آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ , Tuesday 30 November 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105147
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۰
 • شما اینجا هستید :اقتصادی
 •   

  تا سال ۱۴۰۴ تنوع تولیدات پتروشیمی به ۱۰۵ محصول خواهد رسید

  به گزارش آوای شمال؛

  تا سال 1404 تنوع تولیدات پتروشیمی به 105 محصول خواهد رسید

  آوای شمال/  بهزاد محمدی در مراسم افتتاحیه سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست که صبح امروز برگزار شد با اشاره به اینکه این نمایشگاه مهمترین رویداد صنعت پلاستیک در خاورمیانه است گفت: در نمایشگاه امسال ۵۷۰ شرکت ایرانی و ۳۵ شرکت خارجی از کشورهای ایتالیا، ترکیه، هند، چین و عراق و غیره حضور دارند و ۲۴ هیئت خارجی نیز از این نمایشگاه دیدن می‌کنند.

  وی افزود: یکی از اقدامات نمایشگاه امسال حضور شرکت‌های دانش بنیان است که سه شرکت شتاب‌دهنده، ۱۵ شرکت استارت‌آپی و ۲۶ شرکت دانش بنیان حضور دارند که یکی از اهداف ما حمایت از آنان است.

  مدیرعامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی همچنین گفت: مهمترین نشست نمایشگاه امسال نشست وزرای نفت کشورهای عضو اکو است که روز چهارشنبه برگزار می‌شود. همچنین در این نمایشگاه نشست‌هایی با بحث‌های تخصصی نیز خواهیم داشت.

  وی با بیان اینکه توسعه صنایع پایین دستی و ایجاد رونق در کسب و کار نسبت مستقیم با توسعه پتروشیمی دارد افزود: هر قدر به محصولات متنوع و با کیفیت بیشتری دست یابیم چرخ اشتغال با دامنه بیشتری به حرکت در می‌آید.

  محمدی خوراک، سرمایه، فناوری و بازار را چهار الزام صنعت پتروشیمی برشمرد و افزود: در حال حاضر ۳۳ میلیون تن خوراک دریافت می‌کنیم که معادل ۶۵۰ هزار بشکه نفت است این میزان در سال ۱۴۰۰ با افزایش تعداد مجتمع‌ها به رقم ۸۳ مجتمع،  به ۱٫۴ بشکه معادل نفت و در سال ۱۴۰۴ به ۷۴ میلیون تن معادل ۱٫۷ میلیون بشکه نفت خام خواهد رسید.

  وی با تاکید بر اینکه پتروشیمی نماد عبور از خام‌فروشی است گفت: نسبت خوراک گاز به مایع در این صنعت اکنون ۷۷ به ۲۳ است که در سال ۱۴۰۴ این نسبت ۸۶ به ۱۴ درصد خواهد رسید.

  وی افزود: پتروشیمی هشت نوع خوراک دریافت می‌کند که از این میزان ۲۷ درصد آن گاز طبیعی است و این فرصتی است که گاز طبیعی تبدیل به محصولات با ارزش افزوده و پتروشیمی شود.

  محمدی با تاکید بر اینکه راهبرد وزارت نفت استفاده از خوراک ترکیبی برای دست‌یابی به محصول متنوع و بهبود اقتصاد طرح‌ها است اظهار داشت: در سال ۹۷ ، ۵۳ میلیارد دلار حجم سرمایه‌گذاری ما در ۵۶ مجتمع بوده است که این رقم تا سال ۱۴۰۰ به ۷۰ میلیارد دلار با ۸۳ مجتمع خواهد رسید و در سال ۱۴۰۴ رقم حجم سرمایه‌گذاری به ۹۳ میلیارد دلار خواهد رسید.

  وی یادآور شد: در صنعت پتروشیمی به ازای یک میلیون تن ظرفیت ۸۰۰ میلیون دلار هزینه می‌شود بنابراین راهکارهایی برای تامین مالی باید در نظر گرفته شود.

  وی با بیان اینکه فناوری یکی از ارکان اصلی صنعت پتروشیمی است خاطرنشان کرد: ما در بخش پژوهش به هفت دانش فنی دست یافته‌ایم.

  وی همچنین به کاتالیست‌ها اشاره کرد و گفت: این کالا نقش حیاتی در صنعت پتروشیمی دارد که برای تولید آنها ۴۵۰ میلیون دلار در کشور هزینه می‌شود؛ تاکنون ۱۶ گروه از کاتالیست‌ها داخلی سازی شده ۹ گروه تا ۱۴۰۰ داخلی سازی خواهد شد و ۱۵ گروه نیز در مرحله تحقیق و توسعه هستند.

  * تولید پلیمر به ۱۴٫۲ میلیون تن خواهد رسید

  معاون وزیر نفت اظهار داشت: در بخش پلیمرها نیز تا سال ۱۴۰۴ به رقم تولید ۱۴٫۲ میلیون تن در سال خواهیم رسید.

  مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی با بیان اینکه در حال حاضر ۹۰ محصول در صنعت پتروشیمی تولید می‌شود افزود: تا سال ۱۴۰۴ این رقم به ۱۰۵ محصول خواهد رسید.

  وی با بیان اینکه در ۵۶ مجتمع فعال کنونی پتروشیمی ۱۰۸ هزار نفر مشغول به کار هستند افزود: تولید هر یک میلیون تن هزار نفر را مشغول به کار خواهد کرد. ما در حال حاضر ۴٫۹ تا ۵ میلیون تن محصول به پایین دست می‌دهیم که شامل ۱۵ هزار بنگاه فعال است؛ برای این تعداد صنایع پایین دست از قبل صنعت پتروشیمی ۸۸۰ هزار نفر اشتغال ایجاد شده است به طور کلی صنعت پتروشیمی یک میلیون نفر سرجمع اشتغال در کشور ایجاد می‌کند.

  برچسب ها :

  نظرات