آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ , Wednesday 22 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 109441
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۳
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  استاد دانشگاه آلاباما آمریکا:

  ایالات متحده، انگلیس و فرانسه به تشنج در منطقه نیاز دارند

  به گزارش آوای شمال؛

  استاد دانشگاه آلاباما آمریکا: ایالات متحده، انگلیس و فرانسه به تشنج در منطقه نیاز دارند

  آوای شمال/ الجارالله روز سه‌شنبه (۱۴ آبان) طی نشست خبری در حاشیه همایشی در سفارت آلمان در کویت گفت: «کویت در حقیقت، این پیام‌ها را به برادران (سعودی و بحرینی) فرستاده است ولی تا به این لحظه هنوز جواب‌هایی در این خصوص دریافت نکرده‌ است.»

  علی ربیعی، سخنگوی دولت روز دوشنبه از نامه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به پادشاه عربستان و بحرین خبر داده بود. او در این باره گفت: «رییس جمهور محترم نامه‌هایی ارسال کرده‌اند؛ اساس نامه‌ها صلح و ثبات منطقه بوده است؛ ما معتقدیم دو جانبه‌های متعددی می تواند در منطقه شکل گیرد و فشارهای آمریکا نباید باعث دوری همسایگان شود».

  خبرنگار فارس در گفت‌وگو با پروفسور «نادر انتصار» رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلابامای جنوبی آمریکا به بررسی دلایل ارائه این نامه و واکنش احتمالی ریاض و منامه پرداخته است.

  حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در سازمان ملل طرح ایران برای امنیت منطقه خلیج فارس با عنوان «ابتکار صلح هرمز» را ارائه داد. دلایل ارائه این طرح از سوی ایران چه بود؟

  دلیل اصلی ارائه طرح «ابتکار صلح هرمز» در سازمان ملل این بود که ایران مایل بود که به جامعه جهانی نشان دهد که چرا و چگونه صلح در منطقه خلیج فارس می‌تواند ایجاد شود و تا اندازه‌ای جلوی تبلیغات آمریکا که ایران را مسئول ناامنی در منطقه معرفی می‌کند، بگیرد.

  «ابتکار صلح هرمز» چه تفاوتهایی با طرحهای قبلی ایران برای امنیت منطقه خلیج فارس دارد؟

  تفاوت اصلی «ابتکار صلح هرمز» با طرحهای قبلی ایران برای امنیت منطقه خلیج فارس این است که ایران در طرحهای قبلی خود مسائلی کلی را مطرح می‌کرد و طرحهای خود را روی خروج نیروهای خارجی متمرکز کرده بود.  ولی با ارائه طرح «ابتکار صلح هرمز» ایران بیشتر روی چگونگی و چارچوب همکاری‌های منطقه‌ای تاکید کرده است و فقط به مسائل کلی بسنده نکرده است.

  ایران در نامه‌هایی به عربستان و بحرین  از طریق کویت طرحی برای صلح و ثبات منطقه ارائه کرده است. به نظر شما آیا این نامه می‌تواند به کاهش تنش در روابط ایران با عربستان و بحرین در زمان کنونی منجر شود؟

  البته ما نمی‌دانیم که محتوای این نامه‌ها چه بوده‌اند و اینکه آیا ایران پیشنهادهای بخصوصی ارائه کرده است یا خیر. این نوع نامه‌نگاری ضرری ندارد و لازم نیز هست. ولی هنوز زود است که تحلیل درستی از اینکه نامه اخیر آقای روحانی به عربستان و بحرین به کاهش تنش در روابط ایران با عربستان و بحرین منجر خواهد شد ارائه دهیم.

  تا آنجائی که من می‌دانم رهبران بحرین و عربستان هنوز جوابی به آقای روحانی نداده‌اند. با توجه به وخامت روابط تهران با ریاض و منامه کاهش تنش  بین ایران، عربستان و بحرین کار ساده‌ای نخواهد بود.

  واکنش عربستان سعودی و بحرین با این نامه ایران با توجه به شرایط منطقه به ویژه اینکه ایران می‌تواند به پایان یمن کمک کند چه خواهد بود؟

  همانطور که قبلا گفتم این گونه نامه رد و بدل کردن گرچه مفید می‌تواند باشد ولی عملکرد کشورها خیلی مهم‌تر از حرفهای عمومی آنها است. هیچ کشوری نیست که بگوید جنگ طلب است و همه کشورها خود را طرفدار صلح معرفی می‌کنند. عربستان و بحرین که خود  دنباله روی سیاستهای خارجی عربستان است عمل مثبتی برای پایان جنگ یمن تا کنون نکرده‌اند. من حداقل در کوتاه مدت امیدی به تغییراتی اساسی در سیاست خارجی این دو کشور ندارم.

  آیا آمریکا و کشورهایی چون انگلیس و فرانسه که در کشورهای اعضای شورای همکاری خلیج فارس پایگاه نظامی دارند و منافع آنها از طریق وجود تنش این کشورها با ایران بهتر حاصل می‌شود اجازه عملیاتی شدن طرحهایی چون «ابتکار صلح هرمز» را خواهند داد؟

  خیر. این کشورها تمام سعی خود را برای عملیاتی نشدن طرحهایی چون «ابتکار صلح هرمز» بکار خواهند برد. این کشورها، به خصوص آمریکا  تا آنجائی که کشورهای عربی خلیج فارس نقش گاو شیر دهنده را برای آنها بازی می‌کنند احتیاج به تداوم  تنش این کشورها با ایران دارند. برای کشورهائی مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه جنگ یعنی صلح و تشنج در منطقه یعنی شکوفائی.

  برچسب ها :

  نظرات