آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ , Friday 14 May 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 111098
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۶ دی, ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  مرخصی زایمان تعهد خدمت مادران پزشک را از بین نمی‌برد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ مولابیگی معاون قضایی دیوان عدالت اداری در خصوص مرخصی زایمان مادران پزشک متخصص گفت: دو نکته درخصوص این موضوع در رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مورد بررسی قرار گرفته است.

  وی ادامه داد: اول اینکه مرخصی زایمان برای همه مادران واجد شرایط به مدت ۹ ماه تعیین شده است یعنی اینکه نه ماه مرخصی با احتساب این دوره مرخصی به عنوان سابقه خدمت و دریافت حقوق و مزایا در این ایام.

  مولابیگی گفت: اما نکته دوم این است که برخی از بانوان دارای تعهد خاص هستند مثل طرح خدمت پزشکان که باید در نقاط محروم طرح را بگذرانند.

  معاون قضایی دیوان عدالت اداری تصریح کرد: بحث این بود که آیا مرخصی زایمان این تعهد خدمت را ساقط می‌کند یا خیر که دیوان نتیجه گرفت که تعهد سرجای خودش باقی خواهد ماند.

  وی ادامه داد: مرخصی زایمان همه نه ماه است اما در بحث بانوان شاغل دارای تعهد خاص آن سرجایش است و قرار نیست به صرف رفتن مرخصی زایمان آن تعهد از بین رفته و تعهد دوره خاص ساقط نخواهد شد.

  مولابیگی افزود: فرض کنید متعهد خدمت باید دو سال در یک منطقه محروم طرح بگذراند ایشان نه ماه مرخصی زایمانش را می‌رود و می‌تواند از این فرصت قانونی استفاده کند اما آن دو سال تعهد خدمت باید سرجایش بماند و آن دو سال را خدمت کند زیرا مناطق محروم به تخصص این فرد نیاز داشته و این فرد در دوره تحصیل از مزیت هایش استفاده کرده است.

  مصوبه ۴ ماهه شدن مرخصی زایمان مادران پزشک، لغو شد

  به گزارش خبرگزاری فارس ، در پی شکایت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و درخواست ابطال بند دوم بخشنامه شماره ۱۰۰.۴۰۴ تاریخ ۹۴.۵.۱۷ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مبنی بر تقلیل مدت زمان مرخصی زایمان مادران پزشک متخصص که در دوره انجام طرح صاحب فرزند می‌شوند، از ۹ ماه به ۴ ماه و محاسبه همین ۴ ماه در سنوات دوره تعهد خدمتی طرح دستیاری تخصصی، هیات عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و بررسی، مصوبه مورد شکایت را تبعیض ناروا و مخالف بند نهم اصل سوم قانون اساسی دانست و رای به ابطال آن داد؛ بنابراین مرخصی زایمان بانوان متخصص پزشک همان ۹ ماه خواهد بود.

  این گزارش می‌افزاید هیات عمومی دیوان عدالت اداری همچنین با بررسی آرای متعارض شعب این دیوان با صدور رای وحدت رویه اعلام کرد: مرخصی زایمان جزء مدت تعهد خدمت طرح پزشکان محسوب نمی‌شود و بانوان متخصص پزشک می‌بایست تعهد خدمت دوره دستیاری تخصصی خود را بدون محاسبه مرخصی ۹ ماهه زایمان تکمیل کنند.

  برچسب ها :

  نظرات