آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ , Wednesday 22 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 109820
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  عراقچی:

  اگر اروپا خواستار حفظ برجام است، آماده پرداخت هزینه باشد

  به گزارش آوای شمال؛

  عراقچی: اگر اروپا خواستار حفظ برجام است، آماده پرداخت هزینه باشد

  آوای شمال/ سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در سومین نشست رایزنی‌های سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و هلند به لاهه سفر کرده است، روز (دوشنبه) ۲۷ آبان ۱۳۹۸ با «استف بلوک» وزیر امور خارجه هلند ملاقات و در خصوص موضوعات بین‌المللی به ویژه آخرین تحولات برجام و نیز راه‌های گسترش مناسبات بین دو کشور مذاکره و تبادل نظر کرد.

  عراقچی در این دیدار سیاست جمهوری اسلامی در کاهش تعهدات برجامی خود را تشریح و تأکید کرد: این اقدام در چارچوب حقوق ایران در برجام صورت می‌گیرد و تا زمان تامین منافع ایران ادامه خواهد یافت.

  *حمایت هلند از ابتکار فرانسه

  وزیر امور خارجه هلند در این دیدار با تاکید مجدد بر ضرورت حفظ برجام اظهار داشت: هلند از  ابتکار فرانسه برای پیدا کردن راه‌حل خروج از بحران جاری حمایت می‌کند.
  وی همچنین در مذاکرات چند ساعته با همتای هلندی خود در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه و چند جانبه و منطقه‌ای، از جمله برجام، ابتکار صلح هرمز، امنیت کشتیرانی در خلیج فارس و دریای سرخ، تحولات منطقه‌ای و همکاری‌های اقتصادی دوجانبه گفتگو و رایزنی کرد.
  معاون وزیر امور خارجه کشورمان در این مذاکرات ضمن انتقاد از بی عملی اروپا در خصوص اجرای تعهدات خود در برجام و تبیین گام‌های چهارگانه ایران در کاهش تعهداتش ذیل برجام تاکید کرد که اگر اروپا خواستار حفظ برجام است باید در این زمینه آماده پرداخت هزینه باشد.

  وی همچنین خاطرنشان کرد که حق ایران برای توقف تمام یا بخشی از تعهداتش در برجام به رسمیت شناخته شده است و آنچه که ایران تاکنون انجام داده است، نقض برجام به شمار نمی‌رود.
  سید عباس عراقچی با اشاره به ارائه طرح صلح هرمز از سوی رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت: صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس باید توسط خود کشورهای منطقه تامین شود و ابتکار صلح هرمز با همین هدف طراحی شده است.

  عراقچی تاکید کرد هیچ نیازی به ائتلاف‌هایی که تنها منجر به افزایش تنش در منطقه می‌شود، نیست.
  معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ظرفیت‌های موجود در روابط اقتصادی دو کشور تصریح کرد: انتظار می‌رود دولت هلند شرایط فعالیت بین شرکت‌های هلندی و ایرانی را تسهیل کرده و اطمینان‌های لازم را برای بنگاه‌های اقتصادی کشورش فراهم کند.
  طرف هلندی نیز در این دیدار بر نقش ایران در تامین صلح و ثبات منطقه‌ای تاکید و عنوان کرد که هلند به دنبال کاهش تنش در منطقه است.

  عراقچی همچنین با حضور در موسسه روابط بین‌الملل هلند (کلیخندال) طی سخنانی در جمع مدیران و کارشناسان این موسسه در خصوص برجام و راهکار اروپا برای حفظ آن سخنرانی کرد.

  برچسب ها :

  نظرات