آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105302
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  نواب: عربستان پاسخ روشنی درباره پرونده شهدای منا نمی‌دهد

  به گزارش آوای شمال؛

  نواب: عربستان پاسخ روشنی درباره پرونده شهدای منا نمی‌دهد

  آوای شمال/  دوم مهرماه سال ۱۳۹۴ پس از انتشار خبری از سوی رسانه‌ها درباره به شهادت رسیدن شماری از حجاج بیت‌الله الحرام اضطراب و‌نگرانی بسیاری بین مردم مسلمان به ویژه مردم کشورمان ایجاد شد و‌ خانواده حجاج هر لحظه پیگیر زائران بودند تا اینکه در نهایت ۴۶۴ نفر از حجاج ایرانی درکنار بیش از ۷ هزار حاجی دیگر از کشورهای مختلف به دلیل بی‌کفایتی آل‌سعود به شهادت رسیدند.

  پس از این فاجعه، دولت عربستان قرار بود تمامی پیکرهای جان‌باختگان را در عربستان دفن کند و هیچ پیکری به کشورش بازنگردد؛ تا اینکه مقام معظم رهبری در فرمایشات خود به دولت آ‌ل‌سعود هشدار دادند تا با کمال احترام با پیکرهای شهدا رفتار کرده و‌به کشوربازگردانند. همچنین فراموش نکردن فاجعه منا دیگر مطالبه مقام معظم رهبری بود.

  بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب، رفتار سعودی‌ها با مسؤولان حج کشورمان تغییر کرد و پیکرها به تدریج شناسایی و به کشور بازگشت.

  اکنون پس از چهار سال از گذشت فاجعه منا هنوز نه تنها از غرامت بلکه حتی دلیل این فاجعه هم خبری نیست و متولیان حج عربستان سعی در کتمان حقیقت دارند و حاضر به پاسخگویی صریح و روشن در این باره نیستند.

  همین امر موجب ناراحتی و دلخوری خانواده شهدای منا شده است تا جایی که بسیاری از این خانواده‌ها نه تنها دولت عربستان و آل‌سعود را مقصر می‌دانند، بلکه معتقدند در زمینه پیگیری برای احقاق حقوق خانواده‌ها و خون شهدای منا کوتاهی صورت گرفته و مسؤولان سراغی از آن‌ها نمی‌گیرند و با وجود فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر فراموش نشدن فاجعه منا،حتی حاضر به برپایی بزرگداشتی برای زنده نگه داشتن یاد شهدای منا که هنوز پرونده آن باز است، نیستند.

  عربستان پاسخ روشنی درباره پرونده شهدای منا نمی‌دهد

  حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب سرپرست حجاج ایرانی در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس درباره آخرین اقدامات برای پیگیری پرونده شهدای منا گفت: ما در ایام حج در عربستان طی نامه‌ای به وزیر حج عربستان و امیر مدینه خواستار پیگیری و اعلام نتیجه درباره وضعیت پرونده شهدای منا شدیم، اما متأسفانه بعد از گذشت ۴ سال همچنان آن‌ها می‌گویند که در حال بررسی و پیگیری هستیم. ما نمی‌دانیم در این ۴ سال چه اقداماتی برای رسیدن به نتیجه انجام داده‌اند چرا که پاسخ روشنی در این باره نمی‌دهند.

  برنامه خاصی برای سالگرد شهدای منا نداریم

  وی در ادامه به سالگرد شهدای منا اشاره کرد و افزود: هر سال خانواده‌های شهدای منا خودشان مراسم سالگرد برای عزیزانشان برگزار می‌کنند. ما برنامه‌ خاص یا کلی درنظر نگرفته‌ایم، اما در این ایام به دیدار چند تن از خانواده شهدای منا خواهیم رفت

  برچسب ها :

  نظرات