آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ , Wednesday 8 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 104690
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۱
 • شما اینجا هستید :فضای مجازی
 •   

  ارائه خدمات اینترنت پرسرعت به رانندگان کاربران اینترنتی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/کارشناسان شرکت اسپیس ایکس اعلام کرده‌اند در سال آینده میلادی حدود ۱۵۰۰ ماهواره ارائه دهنده اینترنت در طرح استارلینک Starlink را به فضا پرتاب خواهند کرد.
  مقام‌های شرکت اسپیس ایکس پرتاب این تعداد ماهواره به فضا را در هفته جهانی تجارت ماهواره‌ای سال ۲۰۱۹ که در شهر پاریس کشور فرانسه برگزار می‌شود اعلام کرده‌اند.
  حدود ۴ ماه پیش در سال میلادی جاری شرکت اسپیس ایکس طرح پرتاب ماهواره برای ارائه اینترنت فضایی را با پرتاب ۶۰ ماهواره به مدار کره زمین انجام داد و به گفته کارشناسان قرار است در سال ۲۰۲۰ حدود ۲۴ ماموریت پرتابی با استفاده از موشک فضایی فالکون ۹ برای ارسال ماهواره‌ها به مدارکره زمین انجام شود تا تعداد آنها درمدار زمین به حدود ۱۵۰۰ برسد.

  اسپیس ایکس در نهایت درنظر دارد حدود ۱۲ هزار ماهواره درمدار کره زمین مستقر کند که اینترنت با سرعت بسیار بالا در اختیارکاربران اینترنتی و رانندگان خودرو‌های الکترونیکی از جمله تسلا موتورز قرار دهد.
  کارشناسان اسپیس ایکس اعلام کرده اند در صورت ارسال تمامی ماهواره‌ها به مدار اطراف کره زمین، این طرح قادر به پشتیبانی از پهنای باند فوری ۱۸ ترابیت Tbps در هرثانیه خواهد بود.
  مقام‌های اسپیس ایکس اعلام کرده اند صورت فلکی ماهواره‌ای این شرکت تا سال ۲۰۲۴ به حدود ۱۱۹۰۰ عدد درمدار کره زمین می‌رسد و اسپیس ایکس بازه زمانی اندکی برای ارسال این تعداد ماهواره به فضا و قرارگیری دقیق آنها در مدار‌های خود دارد، برای رسیدن به تعداد ماهواره پیش بینی شده اسپیس ایکس باید به طور متوسط هر روز ۳ ماهواره یا هرماه حدود ۱۰۰ ماهواره به فضا ارسال کند که نیازمند پرتاب تعداد زیادی موشک به فضاست.
  به گفته کارشناسان اسپیس ایکس با روند کنونی تا سال ۲۰۲۴ موفق به ارسال تنها ۶ هزار ماهواره به فضا خواهد شد و برای تکمیل تعداد ماهواره‌های خود تا سال ۲۰۲۷ باید از موشک‌های فضایی قوی‌تر به نسبت فالکون ۹ با امکان حمل تعداد بیشتر ماهواره، چون موشک فضایی استارشیپ بهره گیرد.
  کارشناسان اسپیس ایکس اعلام کرده اند در پرتاب‌های موشکی امسال به مدارکره زمین امکان دارد افزون برموشک فالکون ۹ از موشک فضایی فالکون هوی هم استفاده شد
  با توجه به بروز نقص‌های فنی فراوان در پرتاب‌های موشک فضایی فالکون ۹ این احتمال وجود دارد اسپیس ایکس برای پرتاب موفقیت آمیزماهواره‌های خود از موشک‌های دیگر ساخت این شرکت بهره بگیرد.
  اسپیس ایکس از کمیسیون ارتباطات فدران آمریکا FCC، درخواست کرده است تا امکان استقرار ماهواره‌ها در تعداد بیشتری مدار در اطراف کره زمین را فراهم کند؛ این کار سبب می‌شود تعداد بیشتری ماهواره در بازه زمانی کم در فضا مستقر شوند و به این ترتیب مدت زمان لازم برای تکمیل پروژه کاهش می‌یابد.
  اسپیس ایکس درنظر دارد حدود ۷۵۰۰ ماهواره درفاصله ۳۳۵ تا ۳۴۶ کیلومتری و حدود ۲۸۰۰ ماهواره در ارتفاع ۱۱۱۰ تا ۱۳۲۵ کیلومتری از سطح زمین در مدار‌های مختلف مستقر کند.

  اسپیس ایکس در نظر دارد با ارسال تعداد زیادی ماهواره به مدار‌های مختلف کره زمین تا سال آینده میلادی و شروع توفان‌های فصلی در آمریکا، مشابه توفان دوریان که امسال خسارت‌های فراوان به تاسیسات وارد کرد نواحی مختلفی چون هاوایی، پورتوریکو و جزایرماریانای شمالی را پوشش دهد.

  بر اثر بروز بلایای طبیعی از جمله توفان، سیل و زلزله آنتن‌های BTS و زیرساخت‌های زمینی ارائه دهنده خدمات اینترنتی آسیب می‌بینند و امکان دسترسی مردم و امدادگران به اینترنت تا مدتی مختل می‌شود؛ یکی از دلایل ارسال ماهواره‌های طرح استارلینک به فضا امکان دسترسی مردم به اینترنت در وضعیت پس از بروز بلایای طبیعی است.

  برچسب ها :

  نظرات