آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ , Wednesday 22 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 109409
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۹ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  هشدار آلمان به‌ فرانسه درخصوص تخریب «ناتو»

  به گزارش آوای شمال؛

  هشدار آلمان به‌ فرانسه درخصوص تخریب «ناتو»

  آوای شمال/ «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان روز یکشنبه درخصوص تخریب اتحاد امنیتی در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هشدار داد.

  به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ماس در نشریه «اشپیگل» نوشت: «تخریب ناتو کاری اشتباه است. بدون آمریکا، نه آلمان و نه اروپا قادر به محافظت مؤثر از خودشان نخواهند بود».

  «امانوئل ماکرون» روز پنجشنبه در مصاحبه‌ای گفته بود: «ناتو دچار مرگ مغزی شده است».

  با این‌ حال ماس از سخنان ماکرون درخصوص تقویت توان دفاعی اروپا حمایت کرد و گفت: «به همین دلیل است که در کنار فرانسه به سختی تلاش می‌کنیم تا اروپایی ایجاد کنیم که [کشورهای آن] از نظر سیاست‌های امنیتی به هم نزدیک‌تر باشند».

  ماس درخصوص مقابل هم قرار دادن ناتو و اتحادیه اروپا گفت: «بله ما یک اروپای مستقل و قدرتمند می‌خواهیم اما به‌عنوان بخشی از یک ناتوی قدرتمند به آن نیاز داریم و [اتحادیه اروپا] جایگزین ناتو نیست».

  ماس پیشنهاد کرد یک شورای امنیت اروپایی تشکیل شود که بریتانیا نیز علی‌رغم اجرای برگزیت در آن عضو باشد. او گفت آلمان در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ که ریاست اتحادیه اروپا را برعهده دارد، چارچوب شورای امنیت اروپایی را ارائه خواهد کرد.

  «آنگرت کرامپ کارنباوئر» وزیر دفاع آلمان نیز روز پنجشنبه پیشنهاد کرده بود، پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، همکاری امنیتی این کشور با قدرت‌های اروپایی که پیش‌تر درخصوص رسیدگی به مسائل ایران نیز وجود داشت، همچنان ادامه پیدا کند.

  «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان امروز (یکشنبه) خواستار توسعه سیستم‌های تسلیحاتی جدید نظیر هواپیماها و تانک‌های نظامی در اروپا شد.

  روز گذشته (جمعه) نیز «اورسولا فون در لاین» رئیس آینده کمیسیون اروپا نیز گفت قدرت نرم به‌تنهایی کافی نیست اتحادیه اروپا باید زبان قدرت را یاد بگیرد.

  برچسب ها :

  نظرات