۰ نفر در هیات های اجرایی مسولیت دارند و ۸۹۸۴ نفر از معتمدین محلی هستند.

  رییس ستاد انتخابات کشور در مورد نوع حضور معتمدین محلی در هیات های اجرایی خاطر نشان کرد: ۲۸ درصد کارمند، ۲۱ درصد بازنشستگان، ۱۶ درصد فرهنگی، ۷ درصد کشاورز، ۵ درصد روحانی، ۱ استاد دانشگاه، ۱ درصد پزشک و ۲۱ درصد سایر مشاغل (آزاد) هستند.

  وی با تاکید بر اینکه هیات های اجرایی در چارچوب قانون عمل کردند، گفت: برخی افراد محکومیت قطعی داشته اما بازهم آمده و ثبت نام کرده‌اند، برخی افراد مشکل مدرک تحصیلی داشته و عده ای از مقامات که وجهه هم دارند طبق قانون باید در فرجه ۶ ماهه استعفا می دادند که ندادند و لذا رد صلاحیت شده اند.

  عرف با اشاره به ثبت‌نام کنندگان در انتخابات مجلس گفت: ۱۳۸۴۹ نفر تایید صلاحیت و ۱۳۳۶ نفر رد صلاحیت شده اند؛ عملا قانون برای هیات های اجرایی تجدید نظر و اعتراض ندارد و افراد باید به هیات های نظارت مراجعه کنند.

  وی افزود: خودم ۲۵ استاندار را صدا کردم و در مورد موارد مختلف با آنها صحبت کردم که اکثرا از عملکرد هیات های اجرایی رضایت داشتند.

  معاون سیاسی وزارت کشور با بیان اینکه ما طبق قانون احزاب فقط جبهه و حزب را می شناسیم، خاطرنشان کرد: ۸ جبهه و ۱۱۶ حزب می توانند طبق قانون فعالیت کنند.

  رییس ستاد انتخابات کشور در مورد اینکه برای عده ای از رد صلاحیت شدگان پیامک اطلاع رسانی نرفته است گفت: طبق ماده ۵۱ قانون انتخابات، فرمانداران و بخشداران موظف هستند نظر رد صلاحیت را ظرف یک روز به اطلاع برسانند و من تا جایی که اطلاع دارم به همه آن ها اطلاع رسانی شده است.

  برچسب ها :

  نظرات