آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 104658
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ شهریور, ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی > اخبار محمودآباد
 •   

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد خبر داد

  ردیابی مگس مدیترانه‌ای در ۴۵۰ هکتار از باغ های محمودآباد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ احمد صادقی با بیان اینکه مگس میوه مدیترانه‌ای یکی از آفات مهم و خطرناک باغات است، اظهار کرد: این آفت در مازندران ۵ تا ۶ نسل دارد و در شرایط مساعد می‌تواند در تمام طول سال زاد و ولد کند.

  وی در خصوص چگونگی خسارت مگس میوه مدیترانه‌ای، بیان کرد: مگس ماده در پوست میوه تخم‌ریزی می‌کند و لارو از گوشت میوه تغذیه می‌کند که در اثر لارو لهیدگی و تغییر رنگ در میوه مشاهده می‌شود.

  مدیر جهاد کشاورزی محمودآباد تغییر رنگ در محل تخم‌ریزی مگس بر روی میوه، پوسیدگی میوه در اثر تغذیه لارو آفت و ریزش شدید را از دیگر علائم خسارت این آفت عنوان کرد.

  صادقی درباره کنترل آفت مگس میوه مدیترانه‌ای بیان داشت: نصب تله‌های جلب‌کننده یا تله‌های زرد چسبنده در باغات آلوده، جمع‌آوری و مدفون کردن میوه‌ها در عمق ۵۰ سانتی‌متری خاک، محلول‌پاشی تنه و سرشاخه‌های اصلی درخت به‌ ویژه قسمت‌ های آفتاب‌گیر درخت با پروتئین هیدرولیزات ۳ تا ۵ درصد به همراه سم مالاتیون به میزان ۲ در هزار از ۲۰ الی ۲۵ روز قبل از برداشت محصول هر ۷ تا ۱۰ روز طعمه پاشی گردد(حداقل ۲ بار) راهکارهای کنترل این آفت است.

  وی با اشاره به اهمیت برداشت تمامی میوه‌های نارنگی، پرتقال، لیمو، نارنج، خرمالو و ازگیل قبل از فصل زمستان از سطح باغات، خاطرنشان کرد: باغداران از نقل و انتقال میوه‌های آفت‌زده جلوگیری و نسبت به انجام مبارزه زراعی در فصل سرما و پابیل کردن سایه‌انداز درختان برای از بین بردن شفیره‌های آفت اقدام کنند.

  صادقی ادامه داد : امسال ۱۴۲ کلاس آموزشی و ترویجی مبارزه با مگس میوه مدیترانه ای با دو هزار و ۶۵۰ نفر فراگیر تشکیل و به ۹۰۰ نفر نیز آموزش انفرادی ارائه شد.

  وی در پایان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ردیابی آفت مگس میوه مدیترانه‌ای در ۴۵۰ هکتار از باغ‌های مرکبات و سیاه ریشه شهرستان محمودآباد انجام شد.

  برچسب ها :

  نظرات