آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ , Wednesday 8 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105845
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۷ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۴
 • شما اینجا هستید :فضای مجازی
 •   

  ناسا برای کشف اسرار فضا، روبات‌های کاوشگر جدید می‌سازد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ کارشناسان ناسا به تازگی پروژه ربات‌های دگرگون شونده را با استفاده از چاپگر‌های سه‌بعدی شروع کرده‌اند. این ربات‌ها می‌توانند دگرگون شوند و طراحی آنها به منظور کشف اسرار سیاره‌ها یا قمر‌های منظومه شمسی است و دارای سطوح ناهموار هستند.
  بسیاری از ربات‌های ناسا از جمله مریخ‌نورد‌ها به دلیل وجود سطح ناهموار در سیاره مریخ از کار افتاده‌اند و دیگر نتوانسته‌اند به ماموریت خود ادامه دهند، به همین دلیل ناسا در تلاش است نسل جدیدی از ربات‌ها را بسازد که قابلیت سازگاری در وضعیت‌های مختلف را داشته باشند.
  نمونه‌های اولیه این ربات‌های دگرگون‌شونده از دو نیمه تشکیل شده‌اند که از هم جدا می‌شوند و می‌توانند مانند هواپیما‌های بدون سرنشین به پرواز درآیند یا به هم متصل شوند و در یک جزء واحد به حرکت روی زمین بپردازند.
  تیم دانشمندان ناسا در نظر دارند با استفاده از این ربات‌ها به بررسی قمر‌های سیاره زحل در مامویت‌های آینده بپردازند. ناسا قصد دارد ماموریتی به نام Dragonfly mission با هدف بررسی قمر‌های سیاره زحل در سال ۲۰۲۶ انجام دهد و کاوشگر فضایی به قمر تیتان این سیاره بفرستد.
  قمر تیتان سیاره زحل دارای سطحی یخ زده است و دانشمندان امیدوارند به نشانه‌هایی از حیات بر سطح آن دست یابند. در صورت کشف منابع آب، در آینده این سیاره می‌تواند مانند سیاره مریخ برای اسکان انسان‌ها و مسکونی‌سازی مورد استفاده قرار گیرد.
  روبات‌های تغییریافته شامل گروهی متشکل از ۱۲ روبات‌کوچک‌تر به نام cobots هستند که می‌توانند برای گذر از زمین‌های ناصاف و سطوح ناهموار، اکتشاف غارها، شنا در منابع آب سطحی و زیرزمینی و حتی حمل بار از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر مورد استفاده قرار گیرند.
  هرکدام از این روبات‌ها دارای مجموعه‌ای از ابزار‌های علمی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات و ارسال آنها به زمین هستند و می‌توانند به صورت انفرادی یا یک واحد منسجم به فعالیت بپردازند.

  اهمیت کشف اسرار قمر تیتان سیاره زحل از آنجاست که این قمر دارای دریاچه‌هایی عمیق از متان مایع و اتان است. کارشناسان همچنین احتمال می‌دهند در قمر سیاره زحل، ویژگی‌های زمین‌شناسی فعال، مانند آتشفشان‌های یخی وجود داشته باشد که بر اثر آن آب یا آمونیاک به فضای اطراف فوران می‌کند. تمامی این یافته‌ها می‌تواند نشان‌دهنده امکان وجود حیات بر سطح قمر تیتان باشد.

  ناسا درخواست تامین بودجه برای ادامه پروژه ربات‌های دگرگون شونده از دولت آمریکا در سال ۲۰۲۰ خواسته است.

  برچسب ها :

  نظرات