آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105121
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۱ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۷
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  رتبه نخست ایران در حوزه تولید دارو در بین کشورهای منطقه

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ مرتضی خیرآبادی عضو هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی در نشست خبری چهارمین نمایشگاه کتاب‌های علوم پزشکی و دارویی، اظهار داشت: نمایشگاه ایران فارما، نمایشگاهی تخصصی برای نمایش علم و قدرت صنایع دارویی ایران است.

  وی با بیان اینکه در سال ۹۷، ۱۴ میلیارد دلار ارز برای خرید کالاهای اساسی اختصاص یافت، اظهار داشت: از این مبلغ ۳٫۵ میلیارد دلار به حوزه دارو تخصیص داده شد. این اتفاق در حالی رخ داد که کشور عراق با یک سوم جمعیت ما برای تأمین دارو ۲۱ میلیارد دلار ارز اختصاص داده است.

   عضو هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی افزود: اگر این قدرت دارویی در کشور ما وجود نداشت باید چندین برابر ارز تخصیص یافته را صرف تأمین دارو برای مردم جامعه می‌کردیم.

  خیرآبادی تأکید کرد: خوشبختانه با تمهیدات و استفاده از ظرفیت‌های انسانی و تکنولوژی می‌توانیم اعلام کنیم که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی کشور اول منطقه هستیم.

  وی با بیان اینکه ایران در حوزه دارو بسیار قدرتمند است،‌گفت: در حال حاضر قراردادهایی برای انتقال تکنولوژی با کشورهای روسیه و ترکیه امضا شده است و اولین شرکت بایوتک توسط شرکت‌های ایرانی در کشور ترکیه تأسیس شد.

   عضو هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ادامه داد: در یک دوره مواد اولیه زیادی از خارج از کشور وارد می‌شد اما در حال حاضر ۸۵ کارخانه ایرانی مواد اولیه دارویی را تولید می‌کنند که این موضوع نشان می‌دهد در این صنعت اشتغالزایی خوبی صورت گرفته است و نمایشگاه ایران فارما نیز می‌تواند زمینه همکاری صنایع داروسازی با یکدیگر را فراهم کند.

  خیرآبادی با بیان اینکه در حوزه بسته‌بندی محصولات تمام نیاز کشور در داخل تأمین می‌شود، گفت: بسیاری از ماشین‌آلات ساخت ملزومات شرکت‌های داروسازی از قبیل شیشه در داخل کشور تولید می‌شود.

  وی ادامه داد: کمترین آمار مهاجرت در رشته‌های داروسازی است و خوشبختانه مهاجرت معکوس طی سال‌های اخیر کاهش یافته است.

   عضو هیأت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی تصریح کرد: در حال حاضر ۱٫۴ میلیارد دلار برای واردات داروها هزینه می‌کنیم که برای قطع این موضوع باید برنامه‌ریزی در حوزه تولید انجام دهیم.

  خیرآبادی در پایان با اشاره به استقبال کشورهای خارجی از داروهای گیاهی توضیح داد: در  نمایشگاه امسال از شرکت‌های تولیدکننده داروهای گیاهی نیز دعوت به عمل آمده تا بتوانند فرصت رقابت و معرفی محصولات خود را داشته باشند.

  برچسب ها :

  نظرات