آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ , Wednesday 8 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 104661
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۵ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
 • شما اینجا هستید :فرهنگی
 •   

  گلایه یک نویسنده از بی توجهی مسئولان به ادبیات کودک

  به گزارش آوای شمال؛

  اوای شمال/ادبیات کودک و نوجوان با قالب‌های مختلف ادبی مانند داستان، شعر، دل نوشته و خاطره نقش موثری در تعلیم و تربیت نسل آینده دارد. از آنجا که این گونه ادبی با گسترش شناخت و رشد فکری و شخصیتی کودکان و نوجوانان ارتباط مستقیم دارد. تاثیرگذاری و کارآمد بودن آن همواره باید مورد توجه پژوهشگران، نویسندگان، شاعران و تصویرگران کتاب کودک قرار بگیرد. توجه هر چه بیشتر به ادبیات کودک و نوجوان و حمایت از فعالان و نویسندگان امری ضروری است تا راهگشای نسل‌ها بوده و بتواند خلاقیت، دانش، بینش و اعتماد به نفس کودکان را افزایش دهد.

  فاطمه زمانی کارشناس مسئول کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درباره وضعیت ادبیات کودک و نوجوان در چند سال اخیر گفت: درگذشته با توجه به کم بودن کتاب‌های کودک در بازار و نبود وسایلی مثل تبلت، گوشی همراه، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و… اشتیاق کودکان به مطالعه بیشتر بود.

  این نویسنده ادامه داد: لذت خواندن آثار ادبی باکیفیت باید مهم‌ترین معیار در انتخاب کتاب‌ها باشد.

  وی افزود: وسایل ارتباط جمعی امروز سبب شده که فرزندانمان خیلی پیچیده‌تر از کودکی ما بیندیشند. ولی حمایت و توجه افراد به ادبیات کودک و نوجوان به عنوان یک رسانه تاثیرگذار باید بیشتر شود.

  زمانی با اشاره به مشکلات ادبیات کودک و نوجوان اظهار داشت: چالش‌های بسیاری درباره ادبیات کودک و نوجوان مثل غفلت از تولید کتاب‌های ارزشمند، کتاب سازی برخی نویسندگان با انگیزه‌های مالی، برخورد سلیقه‌ای مسئولان با نویسندگان و آثار آنان، تکرار موضوعات و نداشتن نوآوری و خلاقیت، کاهش فعالیت برخی از نهاد‌ها و دستگاه‌های مرتبط با کودک و نوجوان… از مهم‌ترین مشکلات هستند.

  این نویسنده اظهار داشت: برای بهتر شدن وضعیت ادبیات کودک ونوجوان، پدیدآورندگان کتاب باید به مخاطب و مفهوم کودکی توجه بیشتری داشته باشند. مثلا نویسندگان به موضوعاتی مانند هویت، صلح، عشق، محیط زیست، مسائل اجتماعی و طنز بیشتر بپردازند.

  این نویسنده تصریح کرد: بنده به عنوان نویسنده پیشنهاد تشکیل انجمن ویراستاران کتاب کودک و نوجوان را در خصوص سلیقه‌ای نبودن و رشد فنی کار ناشران دارم.

  زمانی با اشاره به جشنواره‌های کتاب کودک اظهار داشت: متاسفانه در چند سال اخیر جشنواره‌ها و جایزه‌های کتاب کم رونق شده اند. کتاب سال سروش، کتاب سال پوپک و سلام بچه ها، جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان، جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی تصویرگری کتاب کودک، … در گذشته وضعیت بهتری داشتند، اما الان فعالیتی ندارند.

  وی افزود: متاسفانه به حوزه‌های دیگر مرتبط با کودکان از جمله جشنواره‌های فیلم، تئاتر، انیمیشن، قصه گویی و اسباب بازی توجه بیشتری می‌شود.

  کارشناس مسئول کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباره قیمت کتاب‌های کودک گفت: با توجه به افزایش قیمت کاغذ و زینک، هزینه چاپخانه‌ها، لیتوگرافی و بالا رفتن نرخ حق‌التالیف؛ ناشران را مجبور کرده قیمت کتاب را افزایش دهندکه نارضایتی مخاطبان را در پی دارد.

  این نویسنده اظهار داشت: لازم است تا متولیان فرهنگی با حساسیت بیشتر و داشتن دغدغه ذهنی نسبت به آن‌چه برای این قشر به عنوان خوراک فرهنگی تهیه می‌شود، اقدامات لازم و خوبی را برای بهتر شدن وضعیت ادبیات کودک انجام دهند.

  زمانی با اشاره به سواد نویسندگان برای نوشتن در حوزه ادبیات کودک و نوجوان بیان کرد: کتاب به عنوان یکی از ابزار‌های ارتباطی باید هم راستا با تکنولوژی‌های جدید، اطلاعات مورد نظر را در اختیار مخاطب قرار دهد تا کنار گذاشته نشود. نویسندگان باید از هوشمندی بالایی برخوردار باشند تا بتوانند مخاطبان خود را ماندگار کنند.

  وی تصریح کرد: کودکان با آثاری ارتباط برقرار می‌کنند که حرف تازه‌ای داشته باشند، پند و اندرز مستقیم، موضوعات تکراری و پیش پا افتاده نداشته نباشند، ارزش ادبی خوب و تاثیرگذاری مفیدی داشته باشند.

  عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درباره کاهش کتاب‌های بی محتوا گفت: کمبود کتاب‌های باکیفیت به زبان‌ها و گویش‌های رایج در ایران یکی از آسیب‌های فرهنگی است؛ بنابراین انتظار می‌رود تا نویسندگان و ناشران در تولید و انتشار آثار به زبان‌ها و گویش‌های مختلف برای کودکان و نوجوانان بکوشند.

  زمانی گفت: انسان‌ها بزرگ‌ترین ضربه را زمانی می‌خورند که دوران کودکی شان را خوب طی نکرده باشند؛ از این جهت ادبیات کودک و نوجوان جزو ضروریات جامعه است.

  برچسب ها :

  نظرات