آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ , Friday 3 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت





 • کد مطلب : 104531
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۲
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  وزیر کشور:

  از دوقطبی کردن جامعه در موضوع حجاب باید به شدت پرهیز کرد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در حاشیه یکصد و بیست و سومین جلسه شورای اجتماعی کشور که در خصوص حجاب و عفاف برگزار شد، اظهار داشت: حجاب یک موضوع بین بخشی است و باید نوع نگرش به این حوزه واقع‌بینانه باشد.

  وی افزود: تمامی گزارش‌ها در این جلسه مبتنی بر این بوده است که بین ۷ تا ۸ درصد افراد در جامعه به موضوع حجاب کاهلی دارند ولی نوع بیان این موضوع نباید به گونه‌ای باشد که این رقم را بالاتر از ۱۰ درصد پیش بینی کنند.

  وزیر کشور اظهار داشت: با قطعیت می‌توان اعلام کرد که زیر ۱۰ درصد کاهلیت به حجاب دارند ولی یک درصد هم زیاد است.

  رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: ما باید بر اساس اطلاعات و آمار برنامه‌ریزی لازم را در این خصوص داشته باشیم و با توجه به اینکه بی‌حجابی در کشور ما قابل قبول نیست، بنابراین کشف حجاب موجب می‌شود که بر اساس قانون با آن فرد برخورد شود.

  وی ادامه داد: در حوزه کشف حجاب ما با موارد سازمان‌یافته‌ای مواجه هستیم که بر اساس قانون دستگاه‌های ذی‌ربط موظفند با آن برخورد کنند.

  وزیر کشور اظهار داشت: باید به موضوع حجاب و عفاف به نحو احسن پرداخت و ما باید در این خصوص شناخت مشترک و درک واحد داشته باشیم. مطالعات خوبی در این خصوص انجام شده است که اگر کارگروهی تشکیل شود ذیل آن ستاد و کارگروه می‌توان اقدامات پژوهشی را انجام داد و به یک فراتحلیل برسیم و برنامه‌ها را اجرایی کنیم.

  رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه به موضوع حجاب و عفاف باید به صورت مستمر پرداخت، گفت: بحث حجاب جزو مسائل اعتقادی و دینی قانون ماست. شاید به دلیل گرمای تابستان بدحجابی بیشتری داشته باشیم و در پاییز و زمستان وضعیت حجاب بهتر شود و در آن فصل‌ها به موضوع حجاب رسیدگی نکنیم، بلکه ما باید در طول سال به صورت مستمر حجاب و عفاف را پیگیری کنیم و دستگاه‌ها هماهنگی بیشتری داشته باشند.

  وی تاکید کرد: قطعا بدون مشترک عموم جامعه نمی‌توانیم اقدامی را پیش ببریم و باید روش‌هایی که مردم را نسبت به این موضوع مشتاق می‌کند، انجام دهیم. ما در ایام محرم هستیم و در این ایام تمامی آحاد جامعه عزادار بودند و به معارف همه افزوده شد. در این خصوص نیز باید این حس به همه مردم القا شود.

  وزیر کشور با اشاره به اینکه کار فرهنگی کردن زمان خود را نیاز دارد، گفت: بیش از ۹۵ درصد کار در حوزه حجاب و عفاف ایجابی است و باید با هماهنگی بیشتری عمل کنیم و تمامی دستگاه‌ها متناسب با وظایفی که دارند برنامه‌های خود را به صورت زمانبندی شده ارائه دهند.

  رحمانی فضلی به نقش فضای مجازی در موضوع حجاب و عفاف اشاره کرد و گفت: نقش این فضا در این خصوص کاملا مشهود است و باید از این ظرفیت فضای مجازی برای ارائه نکات آموزشی و حذف آسیب‌ها استفاده کنیم.

  وی یادآور شد: نقش وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و تحقیقات در موضوع کاهش آسیب‌های اجتماعی و حجاب و عفاف کاملا مشهود است و می‌توان در برنامه‌ریزی‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت به این دو وزارتخانه اشاره کرد.

  وزیر کشور اظهار داشت: از سیاسی شدن و دوقطبی کردن جامعه در موضوع حجاب و عفاف باید به شدت پرهیز شود.

  رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: نباید با سیاسی‌کاری، اعتقادات و اخلاق عمومی جامعه به دنبال دو قطبی کردن جامعه پیش رفت و قطعا شورای اجتماعی کشور در مقابل این موضوع خواهد ایستاد.

  وی تاکید کرد: ما باید از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کنیم و چندین هزار سازمان مردم‌نهاد داریم که باید از آنها استفاده کرد.

  وزیر کشور افزود: یک ماه دیگر مراسم اربعین آغاز خواهد شد و دولت هیچ پولی را برای آن هزینه نکرده است و تمامی اقدامات به صورت مردمی انجام می‌شود و شاهد بوده‌اید که چقدر مثمرثمر است. ما باید از این کار درس بگیریم و پیش برویم.

  رحمانی فضلی اضافه کرد: از وزارت صنعت و معدن نیز می‌خواهیم که به موضوع تولید چادر مشکی توجه بیشتری داشته باشند و تعرفه‌های واردات چادر مشکی را نیز صفر کنند و این پیشنهاد را ما ارائه کرده‌ایم.

  وی یادآور شد: مخاطب‌شناسی ما خیلی مهم است و نباید همه امور کشور را به صورت متمرکز اداره کنیم و یک برنامه را در سطح کشور اجرایی کنیم؛ چراکه موضوعاتی که در شهر تهران است قطعا در دیگر شهرستان‌های کشور به این وسعت وجود ندارد.

   

  برچسب ها :

  نظرات