آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ , Saturday 4 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105068
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۳۰ شهریور, ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۰
 • شما اینجا هستید :ایران و جهان
 •   

  چهارشنبه نشست وزرای خارجه ۱+۴ در نیویورک برگزار می شود

  به گزارش آوای شمال؛

  ظریف: چهارشنبه نشست وزرای خارجه ۱+۴ در نیویورک برگزار می شود

  آوای شمال/ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در بدو‌ ورود به نیویورک به خبرگزاری صدا و سیما گفت: آمریکایی ها نمی توانند همزمان تروریسم اقتصادی را دنبال کنند و در عین حال بخواهند پشت میز مذاکره قرار گیرند.

  وزیر امور خارجه در تشریح اهداف سفرش به نیویورک هم بیان کرد: سفر نیویورک فرصت خوبی برای دیدارهای رسانه ای و حضور در جمع اعضای اندیشکده هاست.

  محمدجواد ظریف همچنین درباره سخنرانی روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل عنوان کرد: شرایط کنونی منطقه، عرصه بین الملل، پیمان شکنی های آمریکا و خطراتی که کاخ سفید ایجاد کرده و نظرات ایران درباره امنیت منطقه از جمله محورهای اصلی سخنرانی رئیس جمهور در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل است.
  وی درباره برنامه های خود نیز گفت: روز چهارشنبه جلسه وزرای خارجه ۱+۴ و پس از آن دیدار با وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و عمان را خواهم داشت.
  ظریف گفت: شرایط بازگشت به میز مذاکره مشخص است و میز مذاکره برای اعضای برجام یا کسانی است که تعهداتشان را در قبال برجام اجرا می کنند.
  وزیر امورخارجه کشورمان تصریح کرد: آمریکایی ها نمی توانند همزمان تروریسم اقتصادی یا به قول ترامپ جنگ اقتصادی علیه ایران را ادامه بدهند و فشار حداکثری را دنبال کنند و در عین حال بخواهند پشت میز مذاکره قرارگیرند.
  ظریف گفت : پیوستن آمریکا به ۱+۴ چه به عنوان ۱+۵ چه به عنوان مهمان، ضرورتش پایان دادن به جنگ اقتصادی علیه ایران است.
  وزیر امور خارجه گفت: می بینیم خروج آمریکا از برجام باعث تنش در منطقه شده و تقریبا همه پشیمان از این خروج هستند.ناظران و تحلیلگران آمریکایی تاکید می کنند دولت کنونی برای دروغ های نتانیاهو و فشارهای دیگران اشتباه بزرگی مرتکب شد.اشتباهی که باعث شد شرایط آمریکا نه تنها بهتر نشود بلکه در شرایط بسیار خطرناک تری‌ نیز قرار بگیرد .
  ظریف در خصوص تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز گفت : تحریم بانک مرکزی نشاندهنده استیصال آمریکاست. بانک مرکزی پیشتر تحریم شده بود و حالا با عنوانی دیگر دوباره تحریم شد.می خواهند مانع رسیدن غذا و دارو به مردم ایران شوند و حتما این اقدام نقض همه تعهدات بین المللی است .
  وزیرامورخارجه کشورمان تصریح کرد : البته آمریکایی ها در این زمینه متعهد به مقررات بین المللی نبودند و صرفا آنها را بر اساس منافعشان تعبیر کرده اند. این اقدام خطرناک است و از یک طرف نشان دهنده عدم تعهد آمریکا به تعهدات بین المللی است و از طرف دیگر نشان دهنده این است که سیاست فشار حداکثری به پایان خودش نزدیک شده است.
  ظریف تاکید کرد : وقتی یک موسسه را چند بار و با عناوین مختلف تحریم می کنند نشان دهنده آن است که آنچه که فکر می کردند با سیاست فشار حداکثری می توانند در ظرف چند ماه مردم ایران را به زانو درآورند، شکست خورده است و هرچه زودتر باید به این واقعیت اعتراف کنند و با یک روش آبرومندانه به این سیاست خود پایان دهند همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند توبه کنند و به میز مذاکره بازگردند، حتما به نتایج بهتری می رسند تا اینکه بانک مرکزی را دو یا چند بار تحریم کنند.
  ظریف درباره راه حل های ماکرون رئیس جمهور فرانسه هم گفت : به این باور رسیدیم ماکرون می خواهد به نتیجه ای برسد اما راه حل از طریق پذیرش چارچوب های آمریکا شدنی نیست.باید حتما اقدام متهورانه ای انجام شود.
  وزیر امور خارجه ایران گفت : امکان اینکه ۱+۴ به ۱+۵ تبدیل شود صفر درصد نیست، اما خیلی کم است.
  ظریف با بیان اینکه به نظر نمی رسد در شرایط کنونی تمهیدات برگزاری چنین جلسه ای ظرف چند روز آینده فراهم شود گفت : البته در عالم دیپلماسی هیچ چیز غیر ممکن نیست.

  برچسب ها :

  نظرات