آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ , Wednesday 22 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 109890
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  نتوانستیم از دانش سم‌شناسی در صنعت و انرژی پاک استفاده کنیم

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ علیرضا زالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  امروز در پانزدهمین همایش سراسری سم‌شناسی ایران با اشاره به اهمیت دانش سم‌شناسی، اظهار داشت:‌ رشد علم سم‌شناسی در سراسر جهان نشان‌دهنده اهمیت این علم بوده و شرایط فعلی نطام سلامت ما بگونه‌ای است که باید بیشتر از گذشته در این خصوص ظرفیت‌سازی داشته باشیم.

  وی با بیان اینکه باید  جایگاه این حرفه بازشناسی شود، گفت: امروز ما در تولید علم در سم‌شناسی در جهان جایگاه شانزدهم را داریم که بسیار ممتاز است ضمن اینکه ظرف ۲۰ سال گذشته نیز ما در زمینه تولیدات علمی و تهیه مقالات سم‌شناسی در کشور پیشرفت خوبی داشته‌ایم.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه هر چند در کشور سم‌شناسی جایگاه ویژه‌ای دارد، گفت: با توجه به این جایگاه نتوانسته‌ایم از این ظرفیت در زمینه‌هایی مانند صنعت، معدن، اکوسیستم، تالاب‌ها، انرژی پاک و موادغذایی استفاده کنیم و این ظرفیت مغفول مانده است.

  زالی اضافه کرد: بعضی از خواص ما در حوزه سلامت نیز با ظرفیت‌های این رشته آشنا نیستند ضمن اینکه باید گفت گاهی اوقات استفاده از سم‌شناسی ابعاد امنیتی نیز پیدا می‌کند برای نمونه‌ یکی از بحث‌هایی که می‌توان تشویش اذهان عمومی داشته باشد در خصوص برنج‌های وارداتی و آلوده به آرسنیک بود که موضوعی که در فضای رسانه‌ای مطرح شد و ملتهب شد اما در آخرین مرحله همکاران ما در رشته سم‌شناسی این موضوع را روشن کرده و حل کرده‌اند و در نمونه‌هایی که گرفته شد اعلام شد چنین ماده‌ای در برنج‌ها وجود ندارد

  وی با بیان اینکه مصرف سرانه برنج هر ایرانی در سال ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم است، یادآور شد: در خصوص آفلاتوکسین‌ که در ذرت که در جامعه مطرح شد نیز همکاران ما در سم‌شناسی این موضوع را رسیدگی و حل کردند و این موضوع ختم به خیر شد.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: اکنون مسئله جدی ما فلزات سنگین در کشور است و باید از نظر سم‌شناسی به آن ورود کنیم؛  بحث جیوه و فرمالین موضوع بسیار مهمی است.

  زالی با اشاره به ضرورت توجه به سرب در هوا ابراز داشت: موضوع سرب بسیار جدی است اکنون افرادی که در بزرگراه‌های تردد می‌کنند یا در بافت‌های نزدیک پمپ‌بنزین قرار دارند بیشتر در معرض این سم قرار می‌گیرند به عبارتی تا شعاع ۳۰ متری پمپ‌بنزین‌ها آلودگی سرب وجود دارد.

  وی با تأکید بر اینکه باید در شهرسازی نگاه ویژه‌ای به موضوع سم‌شناسی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اکنون بیمارستان لقمان ۶دهه است که به عنوان بیمارستان‌های مسمومیت‌ها شناخته می‌شود و در این مرکز سالانه ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر که دچار مسمومیت شده‌اند مراجعه می‌کنند.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: بسیاری از مسمومیت‌ها با مونواکسید کربن و در فضای بسته اتفاق می‌افتد به طوری که سطح هوشیاری فرد خیل زود دچار اختلال می‌شود و فرد دچار گیجی و منگی شده و در نهایت مرگ خاموش اتفاق می‌افتد.

  وی با بیان اینکه در فصل سرما عمده مسئله ما وجود آلاینده‌ها است،‌گفت: در این فصل به دلیل انجمادی که موجب سکون کردن آلاینده‌های هوا می‌شود اثر جدی‌تری به نام پدیده اسموک ایجاد می‌شود که هنوز تهران به سمت این پدیده نرفته است اما پدیده اسموک یک پدیده تاریخی است که در ۱۹۵۰ در لندن منجر به مرگ و میر تعداد زیادی از افراد بر اثر وجود آلاینده‌ها شد.

  زالی با اشاره به آثار تخریبی پلاستیک در محیط زیست متذکر شد: پلاستیک آثار تخریبی شدیدی داشته و حتی گفته شده تا ۳۰۰ سال پلاستیک در محیط زیست باقی می‌ماند در نتیجه باید استفاده از مواد پلاستیکی به حداقل برسد و به سمت استفاده از پاکت‌های غیر پلاستیکی برویم.

  پوراحمد دبیر علمی پانزدهیم همایش سراسری سم‌شناسی اظهار داشت: این کنگره از پنل‌های سم‌شناسی مولکولی، بالینی، عصبی، محیطی و سلامت غذا تشکیل شده و میزبان ۴۹ استاد برجسته سم‌شناسی هستیم.

  برچسب ها :

  نظرات