آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ , Wednesday 8 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105135
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  نگرانی سعودی-اماراتی از حزب‌الله؛ افشای پیشنهاد ریاض علیه «الحشد الشعبی»

  به گزارش آوای شمال؛

  نگرانی سعودی-اماراتی از حزب‌الله؛ افشای پیشنهاد ریاض علیه «الحشد الشعبی»

  آوای شمال/  روزنامه فرامنطقه‌ای «القدس العربی» محتوای یک گزارش امنیتی را فاش کرد و نوشت، این گزارش نشان می‌دهد حزب‌الله لبنان به نیروی میدانی در عراق تبدیل شده به نحوی که «اردوگاه سعودی» در خلیج فارس را نگران کرده و آنها را با «چالش‌های بی‌سابقه» روبه‌رو کرده است.

  این روزنامه سپس نوشت، این گزارش را «کمیته‌ای امنیتی» که با پنتاگون کار می‌کند برای کشورهای عربی متحد از جمله عربستان و امارات فرستاده و در آن ادعا شده است: حزب‌الله لبنان توانسته به حضور میدانی پیشرفته‌ای برسد به نحوی که ممکن است با توجه به چالش پهپادهای بدون سرنشین، در آینده ترافیک هوایی (رفت و آمد هوایی) در کشورهایی مانند سعودی، امارات و کویت را مختل کند و حتی مانعی در مسیر دریانوردی و حمل و نقل دریایی باشد.

  القدس العربی ادعا کرد، به نظر می‌رسد گزارش مذکور به «تأسیسات چابک و سریع نامرئی» اشاره می‌کنند که مستشاران حزب‌الله توانسته‌اند با پوشش مناسب در نزدیکی آب‌های کشورهای خلیج فارس از جمله بحرین، کویت و سعودی کار بگذارند. صحبت از تأسیساتی است که با تلاش اطلاعاتی و کمک متحدان قدرتمند عراقی از آنها به شدت محافظت می‌شود.

  در ادامه این خبر آمده: گزارش امنیتی مذکور که القدس العربی از محتوای آن آگاه شده، از طرحی صحبت می‌کند که ریاض به پنتاگون پیشنهاد داده مبنی بر اینکه جنگنده‌های سعودی در وارد کردن ضربات عملی به گروه‌هایی مانند الحشدالشیعی (الحشد الشعبی) در عراق از باب “بازدارندگی” شرکت کنند. اما آمریکا در پاسخ، درباره سختی کنترل احتمال درگیری‌های نظامی و تنشی که ممکن است ورق‌ها را جابجا کند، هشدار داده است.

  در این گزارش ادعا شده است: این حضور (حزب‌الله) گامی پیش‌بینی نشده بوده است اما با حمایت لجستیک ایران پخته شده و در حال حاضر محافل اطلاعاتی امارات، سعودی و بحرین را به شدت نگران کرده، آنها می‌ترسند امنیت دریانوردی و هوانوردی خلیج (فارس) به صحنه‌ای محاصره شده برای پهپادهای کوچک حوثی‌ها از جنوب و حزب‌الله و الشعبی از شرق و از طریق عراق تبدیل شود.

  در پایان این گزارش به ساقط شدن پهپاد اسرائیلی به دست حزب‌الله نیز اشاره شده و آمده است، تکنولوژی پهپادهای بدون سرنشین در میان رزمندگان حزب‌الله عملیاتی شده و این جنبش تلاش می‌کند آن را به «گروه‌های شیعه عراقی مسلح» نیز انتقال دهد.

  حزب الله هجدهم شهریورماه در پاسخ به تجاوزات رژیم صهیونیستی یک پهپاد متجاوز رژیم صهیونیستی را در آسمان لبنان هدف قرار داد.

  برچسب ها :

  نظرات