آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ , Sunday 19 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 109988
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۴ آذر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  عراق | تشدید اعتراض‌ها در 3 استان؛

  بررسی ثانویه پیش‌نویس قانون انتخابات در پارلمان

  به گزارش آوای شمال؛

  عراق | تشدید اعتراض‌ها در 3 استان؛ بررسی ثانویه پیش‌نویس قانون انتخابات در پارلمان

  آوای شمال/ دور دوم تظاهرات‌های مردمی عراق در اعتراض به فساد، بیکاری و نقصان خدمات‌رسانی که از ۲۵ اکتبر گذشته آغاز شده، امروز وارد سی‌و‌یکمین روز شد و همچنان مردم بر تحقق مطالبات خود پافشاری می‌کنند.

  در حالی که بغداد و سایر استانهای مرکزی و جنوبی عراق همچنان شاهد اعتراض‌های مردمی است، کمیساریای حقوق بشر درباره سیر اعتراض‌ها در استانهای بغداد، بصره و ذی‌قار هشدار می‌دهد و خواستار مداخله فوری دولت مرکزی برای مهار خشونت‌ها شد.

  از سوی دیگر، سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، طی بیانیه‌ای از دستگیری شماری از متخلفان در جریان تظاهرات‌های جاری در عراق خبر داد و گفت که نیروهای امنیتی عراق در حال پیگرد و تعقیب افراد متخلف در تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز کشور هستند.

  نشست پارلمان عراق به منظور بررسی مجدد پیش‌نویس قانون انتخابات 

  پارلمان عراق قرار است امروز نشست دیگری در راستای پاسخگویی به مطالبات معترضان عراقی برگزار کند.

  بررسی مجدد پیش‌نویس قانون انتخابات پارلمان عراق، پیش نویس قانون کمیساریای عالی انتخابات در کمیسیون حقوقی، رای‌گیری درباره پیشنهاد قانون تعدیل ثانوی قانون انتخابات شوراهای استانی و محلی مصوب ۲۰۱۸ و بررسی پیش‌نویس قانون اجاره اراضی کشاورزی از جمله مواردی است که در دستور کار امروز پارلمان عراق قرار دارد.

  مخالفت ائتلاف سائرون با پیش‌نویس قانون انتخابات پیشنهادی دولت

  «طارق السلیطی» نماینده ائتلاف «سائرون» به ریاست «سید مقتدی الصدر»، امروز پیش از نشست پارلمان اعلام کرد که مخالف قانون انتخابات پارلمانی پیشنهادی از سوی دولت به پارلمان است.

  وی طی بیانیه‌ای گفت: در پیش‌نویس قانون انتخاباتی که دولت به پارلمان ارائه کرده، آمده است که همچنان ۵۰ درصد کرسی‌ها به فهرستهای احزاب سیاسی عراق اختصاص خواهد یافت و به این ترتیب نامزدهای این احزاب به کرسی‌های خود خواهند رسید و بقیه کرسی‌ها به نامزدهایی که بیشترین رای را کسب کنند، داده خواهد شد.

  السلیطی گفت که این قانون چیزی را در معادله سیاسی کشور که موجب شده اکنون عراق به اینجا برسد، تغییر نمی‌دهد.

  وی خواستار تصویب قانونی در پارلمان شد که به موجب آن، کرسی‌ها تنها به نامزدهایی که در حوزه‌های انتخاباتی خود بیشترین رای را کسب خواهند کرد، برسد.

  هشدار کمیساریای حقوق بشر عراق درباره تحولات بغداد، بصره و ذی‌قار

  کمیساریای عالی حقوق بشر عراق طی بیانیه‌ای از دولت عراق خواست برای جلوگیری از پیامدهای وخیم حوادث اخیر در استانهای بغداد، بصره و ذی‌قار، فورا وارد عمل شود.

  این کمیساریا در این بیانیه از تداوم فعالیت قانونی‌اش در پیگیری تظاهرات‌های جاری در این استانها از وجود خشونت مفرط در جریان این اعتراض‌ها خبر داد و تاکید کرد که تنها طی درگیری‌ امروز نیروهای امنیتی و معترضان در بصره، ۳ نفر کشته و ۸۷ نفر زخمی شدند و قربانیان متعلق به هر دو طرف هستند و ۶معترض نیز دستگیر شده‌اند.

