آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ , Sunday 19 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 109499
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۰ آبان, ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۷
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  راه‌اندازی سامانه فرزندخواندگی / واگذاری ۱۰۸ هزار واحد مسکونی به جامعه هدف بهزیستی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ وحید قبادی‌دانا ظهر امروز در نشست علمی ـ کاربردی مدیران ارشد سازمان بهزیستی، شورای معاونین و مدیران استانی سراسر کشور در مجتمع شهید عظیمی بابلسر با تاکید بر فعالیت‌های منسجم و رویکرد تیمی در تسریع اقدامات افزود: تلاش شده تا با تغییر رویکردها، بازنگری، اصلاح و بهبود فرایندها، ضریب نفوذ برنامه ها و تاثیر اقدامات را افزایش دهیم.

  وی‌ با اشاره به استفاده حداکثری از امکانات درون سازمانی خاطرنشان کرد: در برخی موارد نیز انتخاب نیروی اصلح تر خارج از سازمان در لزوم پیشبرد اهداف ضروری بود.

  رئیس سازمان بهزیستی با اشاره به تاکید وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در شفافیت اقدامات تصریح کرد: راه‌اندازی سامانه شفافیت یکی از اقدامات مهم سازمان در جهت شفافیت فعالیت‌ها و قابل رصد بودن تمامی اقدامات برای تمامی آحاد مردم بود.

  وی افزود: تمامی قراردادها، تفاهم‌نامه‌ها و برنامه‌های سازمان، لیست پیمانکاران، آمار مددجویان با حفظ کرامت و همچنین کاربری تمامی املاک سازمان در این سامانه قابل مشاهده است.

  رئیس سازمان بهزیستی کشور مبارزه با فساد را یکی دیگر از رویکرد های مهم در برنامه‌ریزی‌ها عنوان و گفت: الکترونیکی کردن پرداخت‌ها و ساز و کار سامانه‌ها در بستر الکترونیک، با تسریع در نظارت، سرعت و سهولت، اقدام مناسبی در جهت کاهش فساد است.

  وی با بیان اینکه ۴۷ هزار نفر در مراکز نگهداری شبانه‌روزی ثبت شده که از این تعداد ۳۹ هزار نفر یارانه دریافت می‌کنند، افزود: بودجه مراکز توانبخشی روزانه تغییری نخواهد کرد و اقدامات انجام شده در جهت انضباط بخشیدن به میزان پرداختی‌ها خواهد بود.

  قبادی‌دانا یادآور شد: تعارض منافع مهم‌ترین مانع سرعت عمل بیشتر در ظرفیت‌سازی و توزیع درست مراکز توانبخشی روزانه است.

  وی با اشاره به ساماندهی و ثبت آمار فرزندان بهزیستی در سامانه، با بیان اینکه شهریه دانشگاهی جامعه هدف بهزیستی برای حفظ کرامت آنها به‌صورت الکترونیک به حساب دانشگاه پرداخت خواهد شد، تصریح کرد: دانشجویان زیرپوشش محصل در دانشگاه‌های دولتی نیز کمک هزینه تحصیلی دریافت خواهد کرد که این اقدام علاوه بر اینکه مشوق خوبی برای تلاش بیشتر آنها و پذیرش در دانشگاه‌های معتبر خواهد بود، به لحاظ مالی نیز در مسیر توانمندی آنها موثر خواهد بود.

  رئیس سازمان بهزیستی ادامه داد: فرزندان سرپرست خانوار دارای معلولیت نیز مشمول این طرح خواهند شد.

  قبادی‌دانا از راه‌اندازی سامانه فرزندخواندگی در آینده نزدیک خبر داد و گفت: همچنین صدور مجوز برای موارد سیزده‌گانه ماده ۲۶ نیز در قالب دولت الکترونیک صورت خواهد گرفت.

  وی صدور مجوز برای راه‌اندازی مراکز «بهزیستی به‌اضافه زندگی» را نیز تحت ماده ۲۶ عنوان و یادآور شد: این مراکز به‌عنوان حلقه واسطه بین جامعه هدف به‌صورت عام و سازمان بهزیستی بصورت خاص برای تمامی فعالیت‌های دولتی است که دسترسی فعالانه سازمان به جامعه هدف و مشارکت و حضور مردم در قالب مددجویان و شرکای اجتماعی را تحقق می‌بخشد.

  قبادی‌دانا با تاکید بر حذف واسطه ها و ارتباط مناسب سازمان به‌صورت منطقه‌ای و اجتماع محور با بخش های مختلف تحت پوشش در این مراکز، افزود: دریافت تمامی خدمات و ثبت تمامی درخواست‌ها در کمترین زمان و دورترین مکان ممکن در این مراکز تسهیل خواهد شد.

  وی خواستار عبور درخواست‌های مدیران شهرستانی از مجرای قانونی شد و خاطرنشان کرد: ضروری‌است تا در جهت بهره‌گیری از خرد جمعی و فعالیت‌های مشترک برای رسیدن به نتیجه مطلوب، تمامی قوانین و اقدامات بصورت شفاف و روشن به مدیران میانی منتقل شود.

  وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی به‌عنوان نهادی که بیش از ۹۰ درصد فعالیت‌هایش مربوط به اقدامات حمایتی می‌شود، خواستار تحقق بودجه مصوب سال ۹۸ شد و گفت: با وجود اینکه بودجه سال ۹۸ نسبت به سال گذشته تنها ۵۵۰ میلیارد ریال افزایش داشت اما اعلام شده که تمامی دستگاه‌ها در سال جاری تنها ۷۵ درصد از بودجه مصوب را دریافت خواهند کرد.

  قبادی‌دانا با تقدیر از نگاه ویژه مجلس و دولت به دستگاه‌های حمایتی افزود: کل مبلغ دریافتی بهزیستی در قالب مستمری هزار و ۷۰۰  میلیارد تومان که در سال ۹۸ به  ۲ هزار و  ۷۶۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و خوشبختانه توزیع مستمری از محل این اعتبارات، براساس بعد خانوار خواهد بود.

  رئیس سازمان بهزیستی تصریح کرد: ۷ هزار میلیارد تومان مصوبه تبصره ۱۴ قانون بودجه که به مددجویان دستگاه‌های حمایتی تعلق می‌گیرد که با تلاش‌ها و پیگیری‌های صورت گرفته به ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و سهم مددجویان بهزیستی نیز از ۲۴ درصد به ۳۳ درصد رسید.

  وی با اشاره به اقدامات سازمان بهزیستی در حوزه اشتغال و مسکن با بیان اینکه تعهد سالانه واگذاری مسکن در ۶ ماه نخست سال جاری محقق شد، یادآور شد: از ۱۰۸ هزار واحد مسکونی که تاکنون به جامعه هدف بهزیستی تحویل داده شده است ۷۰ هزار واحد مسکونی در این دوره واگذار شده است.

  برچسب ها :

  نظرات