آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ , Sunday 19 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 110011
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  مورالس:

  به‌خاطر صلح در بولیوی در انتخابات شرکت نمی‌کنم

  به گزارش آوای شمال؛

  مورالس: به‌خاطر صلح در بولیوی در انتخابات شرکت نمی‌کنم

  آوای شمال/ «اوو مورالس» رئیس‌جمهور مستعفی بولیوی روز دوشنبه گفت، جهت جلوگیری از گسترش نا‌آرامی‌ها در این کشور، از شرکت در انتخابات آینده صرف‌نظر کرده است.

  مورالس در مصاحبه با روزنامه «گاردین» گفت:‌ «این چیزی است که از آن می‌ترسم و باید از آن اجتناب کنیم. به نام صلح باید دست به فداکاری زد و من کاندیداتوری خودم را قربانی می‌کنم. علی‌رغم این‌که از تمام حقوق لازم برای انجام آن (شرکت در انتخابات) برخوردار هستم».

  او علت نا‌آرامی‌ها را برخی نخبگان پیر «نژادپرست و کینه‌توز» بولیوی دانست که با هم‌دستی «امپراطوری شمال» (آمریکا) علیه او کودتا کردند. مورالس با این حال گفت اولویت او کمک به کنار زدن «دولت خودخوانده» به وسیله برگزاری انتخابات است.

  مورالس به گاردین گفت: «آن‌ها می‌گویند نه به مورالس، من هم می‌گویم باشد، مشکلی نیست».

  به‌دنبال رایزنی رئیس‌جمهور مستعفی بولیوی با قانون‌گذاران بولیوی که از اکثریت غالب علیه مخالفان مورالس برخوردار هستند لایحه‌ای برای برگزاری انتخابات طی ماه‌های آینده تصویب شد. این لایحه همچنین مورالس را از شرکت در انتخابات منع کرده است. «جیناین آنز» رئیس‌جمهور موقت بولیوی دیروز (یکشنبه) این لایحه را تأیید و به قانون تبدیل کرد.

  در تظاهرات هواداران مورالس در بولیوی تاکنون ده‌ها نفر مجروح شده و ۵ نفر دیگر جان خود را از دست داده‌اند.

  مورالس در این باره گفت: «آن‌ها از مبارزه علیه کودتا چشم‌پوشی نمی‌کنند. اما حقیقت این است که البته مردم بعد از دو هفته مقاومت و کشته شده تعداد زیادی، خسته شده‌اند».

  وی افزود: «مبارزه، مبارزه، مبارزه، مبارزه، این جایی است که من از آن آمده‌ام». اشاره مورالس به مبارزات وی علیه آمریکا در ده‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی بود. دولت او ثبات را در یکی از پرتنش‌ترین کشورهای جهان حاکم کرد. دولت او توانست با فقر مبارزه کرده و به اقتصاد بولیوی رونق دهد.

  هفته‌ گذشته رئیس‌جمهور پیشین برزیل گفت اقدام مورالس برای تصاحب ریاست‌جمهوری برای چهارمین دور پیاپی «یک اشتباه» بود. مورالس در پاسخ به این اظهارنظر گفت: «من به‌دنبال کاندیداتوری نبودم. سازمان‌های حامی مبارزات مردمی از من خواستند کاندید شوم».

  او در پاسخ به این سوال گاردین که «آیا از رد نکردن پیشنهاد آن‌ها پشیمان است؟» گفت: «از چیزی پشیمان نیستم زیرا در دور اول پیروز شدم. من به تمام تعهداتم به مردم عمل کردم اما این مرتجعین نمی‌توانند با کاندیدایی قانونی که توسط کارگران حمایت می‌شود کنار بیایند. این نزاعی طبقاتی است. این یک نزاع قدیمی است».

  مورالس گفت شاید تنها اشتباهش حذف یارانه بنزین در سال ۲۰۱۰ میلادی بود. او گفت در تمام طول زندگی سیاسی تلاش کرده در خدمت مردمش باشد و به‌همین دلیل قصد دارد در اسرع وقت به بولیوی برگردد.

  وی افزود چه کاندید شود و چه نشود، کارهای زیادی برای انجام دارد؛ از جمله کمک به حزبش برای یافتن جایگزینی برای او. مورالس در این باره گفت: «این کار ساده‌ای نیست و من همچنین می‌خواهم بگویم با این‌که قبلاً قصدم این بود که پس از پنج سال حضور در دولت آن را کنار بگذارم، اکنونف بعد از کارهایی که آن‌ها (کودتاچیان) با من کردند، احتمال دارد بعد از آن (انتخابات چند ماه آینده) دوباره کاندید شوم».

  برچسب ها :

  نظرات