آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ , Sunday 19 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 109558
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۱ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  نقد مهارتی برای کیفیت بخشیدن به آثار ادبی است

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ به نقل از روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان مازندران، برنامه‌ «دو پنجره» از عمده برنامه‌های واحد آفرینش‌های ادبی کانون است که با حضور نویسندگان و شاعران حوزه کودک ونوجوان صورت می گیرد.

  این بار برنامه دو پنجره با دو موضوع؛  نقد و بررسی مجموعه شعر «شکار دست‌های تو با من» از اسدالله شعبانی شاعر مطرح کودک ونوجوان توسط اعضای فعال مراکز فرهنگی هنری از کارگاه‌های ادبی کانون مازندران در سینما کانون ساری برگزار شد.

  اسدالله شعبانی در جمع اعضای برگزیده و مربیان ادبی  مراکز فرهنگی و هنری کانون با بیان اعتقاد جدی‌اش به نقد و بررسی آثار ادبی گفت: دیالوگ و گفتگوی بین نویسنده و خواننده به نویسنده در تولید محتوای جذاب‌تر کمک می‌کند.

  وی معتقد است: باید صدای یکدیگر را بشنویم و این مهارت را در جامعه توسعه بخشیم. فراهم سازی گفتگو و مشارکت میان نویسنده و شاعر با  خواننده اثر در کیفیت بخشی محتوا نقش مهمی خواهد داشت که برنامه دوپنجره در این خصوص موثر است.

  شاعر کتاب دست‌های تو با من با اشاره به سابقه نقد آثار ادبی خود از دوران مجله کیهان بچه‌ها نقد کردن و نقد پذیری را یک مهارت دانست و افزود:دیدن عیب و حسن در کنار هم بسیار مهم است.

  وی این را هم اضافه کرد: باید در این حوزه به آموزش نقد  توجه جدی شود واعضا با نقد کردن آثار یک‌دیگر متوجه می شوند که با هم فرق دارند و لی می توانند هم‌دیگر را بپذیرند و دوست داشته باشند.

  شعبانی با بیان ویژگی یک اثر خوب  گفت:  هنر آن است که چیزی بگویی تا در ذهن مخاطب بنشیند و این راز موفقیت در تولید اثر ادبی است.

  این شاعر از دیگر ویژگی‌های تولید اثر ادبی خوب را توجه و اعتقاد  به نقد عنوان کرد و ارزش نقد خوب را دلیل  توفیق آثار ادبی مهم دانست.

  در همین حال، نشست عصر نیز  با عنوان: «سیر شعر کودک از دهه هفتاد تا کنون» در کتاب‌فروشی فرهنگان ساری با حضور اسدالله شعبانی، اعضای انجمن ادبی «ترنه» ویژه شعر کانون، مدیر کل کانون مازندران، شاعران و صاحب نظران و چند نفر از اساتید دانشگاه برگزار شد.

  شعبانی در این نشست نیز با اشاره به تاثیر شعر نیما در عصر جدید اظهار داشت: شعر نیمایی طرز بیانی از شعر است که موسیقی در آن به طبیعت گفتاری نزدیک است و البته قواعد موسیقیایی و عروضی شعر نیز در آن به صورت خاص خود  تجلی  پیدا نکرده است.

  وی راز شعر خوب را ارتباط پیوندهای آوایی و معنایی دانست و این مهم را رمز شعرهای نیما بیان کرد.

  این شاعر در عین حال به شعر کودک نیز پرداخت و تصریح کرد: شعر کودک نباید صرفا آموزشی باشد؛ اما می تواند زمینه‌ای فراهم کند تا کودک بهتر بیاموزد.
  شعبانی این را هم افزود: شعر کودک ونوجوان امروز به دلیل ویژگی نسل امروز از حساسیت بیشتری برخوردار است؛ چرا که آنها بیشتر می فهمند و سلیقه‌شان بر اساس آگاهی‌شان ایجاد می شود.

  وی ویژگی شعری خود را استفاده از زبان خنده در ارتباط با کودک ونوجوان دانست و افزود: اعتقاد دارم کودک  اینگونه ارتباط بیشتری با مفهوم شعر خواهد داشت.
  گفتنی است در نشست عصر؛ دکتر حسن شامیان از مدرسان دانشگاه فرهنگیان مازندران هم با موضوع ادبیات کودک ونوجوان و اهمیت تالیف کتاب‌های درسی بر اساس ویژگی‌های خلقی، ذهنی و نیاز‎های امروزی کودک ونوجوان صحبت کرد.

  برچسب ها :

  نظرات