آوای شمال
 • گزیده اخبار :
 • چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ , Wednesday 8 December 2021
  avayeshomal.ir
  آرشیو سایت

 • کد مطلب : 104526
 • تعداد نظرات : ۰ نظر
 • تاریخ انتشار خبر : ۲۴ شهریور, ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۵
 • شما اینجا هستید :اجتماعی
 •   

  اطلس جدید بیماری‌های نادر منتشر شد

  به گزارش آوای شمال؛

  آوای شمال/ جلد اول اطلس بیماری‌های نادر با عنوان بیماری‌های ژنتیکی و مادرزادی  به همت شورای علمی بنیاد بیماری های نادر ایران منتشر شد.

  این کتاب در هشت بخش  ناهنجاری‌های اسکلتی-عضلانی، ناهنجاری‌های با تظاهرات پوستی، کروموزومی، سیستم عصبی، قلبی و گردش خون، چشم، گوش صورت و گردن، سیستم ادراری و ناهنجاری های چندگانه را شامل می شود که توصیف، شیوع، علت، علائم بالینی، تشخیص، پیش آگهی، مدیریت و درمان  ۵۷ نوع بیماری نادر در ایران  را در بر می‌گیرد.

  حمیدرضا ادراکی مدیرعامل و عضو کمیسیون پزشکی بنیاد بیماری‌های نادر درباره این کتاب گفت: جلد اول کتاب  اطلس بیماری‌های نادر به بیماری های ژنتیکی و مادرزادی پرداخته است و با توجه به اطلاعاتی که از بیماران و مراجعان به کلینیک بیناد بیماریهای نادر و سامانه سبنا دریافت می شد؛ شورای علمی بنیاد تحقیقات خود را بر روی این بیماری ها متمرکز کردند.

  ادراکی افزود: مجموعه کتاب‌های اطلس بیماری‌های نادر ایران در نهایت به چهار جلد خواهد رسید که جلد دوم آن به بیماری های متابولیکی نادر می‌پردازد.

  مهدی نوروزی معاون علمی- پژوهشی بنیاد بیماری‌های نادر اطلس بیماری‌های نادر را مرجع و راهنمایی مهم برای پزشکان، دانشجویان رشته‌های مختلف پزشکی و اساتید دانشگاهی عنوان کرد و افزود: در سال ۱۳۹۲ نیز بنیاد بیماری‌های نادر ایران به همت زنده یاد دکتر علی داودیان  به کمک دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به چاپ اطلسی برای بیماری های نادر اهتمام ورزید.

   نوروزی بیان داشت: در آن زمان این کتاب  با توجه به تشخیص تقریبی تنها ۵۸ نوع بیماری نادردر کشور مرجع مناسبی تلقی می‌شد اما امروز به همت بازماندگان آن مرحوم  و تلاشهای بخش علمی و انفورماتیک بنیاد تاکنون ۳۱۶ نوع بیماری نادر در کشور شناسایی شده است که در دسته بندی‌های جدید اطلس بیماری های نادر به صورت مفصل توضیح  داده خواهد شد.

   

  برچسب ها :

  نظرات