آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ , Wednesday 22 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 109682
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  توافق قزاقستان و ویتنام در زمینه توسعه همکاری پارلمانی

  به گزارش آوای شمال؛

  توافق قزاقستان و ویتنام در زمینه توسعه همکاری پارلمانی

  آوای شمال/ در دوشنبه، «نورلان نیگماتولین» رئیس مجلس قزاقستان در سفر رسمی به ویتنام با «نگوین تی کیم نیان» رئیس مجلس ملی این کشور ملاقات کرد.

  طرفین طی این ملاقات جهات امیدوارکننده همکاری بین پارلمانی میان دو کشور را بررسی و قصد یکدیگر برای فعال سازی آن را تایید کردند.

  نیگماتولین با بیان این که ویتنام شریک مهم قزاقستان در جنوب – شرق آسیا می باشد، گفت: ریاست قزاقستان به همکاری همه جانبه با ویتنام توجه ویژه داشت و همچنان دارد.

  بنابر صحبت های رئیس مجلس قزاقستان امضا توافقنامه در مورد منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ویتنام انگیزه قابل توجهی به تقویت مشارکت دو کشور بخشید.

  وی گفت: ویتنام نخستین کشوری است که اتحادیه اقتصادی اوراسیا با آن چنین توافقنامه ای را به امضا رساند.

  نیگماتولین زمینه های کشاورزی، صنعت نور، حمل و نقل، لجستیک، گردشگری را از جمله مسیرهای امیدوارکننده همکاری دو کشور عنوان کرد.

  نگوین تی کیم نیان، رئیس مجلس ملی ویتنام در نوبه خود بر نقش ویژه نخستین رئیس جمهور قزاقستان در برقراری و توسعه روابط میان دو کشور تاکید کرد.

  وی در ادامه سفر هیات پارلمانی قزاقستان به ویتنام را در تاریخ همکاری دو کشور بسیار مهم عنوان کرد.

  رئیس مجلس ملی ویتنام همچنین به برگزاری موفقیت آمیز چهارمین اجلاس روسای مجالس کشورهای عضو اوراسیا در نورسلطان اشاره و بر علاقه مندی کشورهای عضو بر توسعه همکاری و همچنین اعتبار قزاقستان در جهان اشاره کرد.

  طرفین طی این ملاقات علاوه بر این، مسائل مربوط به تعامل دو کشور در چارچوب سازمان ملل، کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا، اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا را بررسی کردند.

  مسائل مربوط به رژیم بدون روادید برای شهروندان دو کشور، از سرگیری پروازهای مستقیم میان قزاقستان و ویتنام از جمله دیگر موضوعاتی بود که به طور جداگانه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

  برچسب ها :

  نظرات