آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ , Wednesday 22 September 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 109242
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱۶ آبان, ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۹
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  روزنامه‌نگار آمریکایی:

  واشنگتن دنبال تبدیل تحرکات لبنان به تظاهرات علیه حزب‌الله است

  به گزارش آوای شمال؛

  روزنامه‌نگار آمریکایی: واشنگتن دنبال تبدیل تحرکات لبنان به تظاهرات علیه حزب‌الله است

  آوای شمال/ «مکس بلومنتال» نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی اعلام کرد، واشنتگتن تلاش کرد بر تظاهرات لبنان تأثیر بگذارد اما شکست خورد.

  بلومنتال در گفت‌وگو با شبکه «المیادین» اعلام کرد، شکست آمریکا در اصل به «قدرت حزب‌الله و پشتیبانی مردمی از آن» بازمی‌گردد، با استعفای «سعد الحریری» نخست‌وزیر «دولت آمریکا ممکن است حزب‌الله را در داخل دولت تضعیف کرده باشد اما این معنای تضعیف آن به عنوان چهره مقاومت لبنان نیست».

  وی ادامه داد: آمریکا و وزیر خارجه‌اش «مایک پامپئو» می‌خواهند تظاهرات در لبنان به تظاهرات علیه حزب‌الله، تظاهرات در عراق به تظاهرات علیه ایران تبدیل شود.

  بلومنتال ضمن اعلام اینکه دولت آمریکا حزب «القوات اللبنانیه» به ریاست «سمیر جعجع» را وارد تظاهرات و آن تحرکرات مردمی را سیاسی کرد، گفت، جعجع از بزرگترین مفسدان است، مشارکت وی در تظاهرات ضد فساد مسخره است و نشان‌دهنده وجود دستورکارهای مشخص در این زمینه است.

  وی تأکید کرد: آمریکا و متحدانش فشارها علیه حزب‌الله را افزایش می‌دهند و هنوز از همه سلاح‌های خود علیه این جنبش استفاده نکرده‌اند.

  بلومنتال در ادامه گفت، آمریکا با هدف سرزنش ایران و حزب الله دنبال بهره‌برداری از تظاهرات از طریق متحدانش بویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس است، این امری تأسف‌آور است زیرا دلیل تظاهرات لبنان مطالبات مشروع مردمی ناشی از رنج بود.

  عراق

  وی درباره اوضاع عراق نیز گفت: تلاش برای تحریف تظاهرات بخشی از حملات بی‌سابقه آمریکا بر عراق بود؛ دستورکارهای آمریکا در عراق فعلا مشخص نیست، این کشور تلاش می‌کند بار دیگر به عراق بازگردد اما نمی‌تواند به صورت مستقیم آن را انجام دهد.

  بلومنتال ادامه داد، دولت آمریکا نمی‌خواهد عراق و سوریه به عظمت اقتصادی پیشین خود بازگردند؛ مشاوران اقتصادی کنگره تأکید کرده‌اند باید با جلوگیری از برداشت نفت توسط سوریه، جلوی بهبود وضعیت این کشور را گرفت.

  وی در پایان گفت، دولت آمریکا در حال حاضر بر روی سوریه متمرکزتر شده است و علیرغم آنکه این کشور در براندازی دولت سوریه با جنگ نیابتی شکست خورده اما می‌خواهد موقعیت خود را در این کشور حفظ کند.

  برچسب ها :

  نظرات