آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ , Sunday 19 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 109333
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۸ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  بررسی آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان در دولت تا ۲ هفته آینده/ تسویه مطالبات ۹۷ فرهنگیان

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ آیین‌ افتتاحیه کشوری ششمین دوره المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای امروز در مدرسه شهدای پاسداران برگزار شد.

  محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش پرورش در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: موضوع ورزش برای آموزش و پرورش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ ورزشی، ساعتی برای اوقات فراغت بچه‌ها نیست بلکه بخش مهمی از تربیت ماست و بدون ورزش، سایر جنبه‌های تربیتی کامل نخواهد شد.

  وی ادامه داد: کاستی‌ها و کمبودهایی در تأمین نیروی انسانی داریم که البته به روش‌های مختلف تأمین کردیم ولی تلاش‌مان این است که از ظرفیت آموزش مربیان و به‌کارگیری مربیان جدید، این مشکل را مرتفع کنیم.

  حاجی‌میرزایی در پاسخ به این پرسش که «آیا زنگ ورزش کم نیست؟ بچه‌ها معترضند و می‌گویند اگر به بارندگی و هوای آلوده بخورد، کلا تعطیل می‌شود»، گفت: این را باید متخصصان برنامه‌ریزی درسی توضیح بدهند؛ آنجا برای مجموعه اهدافی که تعلیم و تربیت دارد، پیش‌بینی‌هایی کردند، ساحت‌هایی را در نظر گرفتند و بین بخش‌های مختلف توزیع کردند و می‌تواند مورد بررسی قرار بگیرد ولی فعلا محصول کار سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی همین مقداری هست که می‌بینید.

  وی در پاسخ به این پرسش که «آیا این دو ساعت در هفته برای زنگ ورزش کافی است؟»، بیان کرد: نمی‌توانم به طور قاطع بگویم که کافی هست یا نیست ولی امیدوارم بتوانیم از اوقات فراغت دانش‌آموزان و وقت‌های بعدازظهر مدارس برای تبدیل مدرسه به یک کانون تحرک، نشاط و فعالیت دانش‌آموزان استفاده کنیم.

  * گزارشی درباره کمبود معلم به هیأت دولت ارائه کردم

  وزیر آموزش و پرورش درباره کمبود معلم ورزش گفت: از زمانی که کار خودم را شروع کردم با یک مشکلی مواجه بودم که تعداد معلمان مورد نیاز کم بود و برای جبرانش همه همکارانم در سراسر کشور تلاش کردند و خوشبختانه اطمینان دادند که همه کلاس‌های درس با معلم برگزار می‌شود؛ منتها برای اینکه بتوانیم کلاس‌ها را پرکنیم از روش‌هایی استفاده کردیم که قانون اجازه داده است ولی لزوماً روش‌های مناسبی نیستند و ما باید به تدریج با روش‌های مناسبت‌تری جایگزین کنیم.

  وی افزود: با تأخیر بازنشستگی برخی همکاران، با به‌کارگیری برخی نیروهای بازنشسته و با به‌کارگیری مربیان پیش‌دبستانی، آموزشیاران سوادآموزی و حق‌التدریس‌ها، کمبود کلاس‌ها را جبران کردیم اما تلاش‌مان این است که برای سال تحصیلی آینده بتوانیم موضوع نیاز به معلم را به نحو مؤثرتری حل و فصل کنیم.

  حاجی‌میرزایی ادامه داد: گزارشی در این باره به هیأت دولت دادم و گروهی متشکل از سازمان برنامه و بودجه، سازمان امور اداری و استخدامی و آموزش و پرورش مأموریت پیدا کردند که ارزیابی دقیقی داشته باشند و نیرو و کیفیت مورد نیاز و  توزیع این نیرو در مناطق مختلف را بررسی کرده و با توجه به روند فزاینده دانش‌آموز در سال آینده برای تأمین معلم کافی و مناسب برنامه‌ریزی کنند.

