آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105607
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  جزئیات زمین خواری در شهرک اساطیر مشهد/گره کور ساماندهی واردات تلفن همراه

  به گزارش آوای شمال؛

  جزئیات زمین خواری در شهرک اساطیر مشهد/گره کور ساماندهی واردات تلفن همراه

  آوای شمال/ به نقل از روابط عمومی پایش، در برنامه «پایش» ۲ مهرماه، موضوع «واردات مسافری موبایل و زمین خواری در مشهد»، بررسی شد.

  هادی سلیمی زاده کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در اواخر سال ۹۶ برای ورود گوشی تلفن های همراه با کیفیت و جلوگیری از قاچاق، رجیستری تلفن همراه مطرح شد، گفت: با اجرای این طرح، قاچاق گوشی تلفن همراه کاهش یافت. در پی ایجاد نوسانات ارزی، با وجود اینکه وارد کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی دریافت کردند، اما قیمت گوشی ها بیش از ۳ برابر افزایش یافت. همین مسئله باعث شد ارز دولتی برای این کالا حذف شود.

  وی اضافه کرد: پس از حذف ارز دولتی برای واردات کالای مذکور، اجازه ورود مسافری گوشی تلفن همراه داده شد. بعد از این اتفاق حجم واردات مسافری به یک میلیون و هفتصد و پنجاه گوشی در سال رسید. این مسئله تا آنجا پیش رفت که واردات تجاری گوشی ۴ میلیون و واردات مسافری به ۶ میلیون رسید. این مسئله نشان می دهد که سیستم واردات گوشی تلفن همراه هنوز درست نشده است

  سلیمی زاده با تاکید بر اینکه برخی واردکنندگان به خرید پاسپورت برای رجیستری تلفن همراه اقدام می کنند، اظهار داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر سفر اربعین در پیش است، خیلی از افراد به دنبال خرید پاسپورت های زائرین هستند. آژانس‌های مسافرتی نیز در این زمینه فعال هستند و با اهدای سیم کارت خارجی، زائرین را فریب می دهند.

  این کارشناس اقتصادی بیان کرد: طرح رجیستری ایجاد شد تا بازار تلفن همراه ساماندهی و از ورود گوشی های قاچاق جلوگیری شود. اما در حال حاضر با ورود مسافری گوشی ها، گره کوری در این زمینه ایجاد شده است.

  *اساطیر زمین خواری در مشهد

  در بخش دوم برنامه پایش با دعوت از هادی ذالکی خبرنگار محلی مشهد و مستندساز، موضوع زمین خواری در شهرک ویلایی اساطیر این شهر بررسی شد. ذالکی گفت: در شهرک اساطیر مشهد با یک پروژه ۸۰ هزار هکتاری رو به رو هستیم که شامل ۳۲ قطعه ویلاهای لوکس می شود. در آن منطقه از این ویلاها کم نیست.

  وی افزود: در حال حاضر هر کدام از این ویلاها بیش از ۷ میلیارد قیمت دارد. از این ۳۲ قطعه، بخشی از آن قبلا خرید و فروش می شد. بخشی دیگر به پیمانکاری واگذار می شود تا ترمیمی صورت گیرد و به فروش برسد. بعضی از این قطعات پروانه ساخت از شهرداری دارد. در این زمینه جای سوال دارد که چگونه شهرداری برای محلی که جزو شهر نیست، پروانه صادر کرده است؟ در صورتی که جهاد کشاورزی با این موضوع مخالفت نمود.

  این مستند ساز در ادامه افزود: در این پرونده، بحث رشوه گرفتن برخی مدیران سابق جهاد کشاورزی نیز مطرح است که این مدیران بازداشت شده اند. ۱۴ قطعه از این ویلاها محل مناقشه وزارت جهاد کشاورزی است که با رای دادگاه، باید تخریب شوند.

  وی با بیان اینکه عموم تخریب های صورت گرفته در این خصوص مربوط به تخریب دیوارها قبل از ساخت و ساز است، گفت: به نظر می رسد تخریب ویلاها برای مجری است و نحوه تخریب برای ما محل سوال است. در صورت تخریب ویلا ها، مکان ها تا چند ده سال دیگر امن است و کسی جرئت ویلا سازی غیر قانونی ندارند.

  ذالکی با تاکید بر اثرات اجتماعی تخریب ویلاها بیان کرد: این کار در کنار اثر اجتماعی، نمایانگر جدیت قانون در این زمینه است. مشکل اصلی در مشهد بحث ویلاها و باغ شهرها است. به عنوان مثال در طرقبه و شاندیز این موضوع به وضوح مشاهده می شود.

  برچسب ها :

  نظرات