آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105299
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۱ مهر, ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۷
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  دیدار سران سه کشور عربی در آمریکا و تأکید بر حفظ امنیت خلیج‌فارس

  به گزارش آوای شمال؛

  دیدار سران سه کشور عربی در آمریکا و تأکید بر حفظ امنیت خلیج‌فارس

  آوای شمال/  نشست سه‌جانبه «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر، «عبدالله دوم» شاه اردن و «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد.

  در این نشست آخرین تحولات مربوط به همکاری سه‌جانبه مصر، اردن و عراق و نتایج دیدارهای نمایندگان سه کشور در شش ماه گذشته، راهکارهای تقویت همکاری، هماهنگی سیاسی، اقتصادی و استراتژیک بین این کشورها به منظور تقویت همکاری‌ها بررسی شد.

  سران سه کشور بر اولویت‌بخشی به همکاری در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، تجارت، مسکن، زیرساخت‌ها و اقدام مشترک بین سه کشور برای تقویت امنیت ملی عربی و مقابله با چالش‌های منطقه تأکید کردند.

  طبق گزارش وبگاه «النشره» لبنان، آن‌ها همچنین حمایت از راهکار سیاسی قضیه فلسطین به عنوان مسئله اصلی جهان عرب و ضرورت دستیابی ملت فلسطین به حقوق مشروع خود از جمله حق تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شریف مطابق با قطعنامه‌های بین‌المللی و طرح صلح عربی را مورد تأکید قرار دادند.

  سران سه کشور در خصوص بحران‌های منطقه‌ای به خصوص بحران سوریه، لیبی و یمن بر اهمیت راهکار سیاسی فراگیر تأکید کرده و حفظ وحدت و استقلال این کشور و سلامت منطقه‌ای را ضروری خواندند.

  آن‌ها همچنین در واکنش به حمله به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان سعودی، ضمن اعلام همبستگی با این کشور بر اهمیت حفظ امنیت منطقه خلیج‌فارس، تأمین آزادی دریانوردی در خلیج‌فارس به عنوان رکن اصلی ارمان امنیت ملی عربی تأکید کرد و حفظ آرامش و اجتناب از هر گونه تنش و اقدامی را که اثرات منفی بر ثبات منطقه داشته باشد، ضروری برشمردند.

  برچسب ها :

  نظرات