آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ , Saturday 4 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105172
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  آمریکا با پول هم به ما سلاح نمی‌فروشد، اما به تروریست‌ها رایگان سلاح می‌دهد

  به گزارش آوای شمال؛

  اردوغان: آمریکا با پول هم به ما سلاح نمی‌فروشد، اما به تروریست‌ها رایگان سلاح می‌دهد

  آوای شمال/ «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته (شنبه) در یک کنفرانس خبری قبل از عزیمت به نیویورک گفت که آنکارا آمادگی‌های لازم برای اقدام نظامی احتمالی در سوریه را تکمیل کرده است.

  بنا به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، اردوغان که برای شرکت در هفتاد و چهارمین جلسه از مجمع عمومی سازمان ملل، به نیویورک‌ سفر کرده است، گفت: «ما آمادگی‌ها (برای عملیات احتمالی) در امتداد مرز را تکمیل کرده‌ایم. ما خواهان تقابل با آمریکا (در سوریه) نیستیم، اما نمی‌توانیم حمایت آنها از سازمان‌های تروریستی را نادیده بگیریم».

  رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه افزود: «من به [دونالد] ترامپ [رئیس‌جمهور آمریکا] گفتم که [واشنگتن] هزاران کامیون با بار تسلیحات [به سوریه ارسال کرده است. ما با پول هم نمی‌توانیم آن تسلیحات را خریداری کنیم اما شما به صورت رایگان این سلاح‌ها را در اختیار گروه‌های تروریستی قرار می‌دهید».

  اردوغان ضمن انتقاد از حمایت واشنگتن از کردهای سوریه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) گفت: «در حال حاضر، منطقه تقریباً به طور کامل از تروریست‌های داعش بازپس گرفته شده است، اما شما گروه جدیدی را تحت عنوان نیروهای دموکراتیک سوریه دعوت کرده‌اید. در حقیقت، هیچ فرقی بین نیروهای دفاعی سوریه (نیروهای دموکراتیک سوریه) و اتحاد دموکراتیک وجود ندارد».

  آنکارا، نیروهای دموکراتیک سوریه را یکی از گروه‌های وابسته به گروه تروریستی «پ‌ک‌ک» (حزب کارگران کردستان) می‌داند.

  ارتش ترکیه و آمریکا ۱۶ مرداد موافقت کردند تا یک مرکز عملیات مشترک را به منظور ایجاد یک منطقه حائل در شمال سوریه ایجاد کنند.

  ۲۱ مردادماه اولین گروه از نظامیان آمریکایی وارد شهر ترکیه‌ای استان «شانلی اورفه» واقع در ۵۰ کیلومتری از مرز سوریه شدند. آنکارا مدعی است هدف از تشکیل یک «منطقه امن» در مرز سوریه و ترکیه، ایجاد محلی برای اسکان آوارگان سوری است. ترکیه تهدید کرده است که اگر این منطقه تشکیل نشود، دروازهای مرزی‌اش را به سوی آوارگانی که خواهان سفر به اروپا هستند، باز می‌کند.

  برچسب ها :

  نظرات