آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ , Sunday 19 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 109990
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  ابراز نگرانی ۶۰ پزشک درباره سلامتی «جولیان آسانژ» در زندان امنیتی انگلیس

  به گزارش آوای شمال؛

  ابراز نگرانی 60 پزشک درباره سلامتی «جولیان آسانژ» در زندان امنیتی انگلیس

  آوای شمال/ بیش از ۶۰ پزشک در نامه‌ای نگرانی خود را درباره وضعیت سلامت «جولیان آسانژ» بنیان‌گذار وبسایت افشاگر «ویکی‌لیکس»، در زندان امنیتی بریتانیا ابراز کردند و گفتند که ممکن است او تحت این شرایط بمیرد.

  به نوشته روزنامه «گاردین»، پزشکان در این نامه خطاب به «پریتی پتل» وزیر کشور بریتانیا، انتقال آسانژ از زندان «بلمارش» به بیمارستانی در جنوب شرقی لندن را خواستار شدند.

  پزشکان در این نامه ۱۶ صفحه‌ای سرگشاده نوشتند: «ما این نامه را نوشتیم تا به عنوان پزشک نگرانی‌های جدی خود را درباره وضعیت جسمی و روانی جولیان آسانژ ابراز کنیم.»

  پیش از این پدر آسانژ نگرانی خود را درخصوص وضعیت پسرش ابراز کرد و گفت که نگرانم پسرم به دلیل شرایطی که در زندان دارد، بمیرد.

  آسانژ که در سال ۲۰۰۶ سایت ویکی لیکس را تأسیس کرد، در سال ۲۰۱۰ با انتشار تصاویر و ویدئوهای کشتار غیرنظامیان توسط ارتش آمریکا در عراق و افغانستان مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت. اندکی بعد دولت آمریکا علیه سایت ویکی‌لیکس تحقیقات جنایی را آغاز کرد و از متحدان خود خواست به این تحقیقات کمک کنند. اندکی بعد دولت سوئد آسانژ را به «تجاوز جنسی» به یک زن متهم و علیه او حکم بازداشت در سرتاسر جهان صادر کرد.

  آسانژ با رد این اتهام و بیان اینکه ادعای سوئد انگیزه‌های سیاسی دارد و هدف از آن خاموش کردن ویکی لیکس است، در سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. از آن زمان دولت اکوادور به وی در سفارت پناه داده بود، تا اینکه «لنین مورنو» رئیس‌جمهور اکوادور اعلام کرد این کشور در واکنش به «رفتارهای غیرمحترمانه و تهاجمی» آسانژ و تهدیداتی که او علیه متحدان اکوادور ایجاد کرده، وضعیت پناهندگی وی را رد کرده است.

  در سال‌های گذشته با وجود پناهندگی آسانژ به سفارت اکوادور، سایت ویکی لیکس به انتشار اسناد طبقه‌بندی‌شده کشورهای مختلف از جمله آمریکا و انگلیس ادامه داده و به همین دلیل واشنگتن و لندن اکوادور را به شدت تحت فشار قرار داده بودند تا به وضعیت پناهندگی او پایان دهد.

  پلیس انگلیس نیز پس از خروج آسانژ از سفارت اکوادور در لندن او را بازداشت و در زندان بلمارش نگه داشته است.

  برچسب ها :

  نظرات