آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ , Monday 6 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 104775
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۰
 • شما اینجا هستید :سیاسی
 •   

  نقدهای سازنده مانع از تخریب جایگاه مجلس می‌شود

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/  اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراها، در پاسخ به سوالی مبنی بر چرایی لزوم شفافیت آرای نمایندگان در برنامه رویداد رادیو گفت وگو گفت: در کشورهایی که آرا شفاف است، احزاب فعال و حزب ها مشخص هستند و اعضای پارلمان نیز با شفافیت عضو احزاب هستند.

  این نماینده مجلس با بیان این مطلب افزود: احزاب قدرتمند و فعال هنوز در کشورمان فعال نیست؛ با این حال اکثر نمایندگان با کلیات شفافیت رای موافق هستند و اگر قرار است این طرح تصوب شود، بایستی دو سوم رای نمایندگان را دریافت کند.

  سلیمی همچنین در خصوص دلایل مخالفانِ شفاف شدن آرای نمایندگان اظهار کرد: نخستین دلیل اینست که حزب فراگیر در مجلس وجود ندارد. سه فراکسیون فعال است و قطعا اگر حزب وجود داشته باشد، اعضا را نیز مجبور می کند که رای شفاف ارائه دهند.

  سخنگوی کمیسیون شوراها ادامه داد: در حال حاضر اگر نماینده ها بخواهند در مسئله بنزین رای گیری کنند، اول باید شرایط مردم را در نظر گیرند و در وهله بعدی باید وضعیت ملی را بسنجند. در این برهه تصمیم گیری بین منافع ملی و خواست های مردم، نماینده را با سختی روبرو می سازد.

  سلیمی گفت: همچنین برخی نماینده ها بر ضد دولت رای می دهند که طبیعتا مسائلی را پیش می آورد. شفافیت در کل خوب است اما باید بررسی کارشناسی انجام شود و مرکز پژوهش ها روی این موضوع کار کند.

  وی ادامه داد: فراکسیون های سیاسی باید نسبت به این موضوع کارشناسی کنند و نماینده ها نیز باید اظهار نظر کنند تا طرحی خوب و جامع تصویب شود اما نمی توان احساسی تصمیم گرفت.

  سلیمی افزود: افرادی که بیرون گود نشسته اند و تریبون در اختیارشان هست، باید شرایط مجلس را در نظر بگیرند و اگر نقدی دارند، با زبان و بیانی خوب و نقدی سازنده بگوید تا خدای ناکرده جایگاه مجلس را تخریب نکنند و بگذارند مجلس تصمیم خود را بگیرد.

  این نماینده مجلس با اعلام اینکه نظر نمایندگان نیز موافق شفافیت رای است، خاطرنشان کرد: امروز نماینده ها در بسیاری شهرستان ها با آرای منطقه ای بالا می آید و اگر یک نماینده بخواهد در صحن رای دهد، شاید بین منافع منطقه خود یا کل کشور تعارض ایجاد شود.

  سلیمی همچنین به نگرانی نماینده هایی که با رای قومی و قبیله ای بالا می آیند اشاره ضمنی کرد که ممکن است با شفاف شدن رأیشان در مجلس، در مناطق انتخابیه دچار مشکل یا ریزش آرای مردمی شوند.

  برچسب ها :

  نظرات