آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105246
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۶
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  ابلاغ شیوه نامه دانش پژوهی آموزشی به دانشگاه‌های علوم پزشکی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، با اشاره به اهمیت آموزش در ارتقای نظام سلامت، گفت: کارهای نوآورانه و برجسته‌ای در زمینه آموزش علوم پزشکی توسط همکاران هیأت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور انجام می‌شود و لازم بود که این کارها در ارتقای اعضای هیأت علمی دیده شود.

  وی گفت: با مباحثی که در سال ۱۳۹۵ برای بازنگری آیین‌نامه ارتقای اعضای هیأت علمی انجام شده، در آیین نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی بخش ویژه آیین نامه آموزشی و پژوهشی دیده شد که مخصوص وزارت بهداشت است. هدف این بود که در کنار سایر فعالیت‌های اعضای هیات علمی از جمله پژوهش و ارائه خدمات، فعالیت‌های آموزشی نیز به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

  معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود:طبق این بخش اگر اعضای هیأت علمی کار خلاقانه، نوآورانه در زمینه آموزش با روش مشخص و با اطلاع از اقدامات قبلی که در این حوزه انجام دهند که به نتیجه‌ مشخصی برسد و دیگران از آن اطلاع پیدا بکنند و آن را نقد کنند به منزله دانش‌پژوهی آموزشی تلقی شده و در ارتقای اعضای هیأت علمی دارای امتیاز است.

  لاریجانی با بیان اینکه هدف این کار تقویت آموزش علوم پزشکی است، اظهار داشت: در سال ۹۵ شیوه‌نامه‌ی اجرایی دانش پژوهی آموزشی در معاونت آموزشی وزارت بهداشت تدوین و امور اجرایی آن از جمله راه‌اندازی کمیته‌های دانش‌پژوهی، برگزاری دوره‌های آموزشی و سایر اقدامات صورت گرفت.

  وی عنوان داشت: برای تسهیل معادل سازی امتیاز دانش پژوهی آموزشی با عناوین ذکر شده در آیین‌نامه ارتقا، شیوه نامه اجرایی دانش پژوهی آموزشی در سال جاری مورد بازنگری قرار گرفت و معادل سازی در شیوه نامه جدید به صورت جزئی تر تبیین شد.

  معاون آموزشی وزارت بهداشت  با بیان اینکه این شیوه نامه اجرایی به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شده است، گفت: ضروری است تا در کنار فعالیت های پژوهشی و ارائه خدمات اعضای هیات علمی، به موضوع آموزش اهمیت ویژه ای داده شود؛ چرا که آموزش حوزه ای زیربنایی در نظام سلامت است و لازم است مورد توجه خاص قرار گیرد.

  لاریجانی به اهمیت بحث دانش پژوهی آموزشی در ارتقای آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: با اجرایی شدن این کار در دانشگاهها، بسترهای بسط خلاقیت، نوآوری و علم و دانش‌پژوهی را در آموزش فراهم می‌کند و زمینه ساز تحول در این حوزه خواهد بود.

   وی اضافه کرد: دانش پژوهی آموزشی باعث می‌شود بسترهای بهره مندی جامعه از تولیدات علمی فراهم شود، به نحوی که با کاربست علم در آموزش و انتقال آن به دانشجویان که در واقع نسل آینده ارائه کنندگان خدمات به جامعه هستند، زمینه‌های بهره برداری از نتایج علمی در ارائه خدمات فراهم می‌شود.

  معاون آموزشی وزارت بهداشت  به اقدامات گسترده‌ حوزه معاونت آموزشی در زمینه دانش پژوهی آموزشی برای تحول در آموزش علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: صندوق حمایت از طرح‌های آموزشی در مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم‌پزشکی راه اندازی شده و از طرح های نوآورانه در زمینه آموزش علوم پزشکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حمایت می‌شود.

   لاریجانی جایزه‌ شهید مطهری که هر ساله به منظور شناسایی فرایندهای دانش پژوهی آموزشی اعطا می‌شود را از دیگر اقدامات در این زمینه ذکر کرد و گفت: دوره‌هایی نیز به منظور توانمندسازی اعضای هیات علمی در این زمینه برگزار می‌شود.

  وی از راه اندازی سامانه‌ای برای تسهیل روند داوری و گردش کار در این زمینه سخن گفت و اظهار داشت: سمینار مجازی با شرکت تعداد زیادی از اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز برای آموزش و آشنایی اعضای هیات علمی با این مفاهیم برگزار شد.

  معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تفویض اجرای این شیوه نامه به دانشگاهها، گفت: کمیته‌های دانش پژوهی دانشگاهی نیز تشکیل شده و از طریق سامانه بر عملکرد این کمیته ها نظارت می‌شود.

  برچسب ها :

  نظرات