  * آیین‌نامه رتبه‌بندی معلمان حداکثر تا ۲ هفته آینده در دستور کار دولت قرار می‌گیرد

  وزیر آموزش و پرورش درباره زمان اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان اظهار کرد: این طرح حتما امسال اجرا خواهد شد یعنی در نیمه دوم سال ۹۸ اجرایی خواهد شد؛ آیین‌نامه‌ای دارد که در دولت بوده است و از زمانی که بنده مأموریت گرفتم و در وزارت آموزش و پرورش کار خودم را شروع کردم، در ۳ جلسه کمیسیون اجتماعی دولت بررسی و نهایی شده است و آماده است که در دولت مطرح شود که امیدوارم تا یکی، دو هفته آینده در دستور کار دولت قرار گیرد و اجرایی شود.

  وی ادامه داد: به محض اینکه تصویب شود، اجرا می‌شود و زمان اعمال افزایش رتبه‌بندی، از اول مهر ۹۸ خواهد بود؛ بنابراین تمام معلمانی که از ابتدای مهر با ما همکاری می‌کنند مشمول طرح رتبه‌بندی خواهند شد.

  حاجی‌میرزایی اضافه کرد: پنج رتبه پیش‌بینی شده است که متناسب با مدرک تحصیلی، سابقه خدمت و صلاحیت‌های تخصصی و حرفه‌ای، معلمان رتبه‌بندی شده و از مزایای آن بهره‌مند می‌شوند؛ البته هر چهار سال یک‌بار این رتبه‌ها با کسب یک‌سری صلاحیت‌ها، دوره‌های آموزشی و مدرک تحصیلی به رتبه‌ بالاتر تغییر می‌یابد.

  * مطالبات فرهنگیان بازنشسته در سال ۹۷، تسویه شد 

  وزیر آموزش و پرورش درباره پرداخت مطالبات فرهنگیان گفت: مطالبات تا پایان سال ۹۷ را صفر کردیم و مطالبات ۹۸ باقی مانده است که تلاش می‌کنیم صفر شود؛ چیز زیادی از مطالبات نمانده است؛ بخش عمده مطالبات مربوط به مطالبات پاداش پایان خدمت بازنشستگان است که تمام بازنشستگانی که تا پایان سال ۹۷، بازنشسته شده بودند، پرداخت شد.

  وی با بیان اینکه یک مقداری از اضافه‌کار و حق مأموریت برخی کارکنان اداری و حق‌التدریس آموزشیاران باقی مانده بود که تا پایان سال ۹۷ تسویه شد، افزود:کمتر از ۵ هزار میلیارد تومان طی دو ماه اخیر، پول تزریق شد که بین بازنشستگان و شاغلان توزیع شد و ان‌شاءالله همین مقدار را هم برای سال ۹۸ نیاز داریم که به تدریج تأمین می‌شود.

  حاجی‌میرزایی اضافه کرد: برای رتبه‌بندی معلمان هم ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است که برای ۶ ماه دوم سال ۹۸ کافی است و برای سال آینده هم در بودجه برای تمام سال اعتبار در نظر می‌گیریم.

  * معلم خاطی در تنبیه‌بدنی دانش‌آموز به هیأت تخلفات معرفی می‌شود

  وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی در خصوص تنبیه‌بدنی دانش‌آموزان و اینکه به نظر می‌آید زیاد شده است، گفت: درخواست می‌کنم نگویید که تنبیه‌بدنی زیاد شده است؛ حدود ۱۱۰ هزار مدرسه و ۵۵۰ هزار کلاس درس در کشور داریم و ممکن است تعداد کمی در برخی مدارس، همکاران ما نتوانند هیجانات خود را کنترل کنند و ما به سرعت عکس‌العمل نشان می‌دهیم و امید است به صفر برسد.

  وی درباره ماجرای تنبیه بدنی و شلاق به بدن یک دانش‌آموز بیان کرد: من هم در شبکه‌های اجتماعی دیدم و به مدیرکل استان تاکید کردم که موضوع را بررسی کند؛ در اینگونه موارد، معلم خاطی به هیأت تخلفات معرفی می‌شود و ممکن است برای مدتی یا همیشه اجازه تدریس پیدا نکند یا از مدرسه منتقل شود؛ مجازات های مختلفی پیش بینی شده است اما درخواست می‌کنم قدردان زحمات معلمان عزیز باشیم که در سراسر کشور درس عشق و فداکاری را می‌آموزند و زحمات بسیار زیادی برای دانش‌آموزان می‌کشند و منزلت. آنها به علت برخی خطاهای معدود همکاران، تحت الشعاع قرار نگیرد.

  برچسب ها :

  نظرات