آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 104617
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  شناسایی ۱۴ زمینه جدید همکاری بین ایران و اندونزی

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ محسن اسدی لاری اظهار داشت: روز گذشته معاون وزیر بهداشت اندونزی و هیات همراه وی در سازمان غذا و دارو نشست مهمی برای ارتقای همکاری های مشترک داشتند که حاصل این نشست، سند و صورتجلسه ای بود که دو کشور بتوانند همکاری های گسترده ای در موضوعات مختلف از جمله قوانین و ثبت دارو و تجهیزات پزشکی و همچنین کمک به شرکت های ایرانی و اندونزیایی برای صادارت و واردات داشته باشند.

  وی تصریح کرد: شرکت های اندونزی که به همراه وزیر بهداشت این کشور به ایران سفر کرده اند، حدود ۴۰ درصد از تجارت دارو و تجهیزات پزشکی اندونزی را تشکیل می دهند و امروز نیز همایش تجاری سلامت در معاونت علمی ریاست جمهوری تشکیل می شود که در این همایش شرکت های ایرانی دعوت هستند تا شاهد گسترش روابط دو کشور در حوزه سلامت باشیم.

  مدیرکل همکاری‌های بین ‌الملل وزارت بهداشت گفت: دومین سند و صورتجلسه ای که شب گذشته با حضور وزرای بهداشت ایران و اندونزی امضا شد، ناظر بر فعالیت هایی است که در چارچوب تفاهم نامه و برنامه عملی که قبلا به امضا رسیده بود، باید پیگیری می شد البته پیشرفت چندانی در اجرای برنامه عمل دو کشور نداشتیم چون حدود ۴ ماه است که امضا شده و منتظر حضور وزیر و مقامات و شرکت های اندونزیایی در ایران بودیم.

  اسدی لاری با بیان اینکه در صورتجلسه و سند دوم موضوعات مورد نظر دکتر نمکی، وزیر بهداشت کشورمان و همتای اندونزیایی اش برای همکاری های بیشتر دو کشور لحاظ شده است، افزود: این موضوعات شامل کمک ایران به اصلاح نظام بیمه ای در اندونزی، تکنولوژی های جدید مانند بایو تکنولوژی و نانو، سلول های بنیادی، سلول درمانی و روش های درمانی پیشرفته، پیوند اعضا و استفاده مشترک از تجارب دو کشور در زمینه کنترل بیماری های واگیر و غیرواگیر بود.

  وی اظهار داشت: زمینه های متعددی برای ارتقای همکاری های ایران و اندونزی در حوزه سلامت شناسایی شده که شامل ۱۴ حوزه همکاری جدید است. بنابراین انتظار داریم که بعد از امضای این دو سند، شاهد حرکت نوینی در توسعه روابط دو کشور باشیم.

  اسدی لاری با اشاره به تقویت روابط سیاسی و اقتصادی بین ایران و اندونزی، یادآور شد: حضور هفته گذشته دکتر ظریف در اندونزی و مذاکرات با مسئولان این کشور و همچنین برگزاری همایش نانوتکنولوژی با حضور فعالان ایرانی در جاکارتا، به ارتقای روابط دو کشور کمک کرده است.

  مدیرکل همکاری‌های بین الملل وزارت بهداشت با اشاره به جمعیت ۲۶۵ میلیون نفری اندونزی، خاطرنشان کرد: اندونزی بزرگترین کشور مسلمان است که  ۱۷۵۰۰ جزیره دارد و این کشور بیشترین قدرت و نفوذ را در جمعیت ۷۰۰ میلیون نفری اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن) دارد و اگر فناوری های نوین در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و روش های نوین درمانی بین دو کشور تبادل شود، حتما به نفع مردم هر دو کشور مسلمان است و زمینه مناسبی را برای شرکت های دانش بنیان ایرانی فراهم می کند.

  برچسب ها :

  نظرات