آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ , Wednesday 8 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105618
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  تلاش آمریکا برای ایجاد جبهه ضدایرانی در دیدار با اعضای شورای همکاری

  به گزارش آوای شمال؛

  تلاش آمریکا برای ایجاد جبهه ضدایرانی در دیدار با اعضای شورای همکاری

  آوای شمال/ وزرای خارجه آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به علاوه عراق و اردن شب گذشته (سه‌شنبه) در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک دیدار کرده‌اند. ایران، یکی از موضوعات مورد بحث در این نشست بوده است.

  طبق بیانیه وزارت خارجه آمریکا، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا از حاضرین در این نشست به خاطر همکاری با آمریکا تشکر و بر اهمیت هماهنگی و همکاری به منظور مقابله با چالش‌ها تأکید کرده است.


  نشست شورای همکاری خلیج فارس، عراق و اردن با آمریکا

  پامپئو با وزرای خارجه عربی درباره ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس و «ائتلاف استراتژیک خاورمیانه» که رسانه‌ها به آن عنوان «ناتوی عربی» داده‌اند، رایزنی کرده است.

  در بخش دیگری از بیانیه وزارت خارجه آمریکا درباره نشست مشترک آمریکا و این هفت کشور آمده است: «وزیر خارجه (آمریکا) و وزرای خارجه (کشورهای عربی) درباره چالش‌های رو به گسترش روسیه و چین برای امنیت و ثبات منطقه صحبت کردند».

  طبق روایت وزارت خارجه آمریکا، شرکت‌کنندگان در نشست نیویورک موافقت خودشان را درباره لزوم ایجاد صلح و ثبات در سوریه و یمن و اطمینان یافتن از یک عراق امن و مرفه ابراز داشتند».

  آنطور که واشنگتن درباره این نشست روایت کرده، رایزنی‌های ضد ایرانی مایک پامپئو بخش دیگری از محور گفت‌و‌گوهای وزیر خارجه آمریکا بوده است.

  وزارت خارجه آمریکا در این باره نوشته است: «شورای همکاری خلیج فارس و ایالات متحده بر ضرورت مقابله با رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه تاکید کردند».

  نشست مشترک آمریکا با اعضای شورای همکاری خلیج فارس در شرایطی صورت گرفته که ساعاتی قبل از این نشست، امیر قطر شامگاه سه‌شنبه در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به ناتوانی شورای همکاری خلیج فارس و اختلافات شدید اعضای آن اذعان کرده بود.

  شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» گفت: «برای حل بحران قطر باید گفت‌وگوی بدون قید و شرط صورت بگیرد و محاصره ظالمانه لغو شود. شورای همکاری خلیج [فارس] (بعد از قطر) دومین قربانی محاصره غیر قانونی و ظالمانه (چهار کشور عربی مصر، عربستان، ‌بحرین و امارات) است.

  برچسب ها :

  نظرات