آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ , Saturday 4 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 105004
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۸ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  عارضه‌ای که از رگ گردن به مادر باردار نزدیک‌تر است

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ شیرین نیرومنش متخصص زنان و زایمان درباره تنگی نفس مادران در دوران بارداری اظهار کرد: یکی از عوارضی که در دوران بارداری شایع است و اکثر خانم‌های باردار به آن دچار می‌شوند تنگی نفس است.

  عاملی که از رگ گردن به مادر باردار نزدیک تر است

  او افزود: این عارضه در ماه‌های انتهایی بارداری بیشتر شایع است و معمولاً در هفته‌های پایانی بارداری به دلیل اینکه سر جنین درون لگن قرار می‌گیرد کاهش‌یافته یا به طور کامل از بین می‌رود؛ حالت تنگی نفس در واقع افزایش تعداد نفس‌های مادر در ماه‌های اول و انتهای بارداری است که این امر به دلیل ترشح هورمون‌های زنانه و جفت خواهد بود که ممکن است موجب تپش‌ها و تنگی نفس‌های زیادی شود، زیرا مادران در دوران بارداری نیاز به دریافت اکسیژنشان افزایش پیدا می‌کند.

  او درباره علائم تنگی نفس گفت: اگر علائم پیش‌رونده باشند احساس تنگی نفس شدید و تپش مکرر قلبی در مادر ظاهر خواهد شد؛ خانم‌های باردار به علت تنگی نفس ممکن است شب‌ها به دفعات بیدار شوند و حتی ساعت‌ها راه روند و بی‌خواب شوند که این عمل برای مادر و جنین خطرناک خواهد بود.

  نیرومنش تصریح کرد: در این دوران اگر مادری دچار تنگی نفس شده باشد و اقدام به بارداری کند، ممکن است قبلا مبتلا به ناراحتی‌های ریوی و قلبی بوده باشد؛ خانم‌هایی که به این بیماری‌ها مبتلا هستند بهتر است قبل از باردار شدن حتما به متخصص قلبی و عروقی مراجعه کنند.

  عاملی که از رگ گردن به مادر باردار نزدیک تر است

  متخصص زنان و زایمان درباره عوارض کمبود اکسیژن بیان کرد:علاوه بر مادر باید به جنین هم خون و اکسیژن موردنیاز به اندازه کافی برسد. اگر جنین و مادر به خوبی اکسیژن دریافت نکنند مشکلات بارداری در طی این دوران زیاد خواهد شد. البته مادری که مبتلا به آسم و مشکلات ریوی باشد؛ در طی حاملگی، سنگینی جنین به مادر غیر قابل تحمل خواهد شد. در این بین اگر اکسیژن موردنیاز به مادر و جنین به اندازه کافی نرسد، مادر دچار زایمان زودرس خواهد شد؛ با وجود این روند نوزاد هم بعد از تولدش دچار تنگی نفس و تپش قلب خواهد شد.

  او در ادامه گفت:در این بین اگر اکسیژن موردنیاز به مادر و جنین به اندازه کافی نرسد، مادر زایمان زودرس خواهد داشت؛ با این وجود نوزاد هم بعد از تولدش دچار تنگی نفس و تپش قلب خواهد شد.

  متخصص زنان و زایمان درباره روند تشخیص و درمان اظهار کرد: معمولا نوار قلب و برخی آزمایش‌ها در این باره انجام می‌شود که اگر تشخیص مناسب و فوری داده شود، مادر می‌تواند دوران بارداری راحتی را داشته باشد و به سلامت فرزند خود را زایمان کند.

  او تاکید کرد:مادران مبتلا به بیماری‌های خاص باید قبل و در طی بارداری تحت مراقبت‌های ویژه متخصص زنان و زایمان باشند.

  برچسب ها :

  نظرات