  در ذی قار نیز، امروز سه نفر کشته و ۷۱ نفر زخمی و ۵ معترض نیز دستگیر شدند.

  ملاقات «پلاسخارت» با زخمی‌های تظاهرات‌های عراق در بیمارستان

  «جینین هینیس پلاسخارت» نماینده سازمان ملل در عراق دیروز در بیمارستان «الکندی» بغداد؛ به ملاقات زخمی‌های تظاهرات‌های جاری در این کشور رفت و پس از این بازدید در پستی در توئیتر ضمن تقدیر از کادر پزشکی بیمارستان و خدمات آنها تحت شرایط دشوار نوشت که این تظاهرات‌کنندگان در تحقق آزادی و کرامت مصمم هستند.

  بصره:

  منابع آگاه می‌گویند که در پی مذاکره نیروهای امنیتی عراق با معترضان در بصره، تقاطع‌های مختلف در این استان که از دیروز بسته شده‌اند، به تدریج باز می‌شوند اما هنوز  دو خیابان اصلی بغداد و التجاری در مرکز بصره، همچنان بسته‌اند.

  به نوشته پایگاه خبری «المسله»، خیابان‌های منتهی به میادین نفتی همچنان بسته‌اند و نیروهای امنیتی در حال متفرق کردن معترضان در نزدیکی میدان «ماهر ثوینی» در شهرستان «الزبیر» واقع در غرب بصره هستند.

  معترضان عراقی امروز همچنین جاده اصلی بصره به بغداد را بستند.

  بغداد؛ زخمی شدن ۱۱ نیروی امنیتی عراق

  سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق، طی بیانیه‌ای که در خبرگزاری رسمی عراق (واع) منتشر شد، از دستگیری شماری از متخلفان در جریان تظاهرات‌های جاری در عراق خبر داد و گفت که نیروهای امنیتی عراق در حال پیگرد و تعقیب افراد متخلف در تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز کشور هستند.

  وی افزود: یک گروه متخلف، نیروهای امنیتی را با نارنجک دست‌ساز و کوکتول مولوتوف، نیروهای امنیتی را در منطقه «حافظ القاضی» واقع در بغداد هدف قرار دادند که به زخمی شدن ۱۱ نفر منجر شده است.

  از سوی دیگر، دانشجویان و دانش‌آموزان معترض، امروز سومین اداره آموزش و پرورش «الرصافه» در شرق بغداد را بستند.

  تظاهرات کنندگان در پایتخت، امروز نیز خواستار کناره‌گیری دولت و شناسایی قاتلان تظاهرات‌کنندگان و محاکمه آنها و انجام انتخابات زودهنگام تحت نظارت سازمان ملل و تغییر کمیساریای عالی انتخابات شدند.

  ذی قار

  رئیس پلیس ذی‌‌قار دستور عقب‌نشینی نیروهای پلیس ضد شورش از خیابان‌های این استان را صادر کرد.

  این در حالی است که همچنان  سه پل حیاتی «النصر»، «الحضارات» و «الزیتون»  در شهر «الناصریه» (مرکز استان ذی‌قار) در کنترل معترضان است و چادرهای معترضان هنوز در میدان‌های تحصن قرار دارد و معترضان   همچنان برای بستن جاده‌ها از آتش زدن لاستیک‌های خودروها استفاده می‌کنند.

  کربلا

  تظاهرات‌کنندگان در کربلا نیز، در ادامه اعتراض‌های روزانه خود، امروز ساختمان هیأت سرمایه‌گذاری در کربلاء را محاصره کردند و موجب تعطیلی آن شدند.

  المثنی

  نیروهای ضد شورش در استان «المثنی»، دانشجویان معترض را از ساختمان آموزش و پرورش دور کردند.

  نجف

  معترضان در نجف اشرف نیز، شماری از جاده‌ها و پل‌ها را تحت کنترل گرفتند و مانع تردد در این مناطق شدند که تصاویر آن در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد.

  برچسب ها :

  نظرات