آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ , Wednesday 22 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 109672
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۳ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  بولیوی |

  «آنز»، رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت شناخت

  به گزارش آوای شمال؛

  بولیوی | «آنز»، رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت شناخت

  آوای شمال/ «جنینه آنز » سناتور اهل بولیوی که پس از کودتای این کشور، از خلاء قدرت به نفع خود سوء‌استفاده و خود را به عنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور آمریکای جنوبی معرفی کرد، روز گذشته (چهارشنبه)، «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا را به رسمیت شناخت.

  بنا به گزارش روزنامه «دیلی صاباح»،آنز، روز سه‌شنبه هفته جاری بعد از استعفای مورالس، معاونش و اکثر اعضای کابینه بولیوی، بدون کسب حدنصاب آراء‌ پارلمان، خود را به عنوان رئیس‌جمهور موقت معرفی کرد.

  این سناتور اهل بولیوی با صدور بیانیه‌ای در صفحه توییتر خود، از گوایدو به دلیل به رسمیت شناختن دولت وی قدردانی کرد و گفت: «من بعنوان رئیس‌جمهور مشروع بولیوی، از شما دعوت می‌کنم، سفیر جدید ونزوئلا در بولیوی را منصوب کند و دولت ما خیلی فوری وی را به رسمیت خواهد شناخت».

  گوایدو پیش از این در صفحه توییتر خود اعلام کرد که آنز را بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت می‌شناسد و در حمایت از کودتای بولیوی گفت: «آنها الهام‌بخش کشور ما هستند، ما معتقدیم که به آزادی دست می‌یابیم».

  آنز در حالی گوایدو را به رسمیت شناخته است که بسیاری از کشورها، خودش را بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی به رسمیت نشناخته‌اند. با اینحال، آمریکا ضمن حمایت از کودتای بولیوی، آنز را بعنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور آمریکای جنوبی به رسمیت شناخته است.

  گوایدو در تاریخ ۲۳ ژانویه (۳ بهمن ماه) ضمن تقاضا از ارتش ونزوئلا برای کمک به وی در خلع «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا از قدرت، خود را بعنوان رئیس‌جمهور کشورش معرفی کرد.

  چندین کشور اروپایی از جمله بریتانیا، فرانسه، اسپانیا، هلند، آلمان، لهستان، لیتوانی و لتونی به همراه آمریکا و کانادا، گوایدو را به رسمیت شناختند.

  مورالس که اوایل هفته در پی تشدید اعتراضات و به منظور جلوگیری از خونریزی از سمت خود کناره‌گیری کرد و با گرفتن پناهندگی عازم مکزیک شد، روز گذشته، اقدام قانونگذار مخالف دولتش در اعلام خود به عنوان رئیس‌جمهور موقت را  خیانت‌بارترین و وحشتناک‌ترین کودتای تاریخ جهان خواند.

  اعتراضات هواداران مورالس به اقدام آنز در معرفی خود بعنوان رئیس‌جمهور موقت بولیوی همچنان ادامه دارد و پلیس ضدشورش این کشور علیه معترضان از خشونت استفاده کرده است و برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که در پی درگیری‌ها میان هواداران مورالس و پلیس بولیوی در نزدیکی شهر «سانتا کروز» یک جوان ۲۰ ساله کشته شد.

  برچسب ها :

  نظرات