آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ , Monday 6 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105413
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲ مهر, ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  مردم در انتظار حل مشکلات معیشتی با حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی

  به گزارش آوای شمال؛

   

  فارس من| مردم در انتظار حل مشکلات معیشتی با حذف دلار 4200 تومانی

  آوای شمال/  فروردین ماه ۹۷، دولت با هدف کمک به معیشت مردم در برابر افزایش قیمت کالاها بر اثر جهش نرخ ارز، دلار ۴۲۰۰ تومانی را به عنوان ارز رسمی دولتی اعلام کرد. بر اثر این تصمیم کلیه وارد کنندگان کالا، توانستند با دلار ۴۲۰۰ تومانی کالا به کشور وارد نمایند. در مرداد ۹۷ بانک مرکزی حمایت از واردات کالاها را به ۲۵ قلم کالای اساسی محدود نمود.

  از ابتدای ابلاغ این تصمیم، موجی از هشدار‌ها و تذکرات اقتصاد‌دان‌ها و فعالان اقتصادی به سمت دولت روانه شد. اما با این وجود، دولت تا پایان سال ۹۷ به اجرای این سیاست ادامه داد. مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه ۹۸، ۱۴ میلیارد دلار برای حمایت از معیشت مردم در نظر گرفت. در این قانون به دولت اختیار داده شد تا با استفاده از یکی از سه روش افزایش یارانه نقدی، کارت اعتباری الکترونیک و اختصاص این مبلغ به واردات کالاهای اساسی مشکلات معیشتی خانوار را حل نماید.

  *کمپینی برای کمک به وضعیت معیشت مردم

  دولت با اختصاص دوباره ارز یارانه ای (۴۲۰۰ تومانی) به واردات کالاهای اساسی به روش سال گذشته خود ادامه داد. این روند در حالی ادامه داشت که قیمت کالاهای اساسی نه تنها ثابت نماند که در بعضی موارد افزایش دو برابری نسبت به سال گذشته را نیز تجربه کرد. روز به روز از پرونده‌های متعدد فساد ارزی جدیدی رونمایی می‌شد. مردم نیز اثری از ۱۴ میلیارد دلار مصوب در قانون را در سفره خود ندیدند.

  در همین راستا، گروهی از مردم، کمپینی با عنوان «افزایش یارانه نقدی از محل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی» در فارس من ایجاد کردند. این کمپین با استقبال کم نظیری در دو هفته اول مواجه و بیش از ۲۵۰۰ حامی مردمی پیدا کرد. هم اکنون و پس از گذشت حدود سه ماه، این موضوع به یک خواسته عمومی تبدیل شد و بیش از ۵۷۰۰ امضا در حمایت از این کمپین جمع‌آوری شده ‌است. اما نکته‌ای که بیش از همه نشان دهنده خواست مردم در تغییر رویه دولت است، بیش از ۳۵۰ نظری است که در حمایت از این کمپین ثبت شده ‌است.

  *داریم له می‌شویم، به داد ما برسید

  بسیاری از حامیان این کمپین با اشاره به مشکلات شدید معیشتی خود، از دولت و مجلس در خواست کرده‌اند تا با افزایش یارانه نقدی، کمی از دردهای اقتصادی این روزهایشان کم کند.

  یکی از حامیان کمپین نوشته است: «ما که رفتیم زیر خط فقر مگر خدا به حالمون رحم کنه». فرد دیگری اینگونه نظر داده ‌است:«امیدوارم این طرح کمک کند آخه منِ جوان با ۲ میلیون تومان حقوق، چطور همسرم را سر خانه و زندگی ببرم، چطور زندگی بچرخانم، تازه عروسی هم قرار نیست بگیریم. به داد ما برسید».

  شخص دیگری نیز نوشته است: «از دولت میخواهیم بیشتر به فکر ما مردم باشد. داریم له می‌شویم».

  مخاطب دیگری با مقایسه قیمت‌ها در حال حاضر و زمان آغاز طرح هدفمندی یارانه ها بیان کرده ‌است: «واقعا مردم از قیمت‌ها در فشارند. موقعی که یارانه ۴۵۵۰۰ قرار داده شد، گوشت کیلویی ۱۸۰۰۰ تومان بود. الان چی!؟».

  حامی دیگری نوشته ‌است: «متاسفانه دولت تنها چیزی را که کاملا فراموش کرده، مردم هستند. تاوان این فقر، با از دست دادن دین و اعتماد جوانان به نظام مقدس داده می‌شود. از هر دری فقر بیاید از همان در دین بیرون می‌رود. وای بحال کسانیکه باعث بی دینی امروز شده‌اند.»

  *دست دلالان را از معیشت و زندگی مردم کوتاه کنید

  بعضی از حامیان این کمپین نیز با اشاره با فسادهای ناشی از اجرای این طرح خواستار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش یارانه نقدی شده‌اند: «با افزایش یارانه نقدی و حذف ارز۴۲۰۰ تومانی دست دلالان را از معیشت و زندگی مردم کوتاه کنید».

  یکی از مخاطبان نیز نوشته‌ است: «همان یارانه نقدی را افزایش بدهند بهتر است. ما از ارز دولتی برای واردات کالای ضروری خیری ندیدیم. خیر آن را آقازاده ها بردند با رانت واردات و شرکت‌های صوری. نمی‌خواهیم ارز دولتی تخصصی بدهید، پول را به خود ما بدهید ما یک خاکی به سرمان می‌کنیم.«

  یکی از حامیان این طرح در پیامی نوشته ‌است: «موافقم به‌جای اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی را به عده‌ای دزد و غارتگر بدهند و خاطر مردم را آزرده کنند، این ارز را مستقیم به خود مردم بدهند».

  مخاطب دیگری نیز نظر خود را اینگونه بیان کرده ‌است: «خواستار حذف ارز ۴۲۰۰ که موجب رانت‌های فاجعه بار شده هستم و با اینکه خودم و خانواده‌ام یارانه‌ای دریافت نمی‌کنیم، درخواست افزایش یارانه نقدی را دارم چون خیلی از خانواده‌ها تنها با یارانه امرار معاش می‌کنند».

  برچسب ها :

  نظرات