آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ , Wednesday 8 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105610
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۴
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  روابط اردن و رژیم صهیونیستی رو به ضعف است؟

  به گزارش آوای شمال؛

  روابط اردن و رژیم صهیونیستی رو به ضعف است؟

  آوای شمال/  وبگاه خبری «العربی الجدید» در گزارشی با عنوان «روابط اردن و اسرائیل؛ روند نزولی بدون نشانه‌های آتش‌بس»، برنامه های رژیم صهیونیستی برای الحاق بخشی از خاک کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی را موجب تشدید تنش در روابط میان دو طرف عنوان کرد.

  در این گزارش آمده است: به نظر نمی‌رسد روابط سیاسی اردن و اسرائیل پس از تنش آشکار در دوره اخیر در آستانه بهبود باشد به ویژه پس از مواضع تند بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مقطع اخیر و تعهد وی بر تحمیل حاکمیت اسرائیل بر غور الاردن و شمال البحر المیت و همچنین تهدیدهایی که اردن درباره تجدید نظر در توافق صلح (وادی عربه) بین دو طرف مطرح کرده است.

  العربی الجدید نوشت: از زمان کشته شدن دو اردنی و مجروح شدن یک اسرائیلی در تیراندازی در سفارت اسرائیل در امان در دو سال پیش روابط به حالت عادی برنگشته به ویژه با توجه به فرار مداوم رژیم اسرائیل از طرح دو دولتی (برای فلسطین) که توسط امان به یادگار مانده است در حالی که رژیم اشغالگر اسرائیل به طور غیر مستقیم خبر مرگ آن را اعلام کرده است.

  نویسنده با تاکید بر اینکه  در آینده نزدیک حصول هیچ گشایشی در روابط بین دو طرف پیش بینی نمی‌شود، افزود: اختلاف نظر میان مدعیان برای تشکیل کابینه بعدی اسرائیل  یعنی بنیامین نتانیاهو، رهبر حزب لیکود و بنی گانتز رئیس ائتلاف کاخُل لاوان (آبی سفید)، درباره روند صلح وجود ندارد و اختلافات بین آنها  بر سر ظاهر و نه ماهیت آن چیزی است که به عنوان مسائل وضعیت نهایی معرفی می‌شود.

  این وبگاه خبری آورده است: چند روز پیش  عبدالله دوم، شاه اردن به اسرائیل و کابینه آینده این کشور درباره پیامدهای اظهارات بنیامین نتانیاهو در کارزار انتخاباتی خود برای الحاق زمین‌هایی در کرانه باختری اشغالی هشدار داد و گفت این امر مستقیما بر روابط میان اردن و اسرائیل تاثیر خواهد گذاشت و به ایجاد فضایی برای ترغیب فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها به نشستن با یکدیگر پای میز گفت‌وگو کمکی نمی‌کند.

  در همین راستا «نضال الطعغانی» رئیس کمیته امور خارجی پارلمان اردن هم به العربی الجدید گفت: اگر اسرائیل و کابینه آتی آن بخواهند به سیاست توسعه‌طلبی و شهرک‌سازی خود ادامه بدهند در توافق صلح با اسرائیل تجدید نظر خواهد شد.

  وی خاطرنشان کرد: کارزار انتخاباتی راست افراطی بر تحمیل حاکمیت بر غور الاردن و  شمال البحر المیت متمرکز شده است. واضح است که این رویکرد پایه و اساس هر کابینه آینده اسرائیل خواهد بود و آنچه نتانیاهو اعلام کرد  راست‌گراهای اسرائیل یا راست افراطی و یا هر کابینه‌ای که به زودی تشکیل خواهد شد از آن کوتاه نخواهد آمد.

  الطعانی سیاست ناپسند اسرائیل در قبال روند صلح را به حمایت‌های آمریکا مرتبط خواند و کاری که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی انجام داد و افزود: جهت گیری‌های اسرائیل هرگونه تلاش یا گفت‌وگو درباره صلح را نابود می‌کند.

  از سوی دیگر «ایمن الحنیطی»، تحلیلگر سیاسی و کارشناس مسائل اسرائیل به العربی الجدید گفت: روابط آتی میان اردن و اسرائیل پس از انتخابات اسرائیل مشخص نیست و این با تشکیل کابینه اسرائیل در ارتباط است و تاکنون دو طرف برابر در قدرت وجود دارد، بنی گانتز و بنیامین نتانیاهو. این چشم انداز تاکنون مشخص نیست، زیرا دو نامزد نخست وزیری در تلاشند تا  اولین نفری نباشند که مامور تشکیل کابینه می‌شوند به ویژه که کسی که در مرحله اول تعیین شده است شانس کمتری در تشکیل کابینه دارد  و تاکنون احتمال موفقیت هیچ کدام از دو طرف برای تشکیل کابینه آتی اسرائیل بیشتر نشده است.

  به گفته الحنیطی، گرچه اختلاف اساسی بین دو طرف وجود ندارد، اما  گانتز راه را برای افق سیاسی به سمت طرح صلح ایالات متحده بازتر می‌کند و فضای بیشتری برای مذاکرات سیاسی فراهم می‌کند. در اسرائیل  در مورد اهمیت امنیتی دره اردن اتفاق نظر وجود دارد و دو طرف بر سر این مسئله اختلاف نظری ندارند یعنی بر سر  برنامه‌های اساسی هیچ بحث واقعی نیست.

  این تحلیلگر سیاسی گفت: نتانیاهو پس از اینکه احساس کرد احتمال دارد انتخابات را از دست بدهد آشکارا چنگ و دندان خود را نشان داد و اظهارات خود را درباره شهرک‌ها و غور الاردن بیان داشت در حالی که در مقطع گذشته و از زمان حادثه کشته شدن دو اردنی و زخمی شدن یک اسرائیلی در تیراندازی در سفارت اسرائیل در امان در اظهارات خود درباره اردن محتاط بود.

  در ملاقاتی که شاه اردن یکشنبه گذشته با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در نیویورک داشت عبدالله دوم بر رد همه اقدامات یکجانبه‌ای که موجب تضعیف شانس صلح می‌شود تاکید کرد و گفت: راه حل تشکیل دو کشور تنها راه حل مناقشه فلسطین و اسرائیل است که به موجب آن کشور مستقل فلسطینی در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی تشکیل می شود.

  برچسب ها :

  نظرات