آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105353
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  کمپوست تولید شده از سوی سازمان مدیریت پسماند مجوزهای لازم را اخذ کرد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ صدر الدین علیپور مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با تاکید بر اهداف زیست محیطی، بروز رسانی و کاربرد روش های نوین در مدیریت پسماند را مهم ارزیابی کرد.

  وی خاطر نشان کرد: یکی از اهداف اصلی مدیریت پسماند، کاهش تدریجی دفن و افزایش ظرفیت بازیافت و پردازش است که احداث واحدهای جدید پردازش پسماندها و تولید کمپوست در همین راستا بوده است.

  علیپور تولید شیرابه، گاز متان و از بین رفتن اراضی را از جمله مشکلات دفن مستقیم پسماند به روش سنتی عنوان کرده و افزود: جلوگیری از آلودگی آب، خاک و هوا، جلوگیری از هدر رفتن سالیانه چندین هکتار زمین ناشی از دفن پسماندها، ایجاد اشتغال و درآمدزائی، بازیافت پسماندهای خشک با ارزش، فروش آن ها و کسب در آمد و همچنین بهبود هوای منطقه و حفظ سلامتی افراد ساکن در اطراف مجتمع آرادکوه و حفظ بهداشت محیط از دیگر مزایای تولید کمپوست از پسماند است.

  وی در ادامه به ضرورت تفکیک پسماند در مبدا توسط شهروندان اشاره کرده و گفت: جدا سازی پسماند در مبدا ضمن کاهش آثار سوء زیست محیطی و بهداشتی آن بسیار مهم خواهد بود.

  مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند با تاکید بر ضرورت جایگزین کمپوست به جای کودهای تجاری گفت: استفاده از کمپوست علاوه بر ارتقا ساختار خاک، محتوای خاک را تقویت کرده و سبب می شود خاک مدت زمان بیشتری بتواند آب را در خود نگه دارد؛ ضمن اینکه کمپوست قدرت باروری خاک را افزایش می دهد و کمک می کند ریشه های سالم در گیاه رشد کند و در عین حال از فرسایش خاک نیز جلوگیری می کند.

  علیپور ابراز خشنودی کرد که کمپوست تولیدی سازمان مدیریت پسماند هم به صورت پودر و هم به صورت گرانول در موسسه انیستو پاستور آزمایش شده و وزارت کشاورزی نیز مجوز عدم منع مصرف کمپوست تولیدی را صادر کرده است که علاوه بر این مصرف می توان به عنوان مالچ طبیعی و غیر نفتی جهت بیابان زدایی بیابان‌های اطراف تهران و هم مبارزه با ریزگردها در استان‌های جنوبی کشور مورد استفاده قرار گیرد.

  برچسب ها :

  نظرات