آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ , Wednesday 8 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105859
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۲
 • شما اینجا هستید :اخبار استان
 •   

  رودخانه‌های مازندران به طور دائم نیاز به سامان‌دهی دارد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ فصل پاییز که فرا می‌رسد بارش رحمت الهی بیشتر شد و به همان میزان باتوجه به شرایط طبیعی استان نگرانی‌ها در زمینه وقوع سیل نیز شدت می‌گیرد.

  نگرانی در زمینه سیل باتوجه به اینکه ۶ ماه از بروز سیل گذشته و همچنان برخی از مناطق اثرات آن باقی است دغدغه‌ها را بیشتر کرده و باید توجه بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

  بلافاصله بعد از وقوع سیل در روزهای پایانی سال ۹۷ که مردم طعم نوروز را نچشیدند اقدامات لازم در مناطق سیل‌زده صورت گرفت و همچنین بررسی‌های لازم در ارتباط با علل تشدید سیل صورت گرفت تا اقدامات پیشگیرانه انجام شود.

  بحث سامان‌دهی و لایروبی رودخانه‌های استان نیز شدت گرفت تا در بارش‌های آینده دچار مشکلی نشویم اما آیا اقدامات لازم برای لایروبی رودخانه‌ها برای یکبار کافی است بلکه باتوجه به شرایط رودخانه‌ها باید همچنان این روند ادامه یابد تا دیگر شاهد بروز سیل و خسارت‌هایش نباشیم و آب وارد خانه‌های مردم نشود.

  مدیرکل مدیریت بحران مازندران درباره تجربه‌های گذشته سیل در استان مازندران و همچنین وضعیت لایروبی و سامان‌دهی رودخانه‌های مازندران در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: مدیریت لایروبی رودخانه‌ها برای ما اصل است به این دلیل که معمولا خطرات ما در مازندران از این نوع است.

  علی‌اصغر احمدی با اشاره به لایروبی و سامان‌دهی تمام رودخانه‌های مازندران، افزود: درست است طی ماه‌ای گذشته بحث سامان‌دهی و لایروبی رودخانه‌های استان شدت گرفته ولی این به این معنا نیست که اعلام کنیم همه مناطق ۱۰۰ در صد ایمن هستند.

  وی با بیان اینکه بحث دیواره‌سازی و همچنین سامان‌دهی به‌منظور جلوگیری و یا کاهش خسارت در زمان بارش‌های سیل‌آسا در دستور کار قرار دارد و با جدیت ادامه می‌یابد، اضافه کرد: به این دلیل که رودخانه پویا بوده و دائما درحال حرکت است اینکه بگوییم اقدامات لازم برای لایروبی و سامان‌دهی رودخانه‌ها ۱۰۰ در صد به اتمام رسیده درست نیست چون دائما نیاز به سامان‌دهی دارد.

  مدیرکل مدیریت بحران مازندران به اقدامات لازم برای سامان‌دهی رودخانه‌های استان بعد از سیل اخیر اشاره کرد و گفت: با توجه به گستردگی خسارت مبالغی برای جبران خسارت در نقاط اصلی و اساسی اختصاص یافته که باید اعتباراتی برای جبران خسارت در بودجه‌های سنوانی دیده شود.

  این مسؤول ادامه داد: براساس بازدیدهای صورت گرفته در مناطق سیل‌زده و خسارت‌دیده مشاهده کردیم روند خوبی است که باید تداوم یابد تا در زمان سیل شاهد بروز خسارتی نباشیم.

  احمدی با اعلام اینکه هشدارهای مدیریت بحران براساس پیش‌بینی هواشناسی است، تصریح کرد: با توجه به بارش‌ای پاییزی و اینکه برف زمستان در راه است باید برای رفع مشکلات در تمامی حوزه‌های زیرساختی، رودخانه‌های و همچنین انرژی تلاش بیشتری صورت گیرد.

  وی با تاکید بر همکاری بیشتر مردم، خاطرنشان کرد: در ارتباط با بارندگی که از شب گذشته آغاز شد و تا پایان امروز ادامه دارد اطلاعیه صادر شده و با توجه به بارش‌های خوبی که داشتیم خسارتی گزارش نشد که این موضوع به لایروبی و سامان‌دهی رودخانه‌ها نیز برمی‌گردد.

  مدیرکل مدیریت بحران مازندران گفت: اطلاع‌رسانی را برای مدیریت سیلاب مهم  است و باید در همه شرایط برای وقوع بحران سیل آمادگی داشته باشیم.

  به گزارش آوای شمال به نقل از فارس، شدت بارش از جمله ویژگی‌های سیلاب پاییزی است که باید هشدارها و اخطارهای داده شده جدی گرفته شود،گرچه ممکن است تغییرات جوی رخ دهد و پیش‌بینی‌ها به وقوع نپیوندد، اما داشتن آمادگی به مدیریت بهتر سیلاب‌ها و همچنین کاهش خسارت درصورت بروز سیلاب کمک خواهد کرد.

  همچنین درست است لایروبی و سامان‌دهی رودخانه‌های سطح استان با سرعت زیاد در حال انجام است اما باتوجه به شرایط استان مازندران باید این اقدامات همواره تداوم یابد تا شاهد بروز مشکلی نباشیم.

  برچسب ها :

  نظرات